Dlaczego czasem konieczne jest usuwanie ósemek?

W sprawie usuwania zębów mądrości narosło wiele mitów i opowiadań. Od deklaracji, że zabieg likwidowania ósemek jest niezwykle bolesny, aż po stwierdzenia, że tak właściwie jest to kolejna fanaberia dentystów, którzy chcą wyciągnąć z biednych, nieświadomych pacjentów pieniądze. Po przeczytaniu tego artykułu będziecie jednak wiedzieć, że stomatolodzy nakreślając konieczność wyrżnięcia zębów mądrości, kierują się wyłącznie troską o nasze zdrowie.

Czym charakteryzują się popularne „ósemki”?

„Ósemki” to trzecie zęby trzonowe znajdujące się na samym końcu zarówno naszej żuchwy, jak i szczęki. Wyrastają zazwyczaj między siedemnastym, a dwudziestym pierwszym rokiem życia, jednak w niektórych przypadkach nawet dużo później. Zwykle ich powstawaniu towarzyszy ból. Każdy człowiek posiada cztery takie zęby, ale nie u każdego się one wykształcają.

Niegdyś „ósemki” wspomagały u człowieka proces spożywania pokarmu, dziś jednak, ze względu na ewolucję, są już nam kompletnie zbędne. Posiłkujemy się inną żywnością, a co za tym idzie, nasze szczęki stają się coraz mniejsze. Niestety, pomniejszają się one znacznie szybciej niż zanikają niepotrzebne zęby, dlatego „ósemki”, choć nieprzydatne, cały czas u większości z nas się wykształcają.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP Pink
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  8. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  9. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  10. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Dlaczego czasem konieczne jest chirurgiczne usunięcie „ósemek”?

Jak podkreślono wcześniej, zęby mądrości nie pełnią w jamie ustnej współczesnego człowieka żadnej przydatnej funkcji, za to często nastarczają wielu problemów. Po pierwsze, ze względu na fakt, że nasze szczęki są coraz mniejsze, zazwyczaj, gdy się wykształcają po prostu brakuje na nie miejsca, i robią to w sposób nieprawidłowy. Układają się w złej pozycji, oraz naciskają na inne zęby, w ten sposób je wykrzywiając. Dodatkowo wywołują przy tym ból i nierzadko prowadzą do stanów zapalnych.

Ale to nie wszystko! „Ósemki” są najbardziej narażone na próchnicę, a to głównie ze względu na fakt, że szczoteczkom trudno jest do nich dotrzeć, więc często zalegają w nich resztki pokarmu. Tym samym zanieczyszczają całą jamę ustną i prowadzą do nagromadzania się w niej bakterii.

W jakich przypadkach lekarz zaleca usunięcie „ósemek”?

Jeśli „ósemki” nie mają negatywnego wpływu na naszą szczękę i żuchwę (są prawidłowo ustawione), obecnie lekarze nie zalecają ich usuwania. Najczęściej jednak zęby mądrości mają działanie szkodliwe. Wśród najczęstszych powodów, z jakich się ich pozbywamy, wyróżniamy następujące:

  • zalecenia ortodontyczne,
  • nieprawidłowości okluzyjne,
  • nawracające stany zapalne.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu?

Jak widać, zabiegu usunięcia „ósemek” nie warto odkładać w czasie. Czym szybciej pozbędziemy się problemu z zębami mądrości, tym lepiej.

Przede wszystkim pamiętajmy, że zabieg ten wbrew powszechnej opinii nie jest bolesny – właściwie przeprowadzone usuwanie „ósemek” przypomina proces pozbywania się wszystkich innych zębów, i jest wykonywane pod znieczuleniem, które sprawia, że nie powinniśmy odczuwać kompletnie żadnych dolegliwości.

Warto, byśmy tuż przed zabiegiem usunięcia „ósemek” wygospodarowali sobie kilka dni wolnego od codziennych zajęć – pracy, szkoły, i tym podobnych. Nie ma co ukrywać, że pierwsze doby po operacji bywają dość trudne – nasza jama ustna jest opuchnięta, trudno jest wyraźnie mówić, więc kilka dni łóżkowej rekonwalescencji to raczej konieczność.

Do gabinetu powinniśmy udać się ze zdjęciem RTG, na którym będą widoczne obie szczęki jednocześnie. Dzięki temu specjalista będzie potrafił doskonale ocenić stan naszych zębów i przeprowadzi zabieg z najwyższą precyzją. Ponadto lekarze zalecają, by na 12 godzin przed operacją nie palić papierosów ani nie spożywać alkoholu, który obniża skuteczność znieczulenia. Niektórzy chirurdzy rekomendują też zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Ile trwa usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek, w zależności od każdego konkretnego przypadku, może zająć różną ilość czasu. Wszystko zależy od tego czy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, czy w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu będzie też zależał od ilości zębów, jakie usuwacie. Jeśli usuwacie jeden ząb mądrości, zabieg będzie krótszy niż w przypadku dwóch ósemek. Jeżeli ząb jest na wierzchu i wystarczy go 'wyrwać' będzie dużo szybciej niż w momencie, kiedy trzeba rozcinać dziąsło i szyć je na koniec. Czas będzie też zależał od położenia zęba w łuku zębowym i warunków anatomicznych w Waszej jamie ustnej. Jeśli uzyskanie dostępu do zęba będzie trudne zabieg może się przeciągnąć. Polecamy Wam dopytać o tę kwestię swojego stomatologa, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. 

Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli? Czy dostanę znieczulenie?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, gdy ósemki są zbyt duże, nie mają odpowiedniej przestrzeni do wyrznięcia się lub są zatrzymane w dziąśle. Chirurgiczne usuwanie ósemek może budzić obawy związane z bólem i dyskomfortem. Jednak większość pacjentów poddawanych temu zabiegowi otrzymuje znieczulenie, które zapewnia kompletną bezbolesność i redukuje stres związany z zabiegiem. Jeśli więc ból Was paraliżuje - spokojnie. Nie będziecie go czuć. 

Usuwanie ósemek pod narkozą - czy możliwe jest usunięcie zęba mądrości w znieczuleniu ogólnym?

Usuwanie ósemek pod narkozą jest coraz bardziej popularne i powszechne. Pamiętajcie jednak, że narkoza to wyzwanie dla organizmu i jeśli nie ma potrzeby, wiele osób nie chce się jej poddawać. Choć usunięcie ósemek pod narkozą ogólną jest możliwe, nie jest to procedura rutynowa - chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (zazwyczaj). Znieczulenie ogólne stosuje się w przypadkach szczególnych, takich jak u pacjentów ze skomplikowanym stanem zdrowia, którzy nie mogą poddać się tradycyjnemu znieczuleniu lub u pacjentów niepełnosprawnych, którzy zwyczajnie nie są w stanie wytrzymać na fotelu. 

Cena chirurgicznego usuwania ósemek - koszt zabiegu

Cena chirurgicznego usuwania ósemek może się różnić w zależności od wielu czynników. Jednym z takich czynników jest lokalizacja gabinetu stomatologicznego, gdzie będziemy przeprowadzać zabieg. Ceny mogą się znacznie różnić między różnymi klinikami zarówno w tej samej miejscowości, jak i w różnych regionach kraju. Ceny mogą również się różnić między gabinetami prywatnymi a publicznymi. W Polsce cena usunięcia ósemki zaczyna się od kilkuset złotych w górę.

Jeżeli więc planujecie usuwanie ósemek, należy skontaktować się bezpośrednio z miejscem, w którym skorzystacie z tego typu usługi stomatologicznej. Na pewno bez problemu podadzą Wam dokładną cenę wyrywania ósemek lub ich chirurgicznego usuwania.

Powikłania po zabiegu ekstrakcji zęba mądrości - czy są możliwe?

Choć ekstrakcja ósemki to rutynowy i stosunkowo łatwy zabieg, istnieje ryzyko pewnych powikłań. Jednym z nich może być infekcja. Po usunięciu ósemki w miejscu, gdzie znajdował się ząb, może wystąpić infekcja. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli pacjent nie przestrzega zaleceń związanych z higieną jamy ustnej lub jeśli ma osłabiony układ odpornościowy. Infekcja zazwyczaj objawia się bólem, obrzękiem i wystąpieniem ropnia. W takim przypadku konieczne może być podanie antybiotyków. Nieprawidłowo zagojone rany to kolejne powikłanie po usunięciu ósemki. Czasami może dojść do infekcji w obrębie rany, co utrudnia proces gojenia. W rezultacie występuje ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu usuniętego zęba. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza dentysty dotyczących higieny jamy ustnej i dbał o odpowiednie nawilżenie rany. 

Jak długo trwa gojenie rany, kiedy usuwa się szwy po wyrwaniu ósemki?

To kwestia indywidualna. Po około 7-10 dniach od zabiegu, pacjent powinien udać się na kontrolę do stomatologa w celu usunięcia szwów i na takiej wizycie dowie się on, jak wygląda proces gojenia rany. Oczywiście po usunięciu ósemki konieczne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, o których w kolejnym akapicie.

Co po zabiegu usunięcia zęba mądrości? Rekonwalescencja

Po zabiegu „usunięcia ósemek” przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Oczywistym jest, że należy przejść w tym okresie na odpowiednią dietę – przez pierwsze kilka dni musimy zrezygnować ze spożywania produktów twardych i wymagających żucia. Nie zaleca się również używek, a także doradza się wykluczyć artykuły zawierające w swoim składzie kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyczne). Jamę ustną powinno się płukać ostrożnie i można w tym celu skorzystać z płynów do płukania ortodontycznych, a także pielęgnować ją dodatkowymi elementami higienicznymi. Poleca się również zimne okłady na policzek, które pozwolą zejść pojawiające się po zabiegu opuchliźnie. Oczywiście jeśli wystąpią u Was dolegliwości bólowe po wykonaniu takiego zabiegu, możecie przyjąć leki przeciwbólowe - po uprzednim ustaleniu tego ze swoim lekarzem prowadzącym.