Jeżeli marzysz o białym uśmiechu, zapewne zastanawiasz się, po jakie środki możesz sięgnąć, by go uzyskać. Niestety - nie pojawi się on naturalnie. Szkliwo samo w sobie zbudowane jest głównie z hydroksyapatytu, który ma odcień żółtawy, a ponadto - z upływem czasu podlega rozmaitym, niekiedy trudno usuwalnym odbarwieniom. Gabinety stomatologiczne oferują profesjonalne wybielanie zębów - jest to jednak kosztowny zabieg. Natomiast domowe sposoby, takie jak wybielanie zębów sodą oczyszczoną czy wodą utlenioną - nie są polecane przez dentystów. Pozostaje więc skorzystanie z produktów oferowanych w aptekach i sklepach dentystycznych - past i płynów wybielających, wprowadzanych na rynek przez różnych producentów.

Whitewash

To chyba najbardziej znana firma produkująca pasty i płyny o właściwościach wybielających. Jej produkty charakteryzują się wysoką skutecznością działania oraz prostą obsługą. Ciekawą propozycją tej marki są na pewno paski wybielające WhiteWash Nano Intensive Whitening Strips Można znaleźć o nich wiele pozytywnych opinii oraz potwierdzonych efektów działania. Produkt jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa oraz zębów, a w składzie nie występuje nadtlenek wodoru.

Biała perła

Działanie produktów tej marki opiera się na intensywnym wybielaniu poprzez enzymatyczne oddziaływanie na znajdujące się w szkliwie przebarwienia składnikami aktywnymi. Ma ono za zadanie rozpuścić przebarwienia i osad nazębny. Ponadto, produkty Biała Perła zawierają składniki budulcowe szkliwa, sprzyjające jego remineralizacji. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów po korzystaniu z produktów. Pasty wybielające Biała Perła nie zawierają wysokiego współczynnika RDA - nie ścierają zębiny inwazyjnie, dzięki czemu możliwe jest ich długotrwałe stosowanie.

BlanX

To włoska marka oferująca linię produktów wybielających do zębów. Ich działanie opiera się na zawartości wyciągu z porostu islandzkiego, który ma działanie rozjaśniające. Aktywne działanie tego składnika, wzbogacone jest w różnych rodzajach past o dodatkowe substancje, które mają pomóc w pozytywnym oddziaływaniu na zęby. Możemy więc znaleźć na przykład zwykłą pastę wybielającą BlanX, ale także produkt zawierający również składniki chroniące szkliwo o niskim wskaźniku RDA 20. Marka ta oferuje także wybielająco-odświeżający płyn do płukania jamy ustnej bez zawartości alkoholu.

Biorepair

Biorepair to włoska firma, oferująca produkty do wybielania zębów bez fluoru. Środki wypuszczane przez nią na rynek opierają się na odbudowywaniu szkliwa dzięki aktywnemu składnikowi MicroRepair, którego budowa jest podobna do hydroksyapatytu. Pozwala to wnikać tej substancji w szkliwo zęba, wypełniając jego mikrouszkodzenia. Dzięki temu, zębina zostaje dodatkowo osłonięta, co zmniejsza nadwrażliwość zębów. Produkty firmy Biorepair zawierają także cynk, który działa antybakteryjnie. Producent oferuje kilka środków wybielających zęby, które poza substancjami aktywnie wybielającymi mają także inne zadania - na przykład zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego czy też łagodzenie powstałych w jamie ustnej podrażnień. Co ciekawe, w gamie produktów Biorepair znajdą się także środki dostosowane do potrzeb dzieci.
Oryginalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do sprzedaży preparatu zmniejszającego nadwrażliwość, który aplikuje się do nakładki na zęby. Pozwala on skutecznie zmniejszać ewentualne negatywne konsekwencje wybielania uzębienia.

Splat

Linię wybielających produktów tej firmy ciężko jest skrótowo scharakteryzować. Wspólną cechą wszystkich środków jest ich oparcie na systemie wybielającym SP White. Jego działanie polega na rozpuszczaniu płytki nazębnej i osadów, co umożliwia usuwanie przebarwień. Cechą szczególną marki Splat jest jednak różnorodność - oferowane pasty i płyny zawierają różne składniki, wśród których możemy znaleźć substancje odpowiedzialne za łagodzenie podrażnień powstałych na dziąsłach, zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego czy też o właściwościach antybakteryjnych.

VITIS

Pasty wybielające oferowane przez VITIS mają za zadanie wybielać zęby dzięki zastosowanej w nich formule DENTAID technology nanorepair. Produkty tej firmy zawierają w sobie nanocząsteczki hydroksyapatytu, które mają zdolność wnikania w strukturę zęba, wypełniania mikrouszkodzeń - a w efekcie wygładzania i rozjaśniania szkliwa. Pozytywnym "skutkiem ubocznym" tego procesu będzie także zamknięcie kanalików zębinowych i ochrona uzębienia przed nadwrażliwością. W pastach VITIS znajdują się także inne substancje aktywne:
- proszek perłowy - mechanicznie poleruje on zęby, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Pomaga usuwać powierzchowne przebarwienia,
- PVP - zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i pomaga usuwać te juz istniejące,
- fluor - bierze udział w remineralizacji szkliwa, wzmacnia je i chroni.
Połączenie to sprawia, że produkty marki VITIS doskonale radzą sobie z wybielaniem zębów. By wzmocnić aktywne działanie past, producent oferuje także płyn do płukania, również z serii wybielającej.
L'Angelica
To firma oferująca produkty do higieny jamy ustnej, oparte o działanie naturalnych składników:
- ekstraktu z szałwii - działa antybakteryjnie i odkażająco,
- wyciągu z eukaliptusa - odświeża jamę ustną i doskonale ją nawilża,
- glinki - ta substancja oczyszcza szkliwo i usuwa z niego powierzchowne przebarwienia.

Powyższy poradnik pokrótce przybliża w oparciu o jakie substancje aktywne działają najpopularniejsze pasty i płyny do wybierania zębów. Nie są to środki bardzo drogie, metodą prób i błędów można więc z czasem wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. Mimo swojej atrakcyjnej ceny, bardzo dobrze radzą sobie z rozjaśnianiem zębów w domowym zaciszu.