Czy stres niszczy zęby? Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej i zdrowie zębów

Niestety - w codziennym życiu nie da się uniknąć stresu. Jego zbyt wysoki poziom to problem, który w dzisiejszych czasach dotyczy większości z nas. Zgubny wpływ stresu na cały organizm, nie pozostaje obojętny także dla zdrowia jamy ustnej. Nadmiar nerwowych bodźców może wielopłaszczyznowo negatywnie oddziaływać na stan naszego uzębienia. Dlatego też należy dowiedzieć się, jak można skutecznie walczyć ze stresem.

Rodzaje stresu - jak możemy podzielić nadmierny stres?

Badacze wyróżniają dwa podstawowe rodzaje stresu:

  • stres pozytywny - to bodziec motywujący do lepszego działania, szybszego zakończenia pracy. Jego niedobór może prowadzić do braku motywacji, zniechęcenia,
  • stres negatywny - szkodliwie oddziałuje na nasz organizm. Wyraża się przez strach, złość.

Jak stres wpływa na jamę ustną? Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej

Oddziaływanie stresu na zdrowie jamy ustnej nie jest jednowymiarowe. Zarówno stres sam w sobie może powodować rozmaite uszkodzenia w jamie ustnej, jak i jego nadmierne odczuwanie - może prowadzić nas do destrukcyjnych zachowań, jak chociażby zaciskanie szczęk. 

Do skutków tego zjawiska - czyli skutków ciągłego stresu - zaliczają się:

  • zmiany ropne pojawiające się w jamie ustnej, między innymi wskutek obniżenia odporności przez stres, choroby dziąseł,
  • paradontoza prowadząca nawet do utraty zębów,
  • bruksizm - odczuwany stres nie opuszcza nas nawet w nocy. Często prowadzi on do zjawiska zaciskania zębów i zgrzytania nimi. W efekcie, starte zostaje szkliwo, zęby są nadwrażliwe, bardziej podatne na próchnicę zębów. W skrajnych przypadkach, bruksizm może prowadzić nawet do uszkodzenia, złamania zęba. Zaciskanie i zgrzytanie zębami może powodować pękanie szkliwa i powodować silny ból. 
  • zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo - żuchwowego, które mogą być źródłem między innymi ciężkich bólów głowy,
  • suchość w jamie ustnej, pękające usta, zaburzenia pracy ślinianek, a w efekcie mniej śliny, 
  • częstsze sięganie po używki - słodycze, słone przekąski, alkohol, papierosy. Kto nie pozwala sobie na więcej, aby się odstresować? Taki tryb życia powoduje zwiększone ryzyko próchnicy i innych chorób przyzębia oraz chorób zębów,
  • zniechęcenie do dbania o siebie, w tym - o higienę jamy ustnej, które może objawiać się niedokładnym bądź zbyt mocnym szczotkowaniem zębów lub w ogóle zaniechaniem ich oczyszczania.

  1. Szczoteczka soniczna dla dzieci SEYSSO Junior Pink w kolorze różowym
    249,00 zł
  2. PHILIPS Sonicare ForKids PINK HX6352/42 Bluetooth szczoteczka soniczna dla dzieci z 2 końcówkami
    208,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna dla dzieci SEYSSO Junior Green w kolorze zielonym
    249,00 zł
  6. Oclean X Pro Digital – szczoteczka soniczna granatowa
    379,00 zł
  7. Oclean X Pro Digital – szczoteczka soniczna fioletowa
    379,00 zł
  8. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4300 White HX6807/24
    325,00 zł
  9. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Protective Clean 4300 Pink HX6806/04
    345,00 zł

Napięcie psychiczne, czyli stres może powodować bruksizm - jak to możliwe?

Napięcie psychiczne i stres mogą doprowadzić do pojawienia się problemu zgrzytających zębów. To właśnie w porach nocnych, podczas snu, najczęściej nieświadomie odreagowujemy sytuacje stresowe, które spotkały nas w ciągu dnia. Zaciskamy wówczas szczękę, zgrzytamy zębami czy napinamy mięśnie narządu żucia. Jeśli chcesz pozbyć się problemu bruksizmu, musisz unikać stresu na co dzień.

Suchość w ustach jako efekt nadmiernego stresu

Uczucie suchości w jamie ustnej podczas sytuacji stresujących wynika z zaburzeń pracy ślinianek, które zaczynają wydzielać znacznie mniej śliny nawilżającej jamę ustną. Taki stan rzeczy może doprowadzić w dłuższej perspektywie do rozwoju niektórych schorzeń i dolegliwości, np. kserostomii, zapalenia dziąseł czy halitozy (nieświeżego oddechu).

Afty i owrzodzenia - czy mogę pojawiać się w stresujących okresach naszego życia?

Czym są afty? To bolesne owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej o charakterze nadżerkowym. Mogą wywoływać silny ból, który utrudnia chociażby szczotkowanie zębów czy spożywanie posiłków. Afty zazwyczaj pojawiają się pojedynczo, lecz mogą również występować w niewielkich skupiskach. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Afty i owrzodzenia mogą pojawiać się w wyniku reakcji na stresujące sytuacje.

Choroba okluzyjna jako reakcja organizmu na nadmierny stres

Bruksizm, suchość w ustach, a także afty i owrzodzenia to nie jedyne objawy odczuwania stresu. Kolejną reakcją organizmu na czynniki stresogenne jest choroba okluzyjna, która polega na zbyt mocnym zaciskaniu zębów oraz napinaniu mięśni żucia. Charakterystyczna dla niej jest zmiana punktu styku między przeciwstawnymi zębami obu łuków zębowych. W efekcie niektóre części uzębienia są po prostu przeciążone, co może doprowadzić do ścierania i łamania się zębów. Choroba okluzyjna zwiększa też ryzyko występowania wad zgryzu.

Stres ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i nie tylko — jak go zwalczyć?

Stresowi nie wolno się poddawać, dla własnego zdrowia trzeba z nim walczyć! Jeżeli żyjesz w stanie ciągłego zdenerwowania:

  • wysypiaj się, przez siedem - osiem godzin każdego dnia,
  • odżywiaj się zdrowo,
  • wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną, którą lubisz,
  • odstaw używki,
  • zadbaj o siebie - weź relaksującą kąpiel, idź na masaż,
  • zmień otoczenie, wyjedź choć na jeden dzień.

Stres może mieć wpływ nie tylko na zęby - to cichy zabójca XXI wieku!

Stres nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą XXI wieku. Jego wpływ na organizm potrafi być destrukcyjny - dlatego należy próbować go zminimalizować. Jeżeli jednak cierpisz z powodu nadmiernego stresu, poza relaksującym masażem czy aktywnością fizyczną, zadbaj też o wizytę u stomatologa.