W sprawie usuwania zębów mądrości narosło wiele mitów i opowiadań. Od deklaracji, że zabieg likwidowania ósemek jest niezwykle bolesny, aż po stwierdzenia, że tak właściwie jest to kolejna fanaberia dentystów, którzy chcą wyciągnąć z biednych, nieświadomych pacjentów pieniądze. Po przeczytaniu tego artykułu będziecie jednak wiedzieć, że stomatolodzy nakreślając konieczność wyrżnięcia zębów mądrości, kierują się wyłącznie troską o nasze zdrowie.

Czym charakteryzują się popularne „ósemki”?

„Ósemki” to trzecie zęby trzonowe znajdujące się na samym końcu zarówno naszej żuchwy, jak i szczęki. Wyrastają zazwyczaj między siedemnastym, a dwudziestym pierwszym rokiem życia, jednak w niektórych przypadkach nawet dużo później. Zwykle ich powstawaniu towarzyszy ból. Każdy człowiek posiada cztery takie zęby, ale nie u każdego się one wykształcają.

Niegdyś „ósemki” wspomagały u człowieka proces spożywania pokarmu, dziś jednak, ze względu na ewolucję, są już nam kompletnie zbędne. Posiłkujemy się inną żywnością, a co za tym idzie, nasze szczęki stają się coraz mniejsze. Niestety, pomniejszają się one znacznie szybciej niż zanikają niepotrzebne zęby, dlatego „ósemki”, choć nieprzydatne, cały czas u większości z nas się wykształcają.

Dlaczego czasem konieczne jest usunięcie „ósemek”?

Jak podkreślono wcześniej, zęby mądrości nie pełnią w jamie ustnej współczesnego człowieka żadnej przydatnej funkcji, za to często nastarczają wielu problemów. Po pierwsze, ze względu na fakt, że nasze szczęki są coraz mniejsze, zazwyczaj gdy się wykształcają po prostu brakuje na nie miejsca, i robią to w sposób nieprawidłowy. Układają się w złej pozycji, oraz naciskają na inne zęby, w ten sposób je wykrzywiając. Dodatkowo wywołują przy tym ból i nierzadko prowadzą do stanów zapalnych.

Ale to nie wszystko! „Ósemki” są najbardziej narażone na próchnicę, a to głównie ze względu na fakt, że szczoteczkom trudno jest do nich dotrzeć, więc często zalegają w nich resztki pokarmu. Tym samym zanieczyszczają całą jamę ustną i prowadzą do nagromadzania się w niej bakterii.

W jakich przypadkach lekarz zaleca usunięcie „ósemek”?

Jeśli „ósemki” nie mają negatywnego wpływu na naszą szczękę i żuchwę (są prawidłowo ustawione), obecnie lekarze nie zalecają ich usuwania. Najczęściej jednak zęby mądrości mają działanie szkodliwe. Wśród najczęstszych powodów, z jakich się ich pozbywamy, wyróżniamy następujące:

- zalecenia ortodontyczne,
- nieprawidłowości okluzyjne,
- nawracające stany zapalne.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu?

Jak widać, zabiegu usunięcia „ósemek” nie warto odkładać w czasie. Czym szybciej pozbędziemy się problemu z zębami mądrości, tym lepiej.

Przede wszystkim pamiętajmy, że zabieg ten wbrew powszechnej opinii nie jest bolesny – właściwie przeprowadzone usuwanie „ósemek” przypomina proces pozbywania się wszystkich innych zębów, i jest wykonywane pod znieczuleniem, które sprawia, że nie powinniśmy odczuwać kompletnie żadnych dolegliwości.

Warto, byśmy tuż przed zabiegiem usunięcia „ósemek” wygospodarowali sobie kilka dni wolnego od codziennych zajęć – pracy, szkoły, i tym podobnych. Nie ma co ukrywać, że pierwsze doby po operacji bywają dość trudne – nasza jama ustna jest opuchnięta, trudno jest wyraźnie mówić, więc kilka dni łóżkowej rekonwalescencji to raczej konieczność.

Do gabinetu powinniśmy udać się ze zdjęciem RTG, na którym będą widoczne obie szczęki jednocześnie. Dzięki temu specjalista będzie potrafił doskonale ocenić stan naszych zębów i przeprowadzi zabieg z najwyższą precyzją. Ponadto lekarze zalecają, by na 12 godzin przed operacją nie palić papierosów ani nie spożywać alkoholu, który obniża skuteczność znieczulenia. Niektórzy chirurdzy rekomendują też zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Co po zabiegu?

Po zabiegu „usunięcia ósemek” przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Oczywistym jest, że należy przejść w tym okresie na odpowiednią dietę – przez pierwsze kilka dni musimy zrezygnować ze spożywania produktów twardych i wymagających żucia. Nie zaleca się również używek, a także doradza się wykluczyć artykuły zawierające w swoim składzie kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyczne). Jamę ustną powinno się płukać ostrożnie i można w tym celu skorzystać z płynów do płukania ortodontycznych, a także pielęgnować ją dodatkowymi elementami higienicznymi.