Myślisz, że nie musisz martwić się o zakup szczoteczki do zębów dla swojego malucha do czasu, kiedy będzie potrafił sam się nią posługiwać? To błąd! Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne już od pierwszych tygodni życia. Wpływa na to kilka elementów. Po pierwsze - do obecności szczoteczki w buzi, trzeba malucha przyzwyczaić. Po drugie, delikatna szczoteczka masuje dziąsła, ułatwiając wyżynanie się zębów, a potem - dba o pierwsze mleczaki. Istotne jest także wyrabianie nawyku mycia zębów po każdym posiłku, już od najmłodszych lat Czym więc należy kierować sie przy wyborze szczoteczki dla niemowląt, by proces czyszczenia jamy ustnej był równie komfortowy dla malucha, jak i dla rodzica?

Kiedy jest czas na zakup szczoteczki dla niemowlaka?

W pierwszych miesiącach życia dziecka, zanim pojawią się zęby mleczne nie jest niezbędne zaopatrywanie się w szczoteczkę. Przez ten okres, wystarczające będzie przecieranie dziąseł gazikiem nasączonym przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej czy naparem z ziół, w szczególności z rumianku - po każdym karmieniu. W jamie ustnej niemowlaka częstym gościem są pleśniawki, a takie codzienne zabiegi zapobiegają ich powstawaniu. Jednak jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby, można oswajać dziecko ze szczoteczką do zębów i delikatnie masować nią dziąsła.
Kupno szczoteczki staje się jednak obowiązkowe wraz z pojawieniem się pierwszego mlecznego zęba.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Przy dokonywaniu zakupu, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka. Na rynku oferowane są cztery podstawowe rodzaje produktów, służących do dbania o higienę jamy ustnej u najmłodszych:

1. Szczoteczka nakładana na palec - ma krótkie silikonowe włoski, które nie uszkodzą delikatnych dziąseł dziecka oraz nie zwiększą odczuwanego przez nie dyskomfortu związanego z ząbkowaniem. Tego typu przyrządy często mają nakładkę z wypustkami umożliwiającymi masaż dziąseł. Są wygodne w użyciu, rodzic może kontrolować dokładne oczyszczanie jamy. Ich konstrukcja ułatwia także docieranie do trudnodostępnych miejsc. Przy pomocy szczoteczki nakładanej na palec, można też zacząć w dziecku wyrabiać nawyk łączenia jedzenia z koniecznością oczyszczenia zębów.

2. Szczoteczka w formie gryzaka - także wykonana z silikonu. Gryzak ma uchwyt, który umożliwia dziecku wygodne trzymanie go i wkładanie do buzi. Szczoteczka tego typu łączy w sobie dbanie o zęby z zabawą, przez co niemowlak zaczyna kojarzyć dbanie o higienę jamy ustnej z przyjemnością. Ponadto taki gryzak można schłodzić w lodówce i następnie dać dziecku, co załagodzi nieprzyjemne objawy ząbkowania.

3. Szczoteczka manualna dla dziecka - gdy pojawi się więcej zębów, można pomyśleć o typowej szczoteczce, oczywiście odpowiednio delikatnej i dostosowanej wielkościowo do możliwości dziecka. Producenci dokładają wszelkich starań, by takie przyrządy były dla maluchów atrakcyjne - można znaleźć szczoteczki z wbudowaną w rączkę grzechotką czy z rękojeścią o kształcie ulubionej bajkowej postaci. Intensywne kolory zapewnią, że dziecko chętniej będzie sięgało po szczoteczkę.

4. Szczoteczki soniczne dla dzieci - różne rodzaje szczoteczek elektrycznych przeznaczonych dla najmłodszych. Sposobem działania przypominają produkty dla dorosłych.

Pamiętaj, że wyrobienie odruchu szczotkowania zębów po każdym posiłku jest kluczem do zdrowej jamy ustnej w przyszłości. Połączenie tego procesu z zabawą zapewnia, że dziecko chętnie będzie sięgało po szczoteczkę.