Jak leczyć paradontozę? Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Skutki paradontozy, która jest jedną z popularnych chorób przyzębia,  mogą być dla nas opłakane: w skrajnych przypadkach może ona prowadzić nawet do rozchwiania i wypadnięcia zębów. Dlatego tak ważnym jest, by stan chorobowy został odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, oraz by podejmować właściwe leczenie.

Jak rozpoznać paradontozę? Rozwój paradontozy i objawy choroby

Pierwsza faza rozwoju paradontozy

W początkowej fazie paradontozy w jamę ustną wdaje się infekcja, która wywołuje w niej stan zapalny. Wyjściowo ów stan nie niesie za sobą żadnych dolegliwości, jednak z czasem, wraz z jego rozwojem, na dziąsłach pojawiają się obrzęki i zaczerwienienia, przy szczotkowaniu występuje też okresowe krwawienie. Niesie on również za sobą nieprzyjemny oddech (halitozę). Początkowe objawy paradontozy choć nie wydają się groźne, nie powinny być przez nas bagatelizowane. Wczesne wykrycie paradontozy to większa szansa na jej wyleczenie. 

Wszystkie te objawy pojawiają się okresowo – co jakiś czas zanikają, a potem wracają. W tej fazie paradontozy (zapalenia dziąseł) bakterie atakują tylko tkanki miękkie i nie obejmują jeszcze swoim szkodliwym działaniem zębów, co sprawia, że bardzo łatwo można się z nimi uporać. Gorzej, gdy stan chorobowy osiągnie fazę drugą.

Druga faza paradontozy

Z czasem, gdy nie zareagujemy na te wszystkie objawy, paradontoza zacznie się rozwijać. Za jej sprawą płytka nazębna będzie wchodzić w przestrzenie między zębami, gromadząc w nich resztki posiłków i wywołując w ten sposób coraz silniejsze stany zapalne. Poziom dziąseł zacznie się zaś obniżać, odsłaniając szyjki zębów, które staną się podatne na działalność bakterii.

Poza przykrym oddechem z ust i krwawieniem dziąseł, za objawy drugiej fazy paradontozy możemy uznać nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne potrawy oraz napoje, a także ból i stany zapalne dziąseł. Na tym etapie — jeżeli do tej pory nic nie robiliście — koniecznie musicie zacząć działać. To ostatni dzwonek, a paradontozę da się wyleczyć jeszcze bez konieczności pozbywania się zębów. Na tym etapie nie wypadają zęby, ale już do tego blisko.  Polecamy Wam regularnie usuwać kamień nazębny, który nie tylko źle wygląda, ale także jest jedną z głównych przyczyn paradontozy, a także poddawać się profesjonalnym zabiegom oczyszczania zębów.

Trzecia faza - zaawansowana paradontoza

Trzecia faza paradontozy wiąże się z bardzo poważnym uszkodzeniem przyzębia. Podczas niej kieszonki dziąsłowe stają się coraz większe, a korzenie i kości, w których tkwią zęby, ulegają zniszczeniu. Na tym etapie możemy już mówić w skrajnych przypadkach o utracie zębów. 

Poza silnym bólem oraz krwawieniem i nieprzyjemnym zapachem z ust, towarzyszą temu stanowi bardzo nisko obniżone dziąsła, które odsłaniają szyjki zębowe na tyle, że nasze zęby wydają się być optycznie dłuższe. Poza tym stają się one bardzo niestabilne, zaczynają się chwiać i stopniowo wypadać.

  1. Biorepair PERIBIOMA – kojąca pianka na dziąsła z probiotykami 200 ml
    29,00 zł
  2. Biorepair Kids – wzmacniająca, winogronowa pasta dla dzieci (0-6 lat) bez fluoru 50 ml
    10,90 zł
  3. Biorepair Kids – wzmacniająca, brzoskwiniowa pasta dla dzieci (0-6 lat) bez fluoru 50 ml
    10,90 zł

Czy można cofnąć paradontozę na trzecim etapie zaawansowania czy też zabieg jest jedynym wyjściem z sytuacji?

W trzecim etapie paradontozy możemy zauważyć znacznie obniżony poziom kości oraz ropnie na dziąsłach. Ból sprawiać mogą zimne i ciepłe pokarmy. Możemy również poczuć niesmak w buzi mimo tego, że dbamy o częste szczotkowanie. Zęby i tkanki znacznie się wtedy osłabiają, co powoduje ruchliwość oraz wypadanie zębów. Jest to ostateczny i niestety bezpowrotny etap.

