Szczoteczka soniczna czy elektryczna - czym się różnią, którą wybrać?

Mycie zębów jest jedną z najważniejszych czynności, jakie wykonujemy na co dzień. Może się ono odbywać przy użyciu klasycznej szczoteczki manualnej, bądź też zaawansowanych szczoteczek elektrycznych. Nie da się ukryć, że ostatnio to właśnie urządzenia elektryczne cieszą się wśród konsumentów coraz większą popularnością, oraz że są one rekomendowane przez specjalistów jako produkty znacznie lepiej radzące sobie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej od swoich manualnych odpowiedników. Wszystko z uwagi na fakt, że szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej ruchów czyszczących niż te manualne, a także oferują nam całe mnóstwo trybów pracy, funkcji i udogodnień, które z łatwością możemy dopasować do własnego zapotrzebowania. Istnieje kilka typów urządzeń, a wiele osób zastanawia się, czy lepsza jest szczoteczka soniczna, czy elektryczna? Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice.

Szczoteczka elektryczna (rotacyjna) - czy warto wybrać szczoteczkę elektryczną?

Liderem wśród producentów szczoteczek elektrycznych rotacyjnych jest marka Oral-B. Również w Polsce producent ten znajduje się na samym szczycie najchętniej kupowanych tego typu produktów.

Szczoteczkami elektrycznymi określa się wszystkie urządzenia zasilane akumulatorowo, których mechanizm wprawia w ruch główki czyszczące bądź ich włosie; wszystko w zależności od zastosowanej technologii. Na rynku znajdziemy obecnie – poza szczoteczkami rotacyjnymi – także szczoteczki soniczne oraz szczoteczki ultradźwiękowe.

Czym charakteryzuje się szczoteczka obrotowa?

Szczoteczka elektryczna rotacyjna charakteryzuje się przede wszystkim okrągłą główką, przywodząca na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Podczas szczotkowania wykonuje ona ruchy rotacyjne, a w wyższych modelach także pulsacyjne, co pozwala urządzeniu na jeszcze skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami. Główka szczoteczek rotacyjnych, za sprawą zastosowanego w niej mechanizmu, porusza się z bardzo dużą szybkością, co pozwala znakomicie doczyścić zęby we wszystkich ich obszarach.

Szczoteczka soniczna, czyli zaawansowana szczoteczka elektryczna

Szczoteczka soniczna posiada główkę podłużną, przypominającą nam tę, którą możemy zaobserwować w klasycznych szczoteczkach manualnych. Oczyszczają one jamę ustną poprzez emitowanie fal dźwiękowych, które wprawiają główki czyszczące, w zalecany przez stomatologów ruch wymiatający. Urządzenia te pracują na niezwykle wysokiej częstotliwości drgań, która wynosi od 62 000 do nawet 96 000 drgań na minutę, co bezpośrednio przekłada się na od 31 000 do 48 tysięcy ruchów na minutę o charakterze wymiatającym. Dzięki tej technologii mamy możliwość niesamowicie skutecznego usunięcia płytki nazębnej i uporczywych osadów. Za sprawą generowanych przez szczoteczkę soniczną drgań, w jamie ustnej dochodzi do powstania mikrobąbelków, które to obmywają bakterie nawet z trudno dostępnych obszarów. Prawidłowe mycie zębów? Z urządzeniami tego typu jest banalnie proste!

dzialanie szczoteczki rotacyjnej

Może Cię zainteresuje: szczoteczka soniczna do zębów OPINIE

Różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną — którą szczoteczkę wybrać?

Każdy, kto nosi się z zamiarem zakupu jednej bądź drugiej szczoteczki, zastanawia się, który produkt będzie dla niego najlepszy. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do zastosowanej technologii czyszczenia, kształtu główki czyszczącej, oraz techniki szczotkowania. Dokonując wyboru produktu, powinniśmy kierować się indywidualnymi preferencjami.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Technologia czyszczenia zębów!

Szczoteczki elektryczne w wersji rotacyjnej usuwają osady, przebarwienia i płytkę nazębną poprzez mechaniczne ścieranie. Ich mechanizm wprawia główkę czyszczącą w ruchy oscylacyjno-rotacyjne oraz pulsacyjne. Najpopularniejsze obecnie na rynku, szczoteczki marki Oral-B pracują, generując 8800 ruchów rotacyjnych, a co za tym idzie 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

Duża prędkość ruchów rotacyjnych w połączeniu z pulsacją pozwala na błyskawiczne i precyzyjne oczyszczenie zębów. Należy jednak mieć na uwadze, że ruchy rotacyjne mogą prowadzić do podrażnień dziąseł, dlatego też użytkując szczoteczkę rotacyjną, należy zadbać o odpowiednią technikę czyszczenia. Najlepiej wybrać też produkt wyposażony w specjalny czujnik siły nacisku, który za każdym razem, gdy zbyt mocno dociśniemy szczoteczkę do jamy ustnej, będzie nas informował o tym fakcie za pośrednictwem specjalnego sygnału.

