Zepsute zęby mleczne u dzieci - czy warto leczyć zęby mleczne dotknięte próchnicą?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że cały nasz organizm tworzy jednolitą całość i nic nie pozostaje w nim bez konsekwencji. Dotyczy to każdego jego tworu, także zębów. Dlatego wszystkie choroby, które od najmłodszych lat pozostawimy samymi sobie, będą miały wpływ na nasze funkcjonowanie w przyszłości.

Zepsute zęby mleczne należy leczyć, jeżeli nie chcemy, aby zęby stałe były krzywe a maluch miał w przyszłości wadę zgryzu

Pierwszy przykład z brzegu to próchnica. Jeśli pojawi się ona na mleczakach, i nie podejmiemy konkretnych kroków, by ją wyeliminować, prawdopodobnie zęby wypadną dziecku zbyt wcześnie, co wiążę się z tym, że szczęka i żuchwa nie wykształcą się prawidłowo. Zęby stałe nie będą miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju, dlatego desperacko go poszukując zaczną wyrastać krzywo. W przyszłości będziemy więc musieli zainwestować w długotrwałe leczenie ortodontyczne dziecka. Poza tym próchnica bardzo często przenosi się z zębów mlecznych na te stałe, prowadząc do wielu różnych infekcji.

Nie chcesz, aby twoje dziecko czuło ból? Zadbaj o usuwanie próchnicy i wypełnienia ubytków w zębach mlecznych! 

To jednak nie wszystko. Jeśli zaniedbamy leczenie zębów mlecznych, nasze dziecko prawdopodobnie z czasem zacznie odczuwać coraz większy dyskomfort związany z silnym bólem. A chyba nikt nie chce patrzeć, jak jego pociecha cierpi, prawda?

  1. Szczoteczka soniczna dla dzieci SEYSSO Junior Pink w kolorze różowym
    249,00 zł
  2. PHILIPS Sonicare ForKids PINK HX6352/42 Bluetooth szczoteczka soniczna dla dzieci z 2 końcówkami
    208,00 zł
  3. Końcówki do szczoteczki sonicznej dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec – 2 szt.
    Cena promocyjna 39,00 zł 49,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna dla dzieci SEYSSO Junior Green w kolorze zielonym
    249,00 zł
  6. Szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B Princess Vitality PRO 103 Kids
    109,99 zł
  7. Aura Herbals Witamina C dla dzieci 100 mg – krople 30 ml
    15,99 zł

Skąd bierze się u dziecka próchnica zębów mlecznych?

Próchnica jest najczęściej występującym schorzeniem u dzieci posiadających mleczaki. Pojawia się z bardzo różnych powodów, które wyszczególniono poniżej:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej (dziecko nie myje zębów dwa razy dziennie, lub nie robi tego wcale),
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe (dieta bogata w cukry proste, słodycze i owoce),
  • zbyt częsty kontakt z butelką (problem niemowląt, które dużo piją w nocy bądź zasypiają z butelką, a także dzieci, które zbyt długo korzystają ze smoczka),
  • podatność tkanek (zęby są genetycznie podatne na próchnicę).

Trudno jest całkowicie uniknąć wykształcenia się u naszej pociechy próchnicy, na szczęście istnieją jednak sposoby, by skutecznie z nią walczyć.

Zęby mleczne trzeba leczyć! Jak wygląda leczenie zębów mlecznych?

Leczenie zębów mlecznych przed ich wypadnięciem jest obowiązkowe! Jeśli na zębach naszego dziecka lekarz zdiagnozuje próchnicę, możemy się spodziewać, że zostanie zaproponowane nam przez doktora przeprowadzenie u pociechy zabiegu oczyszczającego uzębienie z niechcianych bakterii. Wyróżniamy kilka rodzajów tego typu operacji. Jednym z najpopularniejszych jest zabieg ozonowania.

Ozonowanie zębów jako forma leczenia mleczaków

Przeprowadza się go w sytuacji, gdy ubytki próchnicowe są u naszej pociechy niewielkie. Warto zaznaczyć, że ozonowanie jest zabiegiem kompletnie bezbolesnym i niezwykle skutecznym (usuwa 99% bakterii znajdujących się na powierzchni szkliwa). Ponadto cały proces trwa od 20 do 60 sekund, a zatem nasze dziecko powinno go przejść bezproblemowo. Ozonowanie pojedynczego zęba to koszt w okolicach 100 złotych.

