Czym jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i jak funkcjonuje?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zostało założone w 1951 roku. Obecnie jego siedzibą jest Wrocław, choć zmieniało się to na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kilkukrotnie:

1951–1971 Warszawa,

1971–1977 Katowice,

1977–1985 Wrocław,

1986–1993 Łódź,

1994–2001 Warszawa,

2002–2010 Wrocław,

2010–2017 Kraków.

Liczba członków stowarzyszenia wynosi około 5,5 tys. Powstało ono z inicjatywy Rady Naukowej przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, przejmując niektóre funkcje Izby Lekarsko-Dentystycznej. Wśród założycieli PTS byli: Feliks Rutkowski, Franciszek Bohdanowicz, Stefan Grzybowski, Bohdan Janowicz, Janusz Krzywicki, Tadeusz Karnibad, Józef Rancewicz, Irena Szczepańska, Aleksander Ujejski i Bogumiła Wanda Zakrzewska. W trakcie pierwszego zjazdu wybrano Zarząd Główny, prezesem został prof. Aleksander Ujejski, a jego kadencja trwała 4 lata (1953-1956).

W roku 1953 uchwalono także statut PTS. Kolejnymi prezesami stowarzyszenia byli: prof. Tadeusz Karnibad (1956–1958), prof. Janusz Krzywicki (1958–1971), prof. Stefan Knapik (1971–1977), prof. Stanisław Potoczek (1977–1985), prof. Włodzimierz Józefowicz (1985–1993), prof. Janusz Piekarczyk (1993–2001), prof. Marek Ziętek (2002–2010) oraz prof. Bartłomiej Loster (2010–2017). Nowym prezesem, wybranym w grudniu 2017 roku przez Walne Zgromadzenie Delegatów, została prof. dr hab. Marzena Dominiak.

Organy prasowe Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego to:

- Czasopismo Stomatologiczne (1948)
- Protetyka Stomatologiczna (1956)
- Dental & Medical Problems (1963)
- Dental Forum (1968)
- Implantoprotetyka.

Wszystkie wspomniane tytuły osiągnęły wysoki poziom merytoryczny i naukowy, czego efektem było wpisanie ich na listę krajowych i międzynarodowych indeksów medycznych. Rozwój stomatologii prezentowany jest na wielu targach stomatologicznych, podczas których odbywają się również sesje i konferencje naukowe. Spora ich część organizowana jest właśnie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne lub posiada jego patronat. Z kolei co 5 lat PTS jest organizatorem Kongresu Stomatologów Polskich. W całej historii towarzystwa odbyło się XI Kongresów, 350 zjazdów sekcji specjalistycznych oraz niemal 11 tys. spotkań naukowo-szkoleniowych w oddziałach.

Znak akceptacji PTS

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od prawie 70 lat posiada swój znak towarowy, który identyfikuje stowarzyszenie lekarzy dentystów oraz ich działalność w różnych obszarach statutowych. Spotkasz go w czasopismach naukowych, na konferencjach, kongresach, targach, szkoleniach czy w wielu innych miejscach. Znak podlega ochronie na mocy ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku na temat prawa własności przemysłowej. Jest oznaczony złotym paskiem z napisem „Znak Akceptacji”, który potwierdza jakość oraz pozytywne właściwości danego produktu na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań klinicznych.

znak-akceptacji-pts

O przyznanie znaku mogą wnioskować przedsiębiorcy z branży stomatologicznej, medycznej i kosmetycznej, którym zależy na oznaczeniu swoich produktów logotypem PTS. Niezbędne jest jednak przejście przez określoną procedurą badawczą, która obejmuje: złożenie wniosku, załączenie opisu produktu i certyfikatu składu, a także zawarcie umowy. Prezydium Zarządu Głównego analizuje wówczas możliwość klinicznego przebadania produktu, lecz dopiero uzyskanie pozytywnych wyników daje możliwość podjęcia uchwały o wydaniu odpowiedniego certyfikatu wraz z prawem do korzystania ze znaku przez rok.

