Nasze dziąsła zasługują na ochronę w takim samym stopniu, co zęby. Niestety, wielu z nas zaczyna to rozumieć dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy zapalenia dziąseł. Stan ten powinien być leczony jak najszybciej, w przeciwnym razie najpierw skażemy się na recesję linii dziąseł, co pogorszy wygląd zębów i uczyni je nadwrażliwymi, zaś potem – najzwyczajniej w świecie sprawi, że pozbawione oparcia uzębienie zacznie się chwiać, aż wreszcie wypadnie. Dlatego też, zamiast cały czas marzyć o uzyskaniu hollywoodzkiego uśmiechu, warto się czasem zastanowić, czy na początek nie potrzebujemy bardziej czegoś na poprawę stanu dziąseł. No, chyba, że ktoś mówiąc, że ma na myśli uśmiech z Bonda ma na myśli Buźkę, a nie tytułowego bohatera.

W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się serii produktów Activital od amerykańskiej firmy Gum, która za pięć lat będzie świętować stulecie swojej działalności. I chociaż ten gigant nie jest zbyt znany w Polsce, tak jego produkty stopniowo zyskują w naszym kraju popularność, coraz częściej pojawiając się na sklepowych półkach. Co takiego znajdziemy w recenzowanym dziś zestawie? Wszystko, czego potrzeba do prawidłowej higieny jamy ustnej: pastę do zębów, płukankę oraz soniczną szczoteczkę do zębów. GUM zapewnia przy tym, że każdy z tych produktów (wszystkie są przeznaczone do użytku codziennego, nawiasem mówiąc) został opracowany w taki sposób, aby zagwarantować nam kompleksową opiekę nad zębami i dziąsłami. Szczytny cel, dlatego też postanowiliśmy wziąć pod lupę wszystkie produkty z tej serii, przyglądając się jej jako całości.

Pasta GUM Activital

Skład

Glycerin, Aqua, Isomalt, Hydrated Silica, Silica and Propyl Steardimonium Chloride, Hydroxyethylcellulose, Cocamidopropyl Betaine, Aroma, Lauryl Glucoside, PEG-40, Hydrogenated Castor oil, Sodium Saccharin, Sodium Fluoride, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Bisabolol, Punica Granatum Fruit Extract, Ubiquinone, Potassium Sorbate, Zingiber Officinale Root Extract, CI42090, CI47005

Opakowanie

Wewnątrz stosunkowo tradycyjnie wyglądającego kartoniku znajdziemy tubkę o pojemności 75 ml. Jest ona prosto wykonana, niczym się nie wyróżniająca. Ale, jakby nie patrzeć, nie to jest przecież w paście najważniejsze. Wygląd opakowania to zaledwie mała wisienka na torcie, z której i tak nie każdy zamierza korzystać podczas degustacji.

pasta gum

Szczotkowanie

Pasta ma konsystencję gęstego żelu, w zielono-niebieskim kolorze. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo dobrze trzyma się włosia szczoteczki po nałożeniu jej na główkę. Zdziwi się jednak ten, kto oczekuje po niej klasycznego miętowego smaku, do którego zdążyły nas już przyzwyczaić tradycyjne pasty. Co prawda faktycznie możemy poczuć miętę w smaku tego preparatu, lecz towarzyszy jej też kwaśno-gorzki posmak, do którego trzeba się przyzwyczaić. Jeżeli oczekujemy jednak po niej samego odświeżenia, to nie będziemy zawiedzeni.

Preparat ten pieni się bardzo dobrze, nie zawiera SLS oraz nie podrażnia jamy ustnej. Osad również jest przez niego usuwany dość skutecznie, zaś po zakończonym szczotkowaniu nasze zęby stają się przyjemnie gładkie.

Płyn do płukania ust GUM Activital

Skład

Aqua, Glycerin, Propylene Glycol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Poloxamer 407, Isomalt, Ethyl Lauroyl Arginate HCl, Sodium Benzoate, Aroma, Punica Granatum Fruit Extract, Potassium Sorbate, Sucralose, Sodium Fluoride, Ubiquinone, Cl42090, Cl47005, Zingiber Officinale Root Extract, Sodium Citrate, Citric Acid

Opakowanie

Butelka jest sterylnego, białego koloru. Wykonano ją na tyle solidnie, abyśmy spokojnie mogli uznać, że jest bardzo szczelna. Podczas przenoszenia płynu na czas wyjazdu nie powinien się nam on wylać w torbie. Tradycyjnie już, nakrętka może zostaćwykorzystana jako kubeczek.

płyn gum

Płukanie

Kolor płynu do płukania ust jest taki sam, jak w przypadku pasty: zielono-niebieski. Nie można tu jednak mówić o gęstości – jest on bowiem stosunkowo rzadki w swojej konsystencji. Pozwala mu to na łatwiejsze przedostanie się do każdego miejsca w jamie ustnej, jednocześnie bardzo dobrze się pieniąc. Smak również prezentuje się tak samo, jak w przypadku wyżej wymienionego preparatu – chociaż GUM opisuje tu świeżą miętę, tak w posmaku dalej czuć gorycz, która w przypadku płukanki jest jeszcze mocniejsza. Jeśli nie przepadamy zatem za dość mocnymi płukankami, być może lepiej będzie poszukać czegoś innego. Z drugiej strony, płyn Activital bardzo dobrze radzi sobie z odświeżaniem jamy ustnej, nie wywołując przy tym uczucia pieczenia u osób z podrażnieniami.

Szczoteczka soniczna GUM Activital

Wygląd

Jak na szczoteczkę soniczną za 50 złotych (a nawet nieco mniej) przystało, produkt wygląda bardzo prosto. Rękojeść jest stosunkowo smukła, przypominając tym samym szczoteczkę manualną. Jedynym, co odróżnia tę szczoteczkę soniczną od jej klasycznego odpowiednika, są dwa przyciski z przodu obudowy. Służą one do włączania i wyłączania urządzenia. Szczoteczka dostępna jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Ze względu na swoją niską cenę oraz małe gabaryty, szczoteczka ta jest idealnym wyborem na wyjazdy.

Szczotkowanie

Jeśli korzystaliśmy już wcześniej ze szczoteczki sonicznej, ten tani model z pewnością okaże się być dla nas zauważalnie słabszy. Dla nowicjuszy, jest to jednak bardzo dobry sprzęt do zapoznania się z tą nową formą szczotkowania. Sama szczoteczka zasilana jest bateriami, nie znajdziemy tu wbudowanego akumulatora oraz stacji dokującej.

Szczoteczka jest kompatybilna z jednym, firmowym typem końcówek. Mają one miękkie, stożkowe włosie, które delikatnie usuwa osad z zębów i przestrzeni między nimi. Atutem jest też stosunkowo niewielka główka, za pomocą której z łatwością możemy manewrować urządzeniem wewnątrz jamy ustnej. Oczyszczanie miejsc trudnodostępnych pokroju ósemek nie stanowi tu zatem żadnego problemu.

Samo szczotkowanie różni się nieco od tradycyjnego sonicznego mycia, ze względu na mniejszą moc szczoteczki. Musimy tu bowiem sami wykonywać delikatne ruchy wymiatające, zamiast po prostu przesuwać włosie wzdłuż szkliwa. Jest to taka bardziej zaawansowana szczoteczka manualna. Szkoda tylko, że nie znajdziemy tu żadnego czasomierza, dlatego też zalecanych dwóch minut oraz równomiernego oczyszczania zębów musimy pilnować sami.

Werdykt

Czy seria GUM Activital jest warta polecenia? Jeśli zależy nam na zdrowiu naszych dziąseł, zaś nasze wymagania nie są szczególnie wygórowane, to jak najbardziej tak. Pasta i płyn, choć wymagające przyzwyczajenia się do ich gorzkiego posmaku, są skuteczne i idealnie się uzupełniają. Z kolei szczoteczka jest bardzo dobrym, prostym narzędziem do codziennego szczotkowania, pomimo mniejszej mocy i braku funkcjonalności droższych modeli. Za niecałe 50 złotych, taka szczoteczka soniczna to w dalszym ciągu lepsza inwestycja, niż tradycyjny model manualny. Możemy więc z czystym sercem zarekomendować Wam ten zestaw.