W dzisiejszych czasach nie musimy już obawiać się utraty zębów wskutek różnych chorób lub upływu czasu. Z pomocą przychodzą nam uzupełnienia protetyczne - stałe i ruchome. Większość z nas, prędzej czy później zostanie ich szczęśliwym posiadaczem. Czy wiesz, jak prawidłowo o nie zadbać, by służyły przez wiele lat i nie powodowały powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej?

Uzupełnienia stałe

Zaliczamy do nich mosty, korony i implanty. Najtrudniejszym zadaniem jest dokładne oczyszczenie miejsca styku uzupełnienia z linią dziąsła. Idealnie sprawdzi się do tego irygator - urządzenie, które delikatnie, nie podrażniając sztucznego materiału, strumieniem wody usunie z niego wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto, ciecz pod ciśnieniem poprawi ukrwienie dziąsła, masując je.

Jeżeli nie chcesz kupować irygatora - do oczyszczenia okolic uzupełnienia protetycznego, użyj nici dentystycznej.

Uzupełnienia ruchome

Są dwa rodzaje uzupełnień ruchomych: protezy częściowe oraz całkowite. Wymagają regularnej dezynfekcji, ponieważ materiał, z którego najczęściej są wykonywane (akryl) to surowiec niezwykle porowaty, stanowiący idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów.

Dbanie o swoją protezę ruchomą musisz zacząć od wyjmowania jej na noc; nie powinno się nieprzerwanie używać jej 24 godziny. Po wyjęciu i oczyszczeniu, protezę umieść w suchym miejscu, chronionym przed kurzem.

Swoje uzupełnienie ruchome oczyszczaj po każdym posiłku, używając do tego specjalnej szczoteczki; korzystanie z przyrządów do higieny własnych zębów może uszkodzić delikatny materiał protezy. Natomiast raz na tydzień - dwa umieść ją w roztworze preparatu antyseptycznego. Jako uzupełnienie higieny jamy ustnej, możesz stosować antybakteryjne płukanki. Jeżeli natomiast masz jeszcze część własnych zębów - nie zapomnij także o ich szczotkowaniu!

Pamiętaj, że nawet jeżeli regularnie oczyszczasz swoją protezę, musisz wymienić ją na nową co 5 - 10 lat.

Właściwe oczyszczanie uzupełnień protetycznych znacznie wydłuża ich żywotność i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Nie bagatelizuj tego - sztuczne zęby nie zwalniają cię z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej!