Dzieci ze względu na małą jamę ustną i niewykształcone jeszcze odpowiednio ząbki potrzebują dodatkowej i właściwej ochrony. Dlatego dobranie odpowiedniej szczoteczki do zębów jest bardzo ważne. Rodzice lękający się zakupić dziecku elektryczną szczoteczkę powinni dokładnie przeczytać artykuły na ten temat, ponieważ historia wskazuje na to, że urządzenia te powstały z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i z zaburzeniami funkcji motorycznych. Dlatego są jak najbardziej bezpieczne dla naszych milusińskich.

Właściwy start

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z elektronicznej szczoteczki? Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że najlepszym okresem jest po ukończeniu 3 lat. Wcześniej nauka mycia zębów powinna być uskuteczniana wraz ze specjalną małą szczoteczką manualną dla dzieci w wieku 0-3 lat. Starsze dzieci już z większą wprawą mogą samodzielnie posługiwać się przedmiotami, dlatego można bez obaw zmienić rodzaj urządzenia. Gdy dziecko jest już gotowe do samodzielnego mycia zębów szczoteczką elektryczną mamy dwie drogi wyboru. Pierwsza, to zakup specjalnej końcówki dla dzieci i doczepienie jej do rączki swojej szczoteczki. Jednak musimy uważać na to, że nasza rączka będzie mniej wygodna dla tak małego dziecka. Droga opcja, to zakup całego zestawu dla dziecka. Niesie to za sobą większe wydatki, jednak produkt taki jest idealnie dostosowany do potrzeb malucha.

Spersonalizowana szczoteczka elektryczna

Dlaczego warto przemyśleć zakup osobnej szczoteczki dla dziecka? Dzieci często sprzeciwiają się myciu zębów, są niechętne i marudzą, mycie zębów jest bowiem częste i długo (według dzieci) trwa. Nowoczesne szczoteczki elektryczne pomagają przezwyciężyć nudę i zachęcić dziecko do pielęgnacji jamy ustnej. Zawierają bowiem specjalne tryby. Jednym z nich jest tryb muzyczny. Podczas mycia zębów przez dwie minuty gra muzyczka, nie jest ona jednak bardzo powtarzalna, bowiem najczęściej instaluje się około 15 utworów, tak więc zróżnicowanie jest duże, a nowy utwór włącza się samoistnie podczas każdorazowego szczotkowania. Taka szczoteczka ma dostosowaną do ręki dziecka rączkę z antypoślizgowym uchwytem, dzięki temu nawet zamoczone urządzenie nie wyślizgnie się i nie upadnie na podłogę. Producenci oferują również ciekawe, bajkowe wzorki zarówno dla chłopców jak i dziewczynek (wzorki dostępne są z dobrze znanymi disneyowymi postaciami). Jeżeli pozwalają nam fundusze to zdecydowanie powinniśmy rozważyć opcję zakupienia dziecku jego prywatnej szczoteczki. Takie urządzenie będzie spokojnie służyło przez kilka lat, a mycie nie powinno się znudzić.