Ślinotok, czyli nadmierne wydzielanie śliny – skąd się bierze, czego objawem są zaburzenia wydzielania śliny i jakie metody leczenia znamy?

Ślinotok jest przypadłością, która może powodować w życiu spory dyskomfort. Pojawia się z przyczyn psychologicznych, chemicznych, hormonalnych bądź ma też związek z formującymi się w jamie ustnej chorobami. Najczęściej ze ślinotokiem mamy jednak do czynienia na widok apetycznego jedzenia oraz po spożyciu kwaśnej potrawy. Co zrobić, aby uporać się z nadmiernym wydzielaniem śliny?

Dlaczego pojawia się ślinotok?

Ślinotokiem nazywamy zjawisko nadmiernego wydzielania się śliny. Nie jest to groźna przypadłość, jednak czasem sprawia trochę kłopotów - na przykład w nocy, gdy z powodu nadmiernego wydzielania się śliny zostawiamy na pościeli mokre plamy. Czasem ślinotok może też utrudniać mówienie i połykanie. Nadmierne wydzielanie śliny nie jest stanem chorobowym, ale może świadczyć o różnego rodzaju chorobach.

Rodzaje ślinotoku 

Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje ślinotoku: naturalny i mający związek z chorobami.

Ślinotok naturalny - co przyczynia się do wzmożonego wydzielania śliny?

Ten pierwszy nie powinien nas niepokoić i najczęściej wystarczy go po prostu przeczekać. Ślinotok naturalny może pojawiać się na skutek:

  • wzmożonego apetytu na ujrzaną potrawę,
  • spożytego alkoholu,
  • spożycia kwaśnej bądź ostrej potrawy,
  • ząbkowania u dzieci,
  • przyjmowania niektórych leków (na przykład przeciwpsychotycznych),
  • ciąży.

Nadmierne wydzielanie śliny może być objawem chorób. O czym informuje nas w ten sposób nasz układ nerwowy?

Jak wspomniano wyżej, nadmierne wydzielanie śliny może jednak również świadczyć o groźnych chorobach. W takiej sytuacji należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i postara się wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęstsze choroby, za sprawą których pojawia się ślinotok, to:

  • nowotwory jamy ustnej i przełyku, np. rak policzka, rak przełyku, 
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • ropowica dna jamy ustnej, tzw. Angina Ludwiga,
  • ropień zagardłowy,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • mononukleoza,
  • zatrucie pokarmowe,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • ospa wietrzna,
  • choroba lokomocyjna.

Jeśli więc poza samym ślinotokiem zaobserwowaliście u siebie bolesne owrzodzenia, kłujący ból w gardle, trudności z oddychaniem, powiększone węzły chłonne, zaburzenia połykania i inne niecodzienne objawy, polecamy Wam nie bagatelizować problemu i skonsultować się z lekarzem. Sam w sobie ślinotok nie jest chorobą, jednak może być on jej objawem. 

Czy ślinotok u małych dzieci jest normalny? Dlaczego występuje?

Ślinotok bardzo często występuje u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Dlaczego? Jeśli chodzi o najmłodszych, jego źródłem bywa proces wyrzynania się ząbków. To okres dla maluchów bolesny i nieprzyjemny, który sprzyja nadmiernemu wydzielaniu się śliny i nie powinno ono nas w takiej sytuacji specjalnie martwić. U swojego dziecka nadmierną aktywność ślinianek najłatwiej dostrzec za sprawą mokrych plam na pościeli. Ślinotok często dotyczy również niemowląt, i w ich przypadku także ma charakter naturalny. Do trzeciego miesiąca życia człowieka gruczoły ślinowe pracują bowiem po prostu intensywniej.

Ślinotok w ciąży - o czym świadczy i czy powinien nas martwić?

Co do kobiet w ciąży, dotąd nie dowiedziono, z czego wynika u tej grupy pacjentek skłonność do ślinotoku, ale przypuszcza się, że ma ona związek z pojawiającymi się w stanie błogosławionym wymiotami, mdłościami oraz zgagą. Możliwą przyczyną ślinotoku podczas ciąży są także zmiany hormonalne.

Leczenie ślinotoku - co zrobić, aby uporać się z nadmiernym wydzielaniem śliny?

Aby zminimalizować bądź całkowicie zwalczyć nadmierne wydzielanie śliny należy przede wszystkim zidentyfikować źródło problemu. W przypadku, gdy nasze ślinianki pracują zbyt intensywnie w związku z przechodzonymi przez nas chorobami, jedynym wyjściem jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak kłopot ma charakter naturalny, możemy skutecznie walczyć z nim samodzielnie, stosując się do trzech poniższych porad.

  1. Dbaj o higienę jamy ustnej. Czyść zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Odpowiednia pielęgnacja zębów i dziąseł znacznie zmniejsza ryzyko formowania się chorób, mogących prowadzić do nadmiernego wydzielania śliny.
  2. Żuj gumę. Czynność ta wprawdzie zwiększa intensywność pracy ślinianek, ale pozwala też regulować ich pracę oraz ułatwia połykanie nadmiaru śliny.
  3. Ogranicz spożywanie kwaśnych i ostrych produktów. Takie pokarmy zwiększają ryzyko nadmiernego wydzielania się śliny. Zastąp je w diecie owocami, często też staraj się pić wodę.

Leczenie nadmiernego wydzielania śliny nie zawsze jest konieczne

Mimo wdrożenia wszystkich powyższych zaleceń, nie zawsze ślinotoku uda nam się oczywiście uniknąć - mowa tu zwłaszcza o sytuacji, gdy pojawia się on na skutek ujrzenia apetycznej potrawy. Czasem ślinotok stanowi po prostu zwyczajną reakcję fizjologiczną i nie musi powodować obaw. Kiedy go u siebie zauważycie - nie popadajcie w paranoję. Nie musi on być od razu objawem raka przełyku.