Zdarza się, że przychodzi moment ekstrakcji zęba- może to często wiązać się z bólem i odczuwalnym dyskomfortem. Współczesna stomatologia zapewnia nowoczesne techniki, dzięki którym usunięcie zęba jest znacznie łatwiejsze do przejścia.

Zabieg usunięcia zęba

Jeśli decydujesz się na usunięcie zęba, powinieneś zapoznać się z zaleceniami i radami, które usprawnią gojenie rany. Niestety pacjenci zapominają o wskazówkach przekazywanych przez lekarzy- wszystko przez stres i zmęczenie. Właśnie z tego względu przygotowaliśmy uniwersalne zalecenia, które warto wcielić w życie zaraz po wyrwaniu zęba.

Jeśli chodzi o sam zabieg to nie jest on bolesny, wtedy kiedy jest wykonany przez profesjonalistę. Usuwanie zębów czasami jest koniecznością (ekstrakcja ósemek), dlatego warto udać się do specjalisty, który zabieg wykona prawidłowo. Ekstrakcja nie musi być wcale taka straszna i może przejść gładko, pod warunkiem wdrożenia kilku zasad.

Zalecenia po usunięciu zęba:

- Powinniśmy w miarę szybko usunąć waciki z ust (po 20 minutach). Jeśli zrobimy to po kilku godzinach, to z pewnością zdąży przyschnąć i zrobią jeszcze większą ranę w trakcie odrywania.

- Na pewno nie możesz jeść ani pić przez min. około 2 godzin po zabiegu. Jest to jak najbardziej oczywiste ze względu na świeżą ranę oraz działające znieczulenie.

- Warto również wspomóc się środkami przeciwbólowymi. Usuwanie zębów (ósemek) to poważny zabieg chirurgiczny i po puszczeniu znieczulenia, ból może być ciężki do wytrzymania. Niezbędny wówczas będzie Ketonal.

- Palenie papierosów nie jest najlepszym pomysłem. Palacze mają najgorzej, ponieważ nie wolno palić co najmniej dobę po zabiegu. Chemia w dymie papierosowym może spowodować zapalenie, a to przedłuży proces gojenia.

- Przeciwwskazaniem jest usuwanie skrzepu. Nie wolno ruszać rany. Skrzep, który powstał po zabiegu, chroni zębodół przed bakteriami, dlatego poczekajcie aż sam odpadnie. Jego odrywanie spowoduje kolejne krwawienie i przedłuży gojenie się rany.

- Dobrym pomysłem będzie przykładanie lodu. Z praktyki wiadomo, że dobrze sprawdza się okład z lodu. Oprócz tego, że łagodzi ból, to zmniejsza krwawienie. Gdy w domu dostaniecie małego krwotoku, to nie panikujcie, tylko przyłóżcie coś zimnego do twarzy.

- Delikatne krwawienie z rany może utrzymywać się nawet do kilku dni. Nie trzeba z tego względu panikować. Regularne okłady powinny załatwić sprawę. Jeśli jednak po wyrwaniu zęba odczuwasz ból i gorączka, która nie ustępuje po zażyciu tabletek, koniecznie zgłoś się do lekarza.