Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że cały nasz organizm tworzy jednolitą całość i nic nie pozostaje w nim bez konsekwencji. Dotyczy to każdego jego tworu, także zębów. Dlatego wszystkie choroby, które od najmłodszych lat pozostawimy samymi sobie, będą miały wpływ na nasze funkcjonowanie w przyszłości.

Pierwszy przykład z brzegu to próchnica. Jeśli pojawi się ona na mleczakach, i nie podejmiemy konkretnych kroków, by ją wyeliminować, prawdopodobnie zęby wypadną dziecku zbyt wcześnie, co wiążę się z tym, że szczęka i żuchwa nie wykształcą się prawidłowo. Zęby stałe nie będą miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju, dlatego desperacko go poszukując zaczną wyrastać krzywo. W przyszłości będziemy więc musieli zainwestować w długotrwałe leczenie ortodontyczne dziecka. Poza tym próchnica bardzo często przenosi się z zębów mlecznych na te stałe, prowadząc do wielu różnych infekcji.

To jednak nie wszystko. Jeśli zaniedbamy leczenie zębów mlecznych, nasze dziecko prawdopodobnie z czasem zacznie odczuwać coraz większy dyskomfort związany z silnym bólem. A chyba nikt nie chce patrzeć, jak jego pociecha cierpi, prawda?

Skąd bierze się u dziecka próchnica?

Próchnica jest najczęściej występującym schorzeniem u dzieci posiadających mleczaki. Pojawia się z bardzo różnych powodów, które wyszczególniono poniżej:

niewłaściwa higiena jamy ustnej (dziecko nie myje zębów dwa razy dziennie, lub nie robi tego wcale),

nieodpowiednie nawyki żywieniowe (dieta bogata w cukry proste, słodycze i owoce),

zbyt częsty kontakt z butelką (problem niemowląt, które dużo piją w nocy bądź zasypiają z butelką, a także dzieci, które zbyt długo korzystają ze smoczka),

podatność tkanek (zęby są genetycznie podatne na próchnicę).

Trudno jest całkowicie uniknąć wykształcenia się u naszej pociechy próchnicy, na szczęście istnieją jednak sposoby, by skutecznie z nią walczyć.

Jak wygląda leczenie zębów mlecznych?

Jeśli na zębach naszego dziecka lekarz zdiagnozuje próchnicę, możemy się spodziewać, że zostanie zaproponowane nam przez doktora przeprowadzenie u pociechy zabiegu oczyszczającego uzębienie z niechcianych bakterii. Wyróżniamy kilka rodzajów tego typu operacji. Jednym z najpopularniejszych jest zabieg ozonowania.

Przeprowadza się go w sytuacji, gdy ubytki próchnicowe są u naszej pociechy niewielkie. Warto zaznaczyć, że ozonowanie jest zabiegiem kompletnie bezbolesnym i niezwykle skutecznym (usuwa 99% bakterii znajdujących się na powierzchni szkliwa). Ponadto cały proces trwa od 20 do 60 sekund, a zatem nasze dziecko powinno go przejść bezproblemowo. Ozonowanie pojedynczego zęba to koszt w okolicach 100 złotych.

Kolejna metoda leczenia zębów mlecznych u dziecka to usuwanie próchnicy przy pomocy lasera. Wszystko opiera się o napromieniowanie nim chorobowo zmienionych tkanek zęba, które zostają tym samym oczyszczone z bakterii. Po zabiegu stomatolog nakłada na zęby wypełnienie. Koszt laserowego usuwania próchnicy z jednego zęba wynosi mniej więcej 200 złotych.

Trzecią metodą usuwania u dzieci próchnicy jest ścieranie jej za pomocą abrazji powietrznej. Cały zabieg polega na wypuszczaniu ze specjalnej dyszy pod wpływem dużego ciśnienia „piasku”, który skutecznie wyskrobuje z zęba próchnicę, działając bezboleśnie i nie uszkadzając przy tym zdrowej tkanki uzębienia. Koszt takiego zabiegu to zazwyczaj 150 złotych. Nie można też zapominać o stosowaniu past do zębów dla najmłodszych oraz przeciwpróchnicy.

Kiedy należy udać się do dentysty?

Warto, byśmy jak najszybciej oswajali naszego malucha z klimatem panującym w gabinecie stomatologicznym. Nawet jeśli zęba mleczne dziecka są zdrowe i rozwijają się prawidłowo (a przynajmniej tak nam się wydaje), dentysta powinien kontrolować ich stan regularnie. Po raz pierwszy możemy zaprowadzić naszą pociechę do stomatologa już gdy ukończy ona trzeci rok życia. Kolejne wizyty kontrolne powinny się zaś odbywać co 3-4 miesiące, dlatego że zęby najmłodszych wyjątkowo łatwo popadają w różnego rodzaju infekcje.

Pamiętajmy przy tym, że dzisiejsze leczenie dentystyczne jest całkowicie bezbolesne – dziecko nie ma się czego obawiać. Ponadto gabinety stomatologiczne dla dzieci są wyposażone w wiele przyjemnych dla maluchów elementów (kolorowe ściany z bajkowymi postaciami, i tym podobne), a najdzielniejsi pacjenci otrzymują od dentystów różne drobne nagrody, które z pewnością zachęcą brzdąca do kolejnej wizyty w gabinecie.