Czym jest kamień nazębny? Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Zaraz po szczotkowaniu, w naszej jamie ustnej pojawia się miękki osad, który po kilkudziesięciu godzinach twardnieje i wtedy przeistacza się właśnie w znany nam kamień nazębny. Jest on bardzo twardy, dlatego też niemożliwym jest usunięcie go przy pomocy tradycyjnych metod oczyszczania zębów, takich jak szczotkowanie czy stosowanie nici dentystycznej. Posiada zwykle ciemną barwę, ale jego kolor jest zależny od substancji, które dostają się do naszej jamy ustnej. Czasem bywa niemal niewidoczny, przez co nawet nie wiemy, że go posiadamy.

Skład kamienia nazębnego

W skład kamienia nazębnego wchodzą głównie substancje zawarte w ślinie. Ale nie tylko. Należy tutaj wyróżnić:

- białko,
- bakterie próchnicowe,
- płytkę nazębną,
- złuszczone komórki nabłonka,
- związki wapnia,
- fosfor,
- resztki jedzenia.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Duży wkład w proces powstawania kamienia nazębnego ma ślina. To w niej zawarte są sole mineralne, które wchodzą w reakcję z płytką nazębną, która w konsekwencji zostaje zmineralizowana. Tego typu zjawisko występuje u każdego człowieka, jednak ograniczyć rozwój kamienia nazębnego możemy poprzez odpowiednią dietę, czyli unikanie spożywania produktów bogatych w nabiał i węglowodany. Ponadto powinniśmy odstawić używki, szczególnie mowa tu o papierosach, które sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego.

Sposób powstawania kamienia nazębnego

Jak już zaznaczono wcześniej, kamień nazębny powstaje w wyniku reakcji soli mineralnych z płytką nazębną, która zostaje zmineralizowana. Płytka ta jest miękkim osadem ściśle przylegającym do powierzchni zęba i możliwym do usunięcia jedynie przez szczotkowanie. Składa się ona w 60-80% z bakterii.

Kilka minut po szczotkowaniu do związków śliny przyczepiają się bakterie, które następnie ostają się na powierzchni zębów. Obecna w diecie węglowodanowej sacharoza odpowiada za to, jak intensywnie występują one w naszej jamie ustnej. Według ekspertów, istnieje szansa, że w przypadku kompleksowego szczotkowania płytka bakteryjna nie powstanie, a to pozwoli na uniknięcie osadu i kamienia nazębnego, jednak jest to bardzo trudne do osiągnięcia nawet przy użyciu zaawansowanych szczoteczek ultradźwiękowych.

Zagrożenia

Kamień nazębny demineralizuje zarówno zęby, jak i dziąsła, prowadząc w ten sposób do wielu problemów. Znajdujące się w osadzie bakterie wywołują powstawanie kwasów, które odpowiadają za niszczenie szkliwa i rozwój próchnicy. Kamień nazębny może być przyczyną powstania paradontozy (ale tylko w parze z czynnikami genetycznymi), zapalenia i krwawienia dziąseł, oraz zapalenia przyzębia.

Metody usuwania

Osad możemy usunąć dzięki codziennej, standardowej higienie jamy ustnej, jednak w przypadku walki z kamieniem nazębnym konieczna jest wizyta u stomatologa. Najpopularniejszą metodą pozbywania się tego problemu jest skaling, innymi słowy rozbijanie nalotu ultradźwiękami. Do dyspozycji mamy też piaskowanie (stosuje się je w celu zlikwidowania przebarwień i wyrównania płytki), oraz metodę dźwiękową (przy wykorzystaniu fal dźwiękowych), laserową (z użyciem skalera laserowego), chemiczną (przy nałożeniu 30% roztworu perhydrolu na powierzchnię zęba) i ultradźwiękową (przy zastosowaniu skalera ultradźwiękowego).