Rozwój technologiczny szczoteczek elektrycznych sprawił, że powstała soniczna szczoteczka. Jest to jej udoskonalona wersja, różniąca się sposobem funkcjonowania, działaniem i sposobem czyszczenia zębów. Poniżej przedstawiony zostanie dokładny opis produktu, historia powstania oraz jej efektywność.

Powstanie szczoteczki sonicznej

W roku 1992 Robert Bock skonstruował nowe urządzenie do czyszczenia zębów. Szybko zyskało popularność, a to wszystko dzięki unowocześnieniom jakie zostały wprowadzone. Szczoteczka soniczna działała zupełnie inaczej niż elektryczna – główną różnicą był ruch główki, elektryczna szczoteczka miała obrotową końcówkę, soniczna zaś – pulsująco wibrującą. Ta ogromna zmiana przełożyła się również na sposób i jakość czyszczenia. Myjąc zęby sonicznie usuwamy nie tylko resztki jedzenia i płytkę nazębną, ale i niszczymy znajdujące się tam bakterie. Nie bez powodu szczoteczka soniczna zaraz po wyprodukowaniu otrzymała certyfikat FDA (amerykańskiej Agencji Żywności i Leków).

Działanie i wpływ na zdrowie

Szczoteczki soniczne wyposażone zostały w dodatkowe funkcje zapewniające prawidłowe i dokładne mycie zębów. Zazwyczaj zawierają ich trzy, droższe szczoteczki mają ich aż pięć. Podstawowe tryby to: normalny, wybielający i delikatny (do wrażliwych zębów). Spotkać można również tryb wibrujący, polerujący czy masujący dziąsła. Poza działaniem czyszczącym soniczne szczoteczki wzbogacone zostały o opcje kontroli siły nacisku (jeżeli przyciskamy końcówkę zbyt mocno do szkliwa, wtedy urządzenie zapala kontrolną lampkę) czy timer, czyli funkcję nadzorującą długość mycia zębów (po 2 minutach automatycznie się wyłącza). Ten rodzaj szczoteczki jest bardzo polecany wszystkim osobom, z pewnością mycie zębów będzie o wiele bardziej dokładne i wydajniejsze niż ze szczoteczką manualną. Poza ciekawymi funkcjami jest też prędkość czyszczenia zębów przez końcówkę – działa z prędkością 40 000 ruchów na minutę. Dla porównania szczoteczką manualną poruszamy jedynie 8 000 razy na minutę. Bilans funkcjonalności i pielęgnacji zdecydowanie daje szczoteczce sonicznej zwycięstwo.

Troska o bezpieczeństwo

Certyfikat Agencji Żywności i Leków powinien uspokoić każdego komu przyjdzie przez myśl bezpieczeństwo korzystania z tego urządzenia. Nie istnieje również ryzyko porażenia prądem, ponieważ szczoteczka jest odpowiednio zabezpieczona i działa na ukryty akumulatorek nie będący podłączony do prądu. Pierwotnie wszystkie szczoteczki elektryczne (w tym soniczne) powstały właśnie z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i dzieciach – dlatego pewność, że prawidłowo funkcjonują jest stuprocentowa. Pamiętać należy tylko, że zaopatrując się w ten produkt dobrze jest wybrać bezpieczne i znane marki (takie które posiadają gwarancję i kartę bezpieczeństwa). Jeżeli kupujemy szczoteczkę przez Internet, to tylko ze sklepów zajmujących się sprzedażą produktów do mycia zębów bądź marketów (lepiej nie decydować się na nieznane sklepy z allegro). Jeśli zaś chcemy kupić szczoteczkę w sklepie stacjonarnym wybierajmy wtedy miejsca specjalistyczne lub drogerie.