Dla starającego się o prawo do korzystania ze Znaku Akceptacji PTS istotne jest także przeprowadzenie badań produktu i opracowanie wyników, względem których autorskie prawa majątkowe przenoszone są na rzecz przedsiębiorcy. Taka sytuacja może zostać wykorzystana marketingowo pod warunkiem, że treść merytoryczna się nie zmieni. Przedsiębiorcy nierzadko posiłkują się opracowaniami i publikują ich przedruki.

Uzyskanie Znaku Akceptacji to sposób na wyróżnienie produktów, których właściwości potwierdzone są przez badania kliniczne. Takie działanie pełni funkcję jakościową, gdyż przekazuje informacje o wiarygodności i pozytywnym działaniu produktu, a także funkcję identyfikacyjną, dzięki której klienci będą kojarzyć go z certyfikacją ze strony PTS. Oznaczenie stanowi również wartość reklamową, gdyż kojarzy się z działalnością naukową oraz udzieleniem wiarygodnych informacji przez specjalistów z dziedziny stomatologii, którzy zrzeszeni są przy Polskim Towarzystwie Stomatologicznym.

Towarzystwo zabezpiecza swój znak towarowy w odpowiedni sposób. Jest on objęty rejestracją w Urzędzie Patentowym, a także posiada Księgę Znaku. Rejestracja zapewnia wyłączność na używanie znaku, co zwiększa wartość danego przedsiębiorstwa. To świadectwo wiarygodności dla potencjalnych klientów. Posiadanie znaku umożliwia udzielenie odpłatnej licencji na jego stosowanie innym podmiotom.

Działalność międzynarodowa PTS

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest członkiem FDI, czyli Międzynarodowej Federacji Dentystycznej, ERO – Europejskiej Organizacji Dentystycznej, a także GIRSO – Groupement International de recherche Scientifique et Odontologie. Ściśle współpracuje również z DGZMK, czyli Niemieckim Towarzystwem Stomatologicznym, i BDA – Brytyjskim Towarzystwem Stomatologicznym.

FDI to największa organizacja dentystyczna na świecie, która zrzesza wokół siebie ponad 200 krajowych organizacji. Powstała w Paryżu w 1900 roku. W skład jej struktury organizacyjnej wchodzi 5 organów regionalnych: z Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. PTS od 1999 roku wraz z Naczelną Izbą Lekarską tworzy Polski Komitet Narodowy, który stanowi reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI. Podstawowe obszary działalności światowej organizacji to kreowanie wspólnej polityki w kontekście zdrowia jamy ustnej, rozwijanie programów edukacyjnych, prezentowanie wspólnego stanowiska w ważnych kwestiach o zasięgu światowym, a także wspieranie aktywności organizacji członkowskich.

Od roku 2008 FDI organizuje Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który przypada na 21 marca (kiedyś 12 września). Działania podejmowane w jego ramach mają za zadanie promować ochronę zdrowia jamy ustnej oraz wzrost świadomości na temat jej wpływu na cały organizm człowieka. Hasło, które określa podstawowe cele FDI, to „Prowadzić świat do optymalnego zdrowia jamy ustnej”.

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodową Federację Dentystyczną jest Światowy Parlament Stomatologiczny, w ramach którego organizowane są: sesje Zgromadzenia Ogólnego FDI, spotkania Stałych Komitetów FDI i Krajowych Oficerów Łącznikowych, a także posiedzenie Zarządu i Sesja Plenarna Europejskiej Regionalnej Organizacji. Dodatkowo Światowy Kongres Dentystyczny obejmuje konferencje naukowe wraz z wystawą sprzętu i materiałów stomatologicznych.

W 2016 roku wspomniane spotkania odbyły się w Poznaniu w dniach 5-10 września, a organizatorem było Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej. Obrady miały miejsce w budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich. W wydarzeniu wzięło udział 16 000 osób ze 152 państw na świecie: 4 000 uczestników wykładów i warsztatów, 141 wykładowców i 11 000 zwiedzających wystawy aż 352 firm. Podczas kongresu po raz pierwszy odbyły się całodniowe bloki szkoleniowe, które przeprowadzono w dwóch językach: niemieckim i ukraińskim.

