Jeśli widzisz, że Twoje zęby wymagają lekkiej korekty - udaj się do ortodonty. To on zadecyduje o konieczności nałożenia na nie stałego aparatu ortodontycznego. Przy pierwszej wizycie, skieruje Cię na zdjęcie pantomograficzne uzębienia i przedstawi Ci plan leczenia. Konieczne będzie wyleczenie wszystkich istniejących ubytków, niekiedy lekarz może zadecydować także o usunięciu niektórych zębów. Dopiero na kolejnej wizycie, ortodonta założy na Twoje zęby aparat stały.

Niestety, koszt leczenie ortodontycznego jest wysoki i oscyluje w granicach 100 - 300 zł za każdą wizytę (zazwyczaj co miesiąc), a sam aparat może kosztować 1000 - 3000 zł. Aparat trzeba nosić zazwyczaj przez 1 - 3 lata. Tym bardziej warto zadbać o to, by leczenie przyniosło jak najlepszy skutek!

Higiena jamy ustnej ze stałym aparatem - przydatne akcesoria

Dbanie o to, by jama ustna była zdrowa jest w okresie noszenia aparatu ortodontycznego szczególnie ważne i zarazem znacznie utrudnione. Tylko dzięki temu, po zdjęciu aparatu możesz cieszyć się białym uśmiechem. O odpowiednią technikę szczotkowania warto jest zapytać ortodontę. Jakie akcesoria przydadzą Ci się, jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny?

Szczoteczka ortodontyczna

To podstawowy przyrząd, niezbędny wszystkim osobom noszącym stałe aparaty nazębne. Jej włosie jest specjalnie ułożone - przez środek główki przechodzi jego znacznie skrócona część. Znacznie ułatwia to dokładnie wyszczotkowanie zębów, na których znajdują się łuki i zamki, bez podrażniania dziąseł.

Szczoteczka jednopęczkowa

To niewielki przyrząd, który na końcu krótkiej rączki ma jeden pęczek włosia. Idealnie nadaje się do oczyszczania przestrzeni pod łukami, przy zamkach oraz linii dziąseł.

Szczoteczka międzyzębowa, nić ortodontyczna albo irygator

Tak jak na co dzień, tak i w okresie noszenia aparatu ortodontycznego, warto zadbać o oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Możesz robić to przy pomocy nici ortodontycznej czy też szczoteczki międzyzębowej. Pamiętaj tylko, by przestrzenie międzyzębowe oczyszczać każdego dnia.

Dobrym wyborem może być także irygator, który dosłownie “wymiecie” resztki pokarmowe i płytkę nazębną ze wszystkich trudnodostępnych miejsc. Jest przy tym delikatny dla szkliwa i dziąseł.

Pasta do zębów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, możesz używać każdej łagodnej pasty do zębów. Polecamy jednak stosowanie produktów z linii ORTO z chlorheksydyną w składzie lub innych past, które pomogą leczyć stany zapalne i będą redukować ilość odkładającej się płytki nazębnej.

Płyn ortodontyczny

Wypróbuj stosowanie płynów ortodontycznych. Dzięki swojej unikalnej formule, dotrą one w każde trudno dostępne miejsce w jamie ustnej. Pomogą także walczyć z osadzaniem się płytki nazębnej.

Zapobiegaj podrażnieniom

Niestety, podrażnienia powstałe w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego pojawiają się często. Aby im zapobiegać, warto zakupić wosk lub silikon ortodontyczny i regularnie umieszczać go w tych strefach, w których odczuwasz dyskomfort. Które z nich wybrać? Najlepiej zapytaj o to ortodontę. Główną różnicą jest to, że silikon jest znacznie bardziej plastyczny i łatwiejszy w  użyciu, natomiast wosk utrzymuje się na swoim miejscu dłużej.

Przedstawione akcesoria do higieny jamy ustnej, mogą znacznie uprzyjemnić czas noszenia aparatu ortodontycznego. Dzięki ich regularnemu używaniu, po zdjęciu aparatu - będziesz cieszyć się nie tylko prostym, ale i zdrowym i białym uśmiechem.