Szczoteczki soniczne oczyszczają jamę ustną przy wykorzystaniu technologii fal ultradźwiękowych, które wprawiają włosie w ruchy wymiatające, mogące osiągać prędkość nawet 96 000 drgań na minutę. Technologia soniczna zapewnia niezwykle skuteczne rozbijanie płytki nazębnej, bakterii, i wszystkich osadów każdego dnia atakujących jamę ustną. Wysokiej częstotliwości drgania, w które zostają wprowadzone szczoteczki soniczne podczas szczotkowania zębów, doprowadzają do powstania w jamie ustnej tak zwanego zjawiska kawitacji. Polega ono na wytwarzaniu chmury mikrobąbelków, na które składa się ślina i pasta do zębów. Owe mikrobąbelki przenikają do wszystkich trudno dostępnych miejsc (np. przestrzeni międzyzębowych), precyzyjnie usuwając z nich naleciałości.

technologia soniczna

Kształt główki czyszczącej — okrągła czy podłużna?

Oba rodzaje szczoteczek różnią się od siebie także rodzajem zastosowanej główki czyszczącej. Jej kształt wpływa na jakość, komfort, oraz bezpieczeństwo czyszczenia.

Szczoteczki elektryczne posiadają okrągłe główki, przypominające nam profesjonalne urządzenia dentystyczne. Wykonują one ruchy rotacyjne, a ich wyprofilowanie pozwala otoczyć wszystkie części zęba, ułatwiając tym samym doczyszczanie powierzchni szkliwa. Główki szczoteczek elektrycznych bardzo dobrze sprawdzają się też w oczyszczaniu zębów trzonowych.

glowka szczoteczka rotacyjna

Szczoteczki soniczne wyposażono z kolei w podłużne główki, podobne do tych, które możemy zaobserwować w szczoteczkach manualnych. Ich opływowy kształt i niewielkie rozmiary pozwalają na jednocześnie wygodne, łatwe, jak i skuteczne czyszczenie. Ruchy wymiatające gwarantują nie tylko efektywne usuwanie bakterii zębów i trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Usuwają płytkę nazębną z uzębienia, ale także wykonują jednocześnie wspaniały masaż dziąseł. Jeśli stan zdrowia dziąseł to dla Was istotna kwestia, koniecznie weźcie je pod uwagę.

Końcówki do szczoteczek - wybielające, do delikatnego mycia, dla pacjentów ortodontycznych

Oba rodzaje szczoteczek oferują różne wymienne końcówki, które charakteryzują się inną twardością, wyprofilowaniem, oraz ułożeniem włosia. Na rynku możemy znaleźć zarówno końcówki wybielające, jak i te przeznaczone do delikatnego mycia czy pielęgnacji aparatów ortodontycznych. Mnogość dostępnych końcówek sprawia, że mamy szansę jeszcze lepiej dopasować pracę urządzenia do własnych potrzeb.

koncowka szczoteczka soniczna

Funkcje dodatkowe

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i te elektryczne oferują – w zależności od stopnia zaawansowania danego modelu – kilka zróżnicowanych trybów pracy, funkcji czy udogodnień. Właściwie każda szczoteczka jest wyposażona w odmierzający za nas czas szczotkowania timer, a wiele urządzeń oferuje też dodatkowo tak przyjazne usprawnienia jak czujnik siły nacisku czy możliwość zsynchronizowania szczoteczki z aplikacją na smartfonie. Wszystkie te udogodnienia podwyższają skuteczność i komfort codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Zalety szczoteczki sonicznej

Jeżeli chodzi o zalety szczoteczki sonicznej, są one nieocenione dla zdrowia jamy ustnej. Umożliwia ona skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, co zapobiega rozwojowi zapaleń oraz chorób dziąseł. Ponadto szczoteczki soniczne są w stanie skutecznie usuwać plamy i przebarwienia na powierzchni zębów, co przekłada się na ich białość i estetykę. Szczoteczka soniczna jest bardziej delikatna dla szkliwa niż szczoteczka elektryczna, co jest szczególnie ważne dla osób z wrażliwymi zębami. Dodatkowo wielu producentów oferuje dodatkowe funkcje, takie jak możliwość wyboru różnych trybów pracy. Nierzadko tego typu szczoteczki posiadają połączenie z aplikacją mobilną, co pozwala na monitorowanie postępów i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczoteczka soniczna to inwestycja w zdrowie zębów, a jej zalety przekładają się na piękny i zdrowy uśmiech. Chcecie dowiedzieć się więcej o szczoteczkach tego typu? Zajrzyjcie TUTAJ.

Może Was zainteresuje: Elektryczna szczoteczka do zębów RANKING

Podsumowanie. Szczoteczka elektryczna czy soniczna — która będzie lepsza do czyszczenia zębów?

Szczoteczki soniczne i elektryczne to bardzo popularne urządzenia, z których korzystamy każdego dnia, rano i wieczorem. Jaką szczoteczkę wybrać w takim razie? Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów należy zapoznać się z poszczególnymi, dostępnymi na rynku produktami i zastanowić, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Oba modele szczoteczek – soniczna i rotacyjna - wykorzystują nieco inną technologię, która może być dla pewnych grup pacjentów mniej bądź bardziej przyjazna. Pamiętajmy, że bez względu na wybór, jakiego dokonamy, szczoteczka elektryczna zawsze będzie skuteczniejsza w codziennej higienie jamy ustnej od szczoteczki manualnej i zapewni nam ona znacznie wyższe standardy ochrony przed próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł.