Fleczer stomatologiczny, kiedy i po co się dentysta go zakłada na ząb?

Fleczer powinien być zrobiony z bezpiecznych dla pacjenta, trwałych materiałów i znajdować się w jamie ustnej nie dłużej niż przez kilka tygodni. Czym jeszcze charakteryzuje się fleczer stomatologiczny i co zrobić, gdy samoistnie nam wypadnie?

Co to jest fleczer dentystyczny (opatrunek tymczasowy)?

Nie wiesz czym jest fleczer? Już wyjaśniamy! Jak podkreślono wyżej, fleczer dentystyczny możemy nazwać tymczasowym wypełnieniem. Stomatolog decyduje o jego założeniu, gdy w jamie ustnej nie ma wystarczających warunków, by założyć wypełnienie stałe. Do takich sytuacji należy zaliczyć chociażby przedłużone krwawienie, brak możliwości odizolowania leczonego zęba od śliny, czy też brak dostatecznej ilości czasu, by założyć wypełnienie stałe, na przykład z powodu tego, że pacjent zgłosił się do stomatologa w trybie awaryjnym z silnym bólem zęba.

Z czego zrobiony jest fleczer stomatologiczny?

Fleczery wykonane są ze specjalnych materiałów, dzięki czemu – w przeciwieństwie do plomb stałych – łatwo i szybko się je zakłada oraz zdejmuje. Doskonale zabezpieczają ubytki przed dostawaniem się resztek pokarmu, a więc chronią leczone miejsce przed szkodliwymi bakteriami.

Fleczer w zębie - czym powinien się charakteryzować?

Porządny fleczer stomatologiczny, który lekarz zakłada Wam podczas leczenia, powinien charakteryzować się:

- trwałością – fleczer w zębie powinien wytrzymać kilkanaście dni, przez ten czas nie będąc podatnym na uszkodzenia spowodowane szczotkowaniem czy rozdrabnianiem pokarmu. Przy okazji musi być łatwy do założenia i ściągnięcia,

- szczelnością – przez wypełnienie nie powinny przedostawać się do ubytku żadne resztki jedzenia ani bakterie,

- brakiem reaktywności – na tymczasową plombę nie mogą mieć negatywnego wpływu stosowane w trakcie leczenia medykamenty,

- akceptowalnym smakiem – fleczer nie powinien pozostawiać w ustach nieprzyjemnego posmaku, ważne też, by nie wpływał na smak spożywanych przez nas potraw.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Kiedy stosuje się fleczer w zębie?

W jakich przypadkach używa się fleczera w zębie? Fleczer stosuje się w trakcie leczenia kanałowego, a także w sytuacji, gdy pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego z bólem zęba w trybie awaryjnym i nie ma czasu na przeprowadzenie kompleksowego leczenia. Podsumowując, fleczer stosowany jest wówczas, gdy założenie stałego wypełnienia jest niemożliwe.

Na jak długo zakłada się fleczer?

Fleczer — zastanawiacie się, jak długo się go nosi? To pytanie pada z ust pacjentów chyba najczęściej. Osoby leczone zastanawiają się, jaki jest uniwersalny, optymalny czas noszenia fleczera, i kiedy zostanie on zastąpiony wypełnieniem stałym. Otóż nie ma żadnych określonych reguł, które wyznaczałyby czas, przez jaki fleczer powinien znajdować się w jamie ustnej – wszystko zależy po prostu od tego, w jakim odstępie będą się odbywać nasze kolejne wizyty u stomatologa. Z założenia, fleczer osłania ubytek przed bakteriami od jednego do drugiego spotkania z dentystą.

Przyjmuje się jednak, że fleczer, który lekarz dentysta Wam założył, nie powinien znajdować się w jamie ustnej dłużej niż kilka tygodni – wszystko dlatego, że jest on wypełnieniem tymczasowym, a co za tym idzie, mimo że powinien być dość wytrzymały, nie ma tak trwałego charakteru jak plomba stała. W dłuższej perspektywie jest więc podatny na utratę szczelności i wypadnięcie.

Co zrobić w przypadku wypadnięcia fleczera?

Wypadnięcie fleczera nie musi mieć związku wyłącznie ze zbyt długim przetrzymywaniem go w jamie ustnej – czasem zdarza się ono kilka dni, czy nawet kilka godzin po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Może się ono wydarzyć na skutek przeżuwania zbyt twardych pokarmów, nieumiejętnego założenia fleczera, bądź po prostu z przyczyn niezależnych – musimy być więc na taką ewentualność przygotowani. A co zrobić, gdy fleczer nam wypadnie?

W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Ten natychmiast wypełni ubytek nowym opatrunkiem, co pozwoli nam uchronić się przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi w postaci zapalenia miazgi zęba, nadwrażliwości, czy silnych dolegliwości bólowych.

Jak powinien wyglądać sposób postępowania po założeniu fleczera? 

Proces zakładania fleczera nie jest dla dentysty specjalnie skomplikowany – obecnie stomatolodzy mogą korzystać z gotowych, już zmieszanych i odpowiednio skonstruowanych fleczerów, dzięki czemu ich praca jest jeszcze bardziej usprawniona. Dla samego pacjenta zakładanie fleczera nie powinno wiązać się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami.

Tuż po „zamontowaniu” nam tymczasowej plomby, stomatolog szczegółowo objaśni, jak powinniśmy postępować przez kilka kolejnych godzin, aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia czy uszkodzenia fleczera. Po pierwsze, mniej więcej godzinę od założenia plomby należy powstrzymać się od jedzenia i picia – taki czas jest bowiem niezbędny, by materiał zdołał odpowiednio stwardnieć. Po tym okresie możemy już bez przeszkód spożywać wszystkie dania i napoje, włącznie z alkoholowymi.

Jeśli po założeniu fleczera będziemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort (ból, uczucie obcego ciała, pieczenie), należy zgłosić się do stomatologa, aby ten mógł ustalić przyczynę kłopotu i go wyeliminować.

Mycie zębów po założeniu fleczera

Czy założenie fleczera uniemożliwia mycie zębów? Fleczer zyskuje swoją optymalną twardość już godzinę po założeniu. Po tym czasie można już zacząć jeść i pić, a więc również szczotkować zęby. Higiena jamy ustnej po założeniu fleczera niczym nie różni się od sytuacji, gdy nie mamy go w jamie ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Fleczer a opatrunek leczniczy – na czym polega różnica?

Pacjenci często mylą fleczer z opatrunkiem leczniczym, tymczasem różnice pomiędzy oboma materiałami są zasadnicze. Plombę tymczasową, czyli fleczer, zakłada się w celu osłonięcia odkrytych tkanek zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Nie pełni on żadnych funkcji leczniczych i zazwyczaj jest zbudowany z cementów cynkowo-siarczanych.

Opatrunki lecznicze są natomiast zakładane w celu konkretnym celu – najczęściej stosuje się je w przypadku głębokich ubytków próchnicowych, aby pobudzić miazgę do obrony i uchronić tym samym ząb przed leczeniem kanałowym. Zbudowane są z cementów tlenkowo-cynkowo-eugelenowych i jedynym, co łączy je z fleczerami, jest tymczasowy charakter – mogą one bowiem pozostawać w jamie ustnej nie dłużej niż przez trzy miesiące. Po tym okresie należy zamienić je na plombę stałą.

Czy fleczery są bezpieczne?

Fleczery są wykonywane z materiałów w pełni bezpiecznych zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i kobiet w ciąży. Ich skład (o ile fleczer nie znajduje się w jamie ustnej zbyt długo) nie ma na organizm człowieka żadnego negatywnego wpływu, więc jeśli stomatolog zdecyduje o konieczności „zamontowania” nam plomby tymczasowej, nie musimy się właściwie niczego obawiać. Jedyne zagrożenie to tak naprawdę uczulenie pacjenta na którykolwiek ze składników fleczera, jednak są to sytuacje bardzo incydentalne.

Dzieci i kobiety w ciąży - czy jest dla nich bezpieczny, czy każdy może mieć założony fleczer w zębie? 

Zastanawiasz się, czy fleczer jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży? Okazuje się, że jego skład nie ma negatywnego wpływu na tkanki zęby oraz cały organizm człowieka. Można więc stwierdzić bez obaw, że fleczer jest całkowicie bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży oraz wszystkich innych ludzi.

Co zrobić kiedy fleczer wypadnie?

Nie wiesz, co robić, gdy fleczer wypadnie z zęba? W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, który założy nowy opatrunek. W ten sposób zapobiega się przykrym powikłaniom, takim jak nadwrażliwość, ból zęba czy zapalenie miazgi zęba.

Fleczer nie jest szczelny - co zrobić?

Gdy okaże się, że założony fleczer nie jest szczelny, należy postąpić dokładnie tak samo jak w sytuacji opisanej powyżej. Trzeba bezzwłocznie umówić się na wizytę u dentysty, który naprawi problem. Cały proces potrwa zaledwie kilka minut, a z pewnością zaoszczędzi nam wiele kłopotów.

Fleczer a plomba

Czym różni się fleczer od plomby? Fleczer, w przeciwieństwie do wspomnianego wypełnienia, wykonany jest z materiału, który sprawia, że łatwo jest go zarówno założyć, jak i ściągnąć. Fleczer ma za zadanie zabezpieczyć ząb jedynie tymczasowo, tak aby nie dostały się do niego resztki pożywienia i niebezpieczne bakterie.

Warto podkreślić, że obecnie na terenie Polski fleczery jak i opatrunki lecznicze są refundowane przez NFZ. W gabinetach prywatnych wypełnienie tymczasowe wiąże się z kosztem kilkudziesięciu złotych.