Współczesny rynek oferuje nam szeroki zakres produktów. Dostosować możemy już wszystko, prędkość, funkcje, wygląd czy rodzaj ruchu główki. Szczoteczki elektryczne mogą czyścić zęby na wiele różnych sposobów, a to jaki wybierzemy zależy przede wszystkim od nas. Dlatego warto jest przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom przed ostatecznym wyborem urządzenia.

Jakie rodzaje ruchów?

Każda ze szczoteczek elektrycznych charakteryzują się przede wszystkim ruchem końcówki. Szczoteczki dzielimy: klasyczne elektryczne, soniczne oraz ultradźwiękowe. Poniżej znajduje się charakterystyka każdej z nich:

Szczoteczka elektryczna, ruchy:

obrotowe (rotacyjne) – jest to najbardziej popularny rodzaj ruchu, główka porusza się raz w lewą raz w prawą stronę z prędkością od 7 do 9 tysięcy obrotów na minutę.

obrotowo – pulsacyjne – unowocześniony rodzaj szczoteczki, która oprócz opisanego powyżej ruchu posiada dodatkowy ruch dociskający. Dzięki temu zęby czyszczone są znacznie intensywniej. Główka obraca się od 20 do 40 tysięcy razy na minutę.

Szczoteczka soniczna, ruchy: wibracyjne – poruszająca się z prędkością od 32 do 40 tysięcy razy na minutę szczoteczka dźwiękowa zdecydowanie bardziej efektywniej usuwa płytkę nazębną. Spowodowane jest to niewielką główką, która dociera do mniej dostępnych miejsc w jamie ustnej i za pomocą techniki wibracyjnej usuwa nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia.

Szczoteczka ultradźwiękowa, czyszczenie falami ultradźwiękowymi – jest to tzw. szczoteczka bezdotykowa. Nazwana tak została, ponieważ potrafi czyścić płytkę zębów nie dotykając jej, wystarczy że znajduje się w odległości 5 mm nad powierzchnią zęba. To nowoczesna technika, która wytwarza fale ultradźwiękowe, one nie tylko zdzierają płytkę nazębną, ale i rozbijają łańcuchy bakterii zapobiegając tworzeniu się próchnicy. Główka ta wykonuje około 96 milionów pulsacji na minutę.

Warto jest przeanalizować każdą cechę szczoteczki i zastanowić się jakie funkcje najbardziej nam odpowiadają. Pod uwagę warto również wziąć takie rzeczy jak: wielkość i rodzaje końcówek w zestawie, działania baterii (wytrzymują od 7 do 15 dni bez ładowania), kolor, kształt czy też prędkość. Dzięki tak dokładnej analizie bez problemu wydamy pieniądze na szczoteczkę elektryczną i nie odczujemy nawet odrobiny zawodu jej działaniem. Jeśli jednak wciąż się wahamy – warto jest zapytać o najlepsze urządzenie naszego stomatologa – zna on naszą jamę ustną i z pewnością wie, co jest dla nas po prostu najlepsze.