Ówczesny prezydent FDI, dr Patrick Hescot, wielokrotnie podkreślał zaangażowanie i profesjonalizm strony polskiej. Wielu specjalistów uznało, że była to najlepsza w ostatnich latach edycja głównego wydarzenia Światowej Organizacji Dentystycznej.

W roku 2017 podczas Światowego Parlamentu Stomatologicznego, który odbywał się w Madrycie, prof. Marzena Dominiak została wybrana członkiem Komitetu ds. Kształcenia FDI. Jej kandydaturę zgłosiło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wraz z Naczelną Izbą Lekarską. To drugi taki przypadek, gdyż w przeszłości podobne stanowisko piastował prof. Eugeniusz Spiechowicz.

W strukturach Światowej Organizacji Dentystycznej działa także ERO-FDI, czyli organizacja lekarsko-dentystyczna, która w swoich działaniach skupia krajowe organy stomatologiczne z Europy. Należy do niej 35 państw, w tym także Polska, która reprezentowana jest przez Polski Komitet Narodowy (Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Naczelna Izba Lekarska). Sesje plenarne ERO-FDI odbywają się dwa razy w roku – wiosną w jednym z państw europejskich oraz jesienią w ramach Światowego Parlamentu Dentystycznego. Dwukrotnie odbyły się także w Polsce: w 2003 roku w Warszawie i w 2016 w Poznaniu.

W trakcie wspomnianych sesji przyjmowane są rezolucje dotyczące kwestii ważnych dla stomatologii. Szczególną uwagę poświęca się sprawie zapewnienia, aby zawód lekarza dentysty był zawodem wolnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Grupy robocze zbierają i analizują dane, a na koniec przygotowują projekty rezolucji.

Działalność krajowa PTS

Nie tak dawno prof. Marzenia Dominiak i lek. dent. Ivo Domagała podpisali porozumienie, dzięki któremu przejście z Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii do Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego będzie dużo łatwiejsze i atrakcyjniejsze finansowo. Studenci, którzy odbywają staż podyplomowy, będą mogli zostać przyjęci do grupy członków zwyczajnych PTS bez konieczności uiszczenia „wpisowego” oraz składki członkowskiej przez 24 miesiące. Zasada ta obejmuje wszystkich członków PTSS, którzy ukończyli staż, jednak od tego momentu do czasu wstąpienia w szeregi PTS nie mogą minąć dwa lata. Umowa będzie obowiązywać od czasu, kiedy w statutach obu organizacji zostaną dokonane niezbędne zmiany.

dzialalnosc pts

Fotografia przedstawiająca współpracę PTS z NIL. Zródło: pts.net.pl

Nie można zapominać także o współpracy Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego z Naczelną Izbą Lekarską. Główne założenia porozumienia podpisanego przez szefów obu organizacji w 2018 roku to: doskonalenie zawodowe lekarzy dentystów, promocja zdrowia jamy ustnej oraz reprezentowanie polskich stomatologów za granicą. Podpisane zostały wówczas dwa porozumienia: Porozumienie o Współpracy pomiędzy Naczelną Izbą Lekarską a Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Porozumienie w sprawie utworzenia przez Naczelną Izbę Lekarską oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne Polskiego Komitetu Krajowego Międzynarodowej Federacji Dentystycznej. Celem jest stworzenie efektywnej współpracy w zakresie:

- doskonalenia zawodowego lekarzy dentystów i lekarzy
- reprezentowania polskich lekarzy na arenie międzynarodowej
- promocji zdrowia i podnoszenia świadomości społecznej odnośnie związków między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym
- przedstawienia opinii i wniosków, dotyczących kształcenia lekarzy dentystów, lekarzy oraz osób reprezentujących inne - zawody w branży ochrony zdrowia.

NIL i PST od lat wspólnie reprezentują polskich stomatologów w strukturach FDI i ERO-FDI. Podczas wspomnianego spotkania umówiono także plany szkoleń Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej z zakresu diagnostyki radiologicznej i laseroterapii
w stomatologii.