Laserowe leczenie pierwszych zębów mlecznych

Kolejna metoda leczenia zębów mlecznych u dziecka to usuwanie próchnicy przy pomocy lasera. Wszystko opiera się o napromieniowanie nim chorobowo zmienionych tkanek zęba, które zostają tym samym oczyszczone z bakterii. Po zabiegu stomatolog nakłada na zęby wypełnienie. Koszt laserowego usuwania próchnicy z jednego zęba wynosi mniej więcej 200 złotych.

Abrazja powietrzna 

Trzecią metodą usuwania u dzieci próchnicy jest ścieranie jej za pomocą abrazji powietrznej. Cały zabieg polega na wypuszczaniu ze specjalnej dyszy pod wpływem dużego ciśnienia „piasku”, który skutecznie wyskrobuje z zęba próchnicę, działając bezboleśnie i nie uszkadzając przy tym zdrowej tkanki uzębienia. Koszt takiego zabiegu to zazwyczaj 150 złotych. Nie można też zapominać o stosowaniu past do zębów dla najmłodszych oraz przeciw próchnicy.

Kiedy należy udać się do dentysty? Od razu, kiedy pojawiają się pierwsze zęby!

Warto, byśmy jak najszybciej oswajali naszego malucha z klimatem panującym w gabinecie stomatologicznym i zabierali go na regularne wizyty u dentysty. Nawet jeśli zęba mleczne dziecka są zdrowe i rozwijają się prawidłowo (a przynajmniej tak nam się wydaje), dentysta powinien kontrolować ich stan regularnie. Po raz pierwszy możemy zaprowadzić naszą pociechę do stomatologa już gdy ukończy ona trzeci rok życia.  Trzeci rok życia dziecka będzie optymalnym czasem. Jeśli wówczas udacie się do dentysty, być może uda Wam się zapobiec próchnicy na zębach mlecznych, a później zębach stałych. 

Kolejne wizyty kontrolne powinny się zaś odbywać co 3-4 miesiące, dlatego że zęby najmłodszych wyjątkowo łatwo popadają w różnego rodzaju infekcje. Próchnica u dzieci rozwija się naprawdę szybko — jeżeli zapomnicie o jednej lub dwóch kontrolnych wizytach, kiedy w końcu przyjdziecie, może ona być już bardzo zaawansowana, a zaatakowane próchnicą zęby trzeba będzie leczyć. Jeśli odwiedzacie gabinet regularnie, możecie zapobiec rozwojowi próchnicy i ochronić przed nią pozostałe zęby — te zdrowe. Pamiętajcie, że próchnica jest chorobą zakaźną i szybko powędruje z jednego zęba na drugi. 

Czy leczenie mleczaków boli?

Pamiętajmy przy tym, że dzisiejsze leczenie dentystyczne jest całkowicie bezbolesne – dziecko nie ma się czego obawiać. Ponadto gabinety stomatologiczne dla dzieci są wyposażone w wiele przyjemnych dla maluchów elementów (kolorowe ściany z bajkowymi postaciami, i tym podobne), a najdzielniejsi pacjenci otrzymują od dentystów różne drobne nagrody, które z pewnością zachęcą brzdąca do kolejnej wizyty w gabinecie. Dodatkowo, leczenie stomatologiczne mleczaków jest zazwyczaj wykonywane przez stomatologów dziecięcych, który mają świetne podejście do pacjenta i potrafią zająć go tak, że ten nie poczuje absolutnie żadnego bólu. 

Jak uniknąć leczenia zębów mlecznych? Zadbaj o codzienną higienę jamy ustnej!

Aby uniknąć konieczności leczenia zębów mlecznych, ważne jest, dbanie o codzienną higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym myciu zębów. Maluchy powinny myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Dobrym pomysłem jest również mycie zębów po spożyciu słodyczy lub napojów słodzonych. Warto zwracać uwagę na technikę szczotkowania, aby jak najskuteczniej usuwać płytkę nazębną i pozostałości jedzenia. Nie zapominajmy także o używaniu nici dentystycznej, która usunie resztki jedzenia z przestrzeni między zębami, gdzie szczoteczka nie dociera. Unikajcie też karmienia dzieci swoim widelcem lub łyżką - próchnica to choroba zakaźna. Jeżeli macie ją Wy, prawdopodobnie przekażecie ją wówczas swojemu dziecku. Jak jeszcze chronić zęby mleczne przed próchnicą? Jak najszybciej odstawcie butelkę i zrezygnujcie z nocnego karmienia, jeśli dziecko ma już zęby. Próchnica butelkowa to popularny problem, który pojawia się właśnie wskutek podawania dzieciom w nocy słodkich kaszek, mleka i innych posiłków.