Leczenie paradontozy znajdującej się w trzecim stadium zaawansowania polega nie tylko na zabiegach profesjonalnego, głębokiego oczyszczania, ale przede wszystkim na zabiegach chirurgicznych, połączonych z szynowaniem tych zębów, które jeszcze nie wypadły. Po zabiegach chirurgicznych w okresie powrotu do zdrowia wymagane są częste skalingi i/lub piaskowania (co 2–3 miesiące) oraz ewentualnie biostymulacja dziąseł (laser, lampa biostymulacyjna). Częstym uzupełniającym leczeniem paradontozy jest leczenie ortodontyczne aparatem stałym.

Jak leczyć paradontozę?

Oczywiście sposób leczenia paradontozy jest zależny od tego, w której fazie chorobowej znajdują się nasze zęby. W początkowej fazie choroby, zazwyczaj wystarczy po prostu przyłożyć większą uwagę do higieny jamy ustnej. Należy pamiętać, że szczotkować uzębienie powinno się przynajmniej dwa razy dziennie, a także uzupełniać tę czynność oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, a na koniec przepłukiwać jamę ustną specjalnymi, antybakteryjnymi płukankami. Dobre rozwiązanie to też pasty na paradontozę takie jak BioRepair Parodontgel oraz żel łagodzący do krwawiących dziąseł Parodium. Jeśli będziemy to robić, dolegliwości z pewnością wkrótce ustąpią.

pasta na parodontoze

Zaawansowana paradontoza — konieczne będzie odwiedzenie gabinetu stomatologicznego

Na etapie bardziej zaawansowanej paradontozy, podczas gdy na naszych zębach nad wyraz widoczny jest osad, stomatolog zazwyczaj w celu usunięcia przyczyn choroby przeprowadza zabieg redukcji kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej, a także zabezpiecza powierzchnię zębów przed nawrotem bakterii i kompleksowo oczyszcza kieszenie przyzębowe.

Chirurgiczne leczenie periodontologiczne

Jeśli natomiast w naszym przypadku doszło już do trzeciej fazy paradontozy, z pewnością do zregenerowania tkanek przyzębia konieczny będzie profesjonalny zabieg chirurgiczny. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:

  • kiretaż (zabieg oczyszczania powierzchni szkliwa),
  • gingivektomię (zabieg polegający na zmniejszeniu masy dziąsła),
  • operację płatową (zabieg opierający się na regeneracji tkanki i kości zęba),
  • szynowanie (zabieg polegający na łączeniu pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się).

Paradontoza a implanty - w niektórych przypadkach ich zastosowanie będzie konieczne

Lekarz dobiera odpowiedni zabieg, biorąc pod uwagę nasz indywidualny przypadek. Należy się jednak liczyć z tym, że w niektórych zaawansowanych stanach chorobowych nie ma możliwości, by nawet chirurgicznie uratować wszystkie zęby. Ich ubytki zazwyczaj uzupełnia się stosując mosty, implanty, protezy, oraz wkłady korzeniowo-koronowe.

Domowe sposoby leczenia zapalenia przyzębia (paradontozy) - jakie, na którym etapie będą skuteczne?

Paradontoza wymaga leczenia , jeśli nie chcemy doprowadzić do utraty zębów. W przypadku wczesnego etapu paradontozy leczenie domowe może okazać się wystarczające. Chodzi głównie o regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku (zalecane są szczoteczki średnie lub miękkie), używanie nici dentystycznych lub irygatora, a także płukanie ust płukankami z szałwii, rumianku i kilku innych ziół oraz płynami zawierającym chlorheksydynę.

Pasta do zębów przy paradontozie — jaką pastę do mycia zębów wybrać? 

Pasty do zębów na paradontozę przede wszystkim zmniejszają krwawienie z dziąseł. W celu łagodzenia paradontozy można również stosować miejscowo żele na paradontozę zawierające roślinne składniki, często o antyseptycznych właściwościach. Podczas leczenia paradontozy warto zrezygnować lub ograniczyć palenie papierosów czy picie kawy. Pasty na paradontozę często oznaczane są jako „sensitive” – mogą posiadać w swoim składzie łagodniejsze substancje i być wzbogacone w przeciwbakteryjne składniki. Środek na zapalenie dziąseł i paradontozę może zawierać substancje o przeciwbakteryjnym działaniu, a także przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Jak zapobiegać paradontozie?

To całkiem proste! Aby zapobiegać paradontozie, z pewnością trzeba zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, w tym stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów, nici dentystycznych lub irygatora. Warto także odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta. Powinniśmy więc zrezygnować z niezdrowych produktów spożywczych, a także odstawić wszelkie używki. Dbając w odpowiedni sposób zarówno o naszą jamę ustną, jak i o cały organizm, nie musimy obawiać się paradontozy.