Codzienna pielęgnacja jamy ustnej posiada ogromną moc. Przez odpowiednią profilaktykę jesteśmy nie tylko w stanie utrzymać zdrowe i zadbane zęby, ale również ochronić się przed niebezpiecznymi chorobami. Warto zatem zastanowić się nad tym, co tak naprawdę kryje się pod hasłem „prawidłowa higiena jamy ustnej”.

Najbardziej oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest prawidłowe i regularne szczotkowanie zębów i stosowanie płukanek. Ważne, by usuwać resztki pokarmowe, osady i płytkę nazębną z powierzchni całych zębów. Tak naprawdę kluczowe jest tutaj perfekcyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do których trudno jest dotrzeć. Czego powinniśmy używać do dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych? Poniżej prezentujemy, krótką ale praktyczną listę stanowiącą odpowiedź na to ważne pytanie.

Szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne

Szczoteczki manualne są najmniej skuteczne w wymiataniu osadów i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Nawet jeśli bardzo się staramy, ich włosie nie wniknie pomiędzy nasze zęby. Taka jest specyfika tych szczoteczek, nic  ztym nie możemy zrobić. Troszeczkę lepiej jest ze szczoteczkami elektrycznymi. Wykorzystują one ruch obrotowy, więc umieszczone włosie na końcówce jest w stanie lepiej oczyścić miejsce między zębami. Nie jest to jednak wystarczająco skuteczna technika. Nie dociera bowiem w głąb przestrzeni międzyzębowych. Na ratunek przychodzi szczoteczka soniczna – technologiczna nowość na rynku dentystycznym. Szczoteczki tego rodzaju, wykonują jeszcze więcej ruchów niż zwykłe szczotki elektryczne. Wykorzystują one fale ultradźwiękowe, które znacznie poprawiają wyniki oczyszczania szczelin między zębami. Poza tym są znacznie bezpieczniejsze dla dziąseł dzięki temu, że włosie wykonuje ruchy wymiatające w płaszczyźnie góra-dół. Nowoczesne technologie umieszczone w sonicznych urządzeniach pozwalają na naprawdę duży komfort podczas dbania o higienę całej jamy ustnej. Ogromną zaletą tego sprzętu jest to, że świetnie radzi sonie z czyszczeniem trudnodostępnych przestrzeni także u osób leczących się ortodontycznie. Włosie szczoteczek jest wyprofilowane tak, by nie uszkodzić elementów aparatu jednocześnie dbając o to, by doczyścić dobrze okolice zamków i łuków, w których lubią gromadzić się resztki pokarmowe, osady i płytka bakteryjna.

Szczoteczka międzyzębowa

Jeśli zależy nam na zdrowiu i perfekcyjnych zębach, to musimy mieć pewność, że w szczelinach nie utknęły resztki pokarmów, które bardzo szybko powodują próchnicę. Niestety żadna szczoteczka elektryczna, soniczna a tym bardziej manualna nie da nam gwarancji, że przestrzenie i kieszenie zębowe są czyste. W takich sytuacjach należy wspomagać się bardziej praktycznymi i sprawdzonymi sposobami. Oto mamy do dyspozycji szczoteczki międzyzębowe. Dzięki nim zwiększamy pewność, że żadne resztki pokarmowe nie będą się odkładały w trudno dostępnych miejscach. Użycie takiej szczoteczki jest bardzo proste. Wybieramy grubość szczotki odpowiednią do wielkości naszych przestrzeni międzyzębowych, a następnie delikatnymi ruchami oczyszczamy końcówką miejsca między zębami. Najważniejszym jest, by dobrać odpowiedni rozmiar szczoteczki. Można to zrobić kupując cały zestaw różnej długości końcówek lub pytając lekarza stomatologa o najlepsze dla nas rozwiązanie. Dentysta z pewnością odpowiednio doradzi wybór odpowiedniej grubości szczoteczki. Najważniejsze, żeby bez problemu wchodziła między zęby. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak u osób, które mają bardzo ciasno ułożone zęby. Szczoteczki międzyzębowe popularnych producentów w wielu rozmiarach znajdziesz TUTAJ.

Nić dentystyczna

Chyba najbardziej popularny artykuł do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jego skuteczność jest równie wysoka jak szczoteczek miedzyzębowych. Nitki dentystyczne dają nam gwarancję, że w naszych szczelinach nie odkładają resztki jedzenia, bakterie i grzyby. Sekret polega na regularnym stosowaniu tego sprzętu. Zdaję sobie sprawę, że operowanie nitkami nie jest zbyt łatwe. Wymaga to czasami kilkunastu dni wprawy i ćwiczeń. Dlatego po kilku tygodniach będziesz odruchowo i precyzyjnie korzystał z nici stomatologicznych. W połączeniu z dobrą szczoteczka elektryczną lub soniczną będziesz miał pewność czystych i zadbanych zębów. Możemy spotkać się z różnymi rodzajami nici dentystycznych, które mają różne przeznaczenie. Najczęściej spotkamy nici: woskowane (do stosowania po dokładnym wyszczotkowaniu zębów), niewoskowane, z fluorem (ich zadaniem jest nie tylko oczyszczanie, ale także ochrona przed próchnicą zębów i paradontozą), antybakteryjne, wybielające i miętowe (dodatkowo odświeżają oddech).

By skorzystać z nici dentystycznej należy odciąć nitkę długości 40-50 cm. Następnie nawleka się ją na palce środkowe lub wskazujące obu dłoni tak, by móc podtrzymywać ją kciukami. Należy zrobić to tak, by na jednym palcu zostawić sobie niewielki kawałek nici, by mieć miejsce na nawlekanie zużytych kawałków nitki. Na drugi palec nawlekamy pozostałą część nitki, z której będziemy wyciągać nowe odcinki potrzebne do czyszczenia. By wyczyścić jedną przestrzeń międzyzębową potrzebujemy około 4 cm nici. Musi być ona napięta, by móc wprowadzić ją do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej. Należy wkładać ją do momentu napotkania pierwszego oporu. Kiedy go wyczujemy, powinniśmy delikatnie wyczyścić przestrzeń znajdującą się pod dziąsłem. Najważniejsze w operowaniu niciom jest to, by robić to w płaszczyźnie góra-dół, nigdy na boki. Poza tym należy uważać, by nitka była prowadzona po zębie będąc w ciągłym napięciu. Kiedy już oczyścimy w ten sposób przestrzeń, należy zużyty kawałek nici nawlec na palec z mniejszą ilością nitki. Dzięki temu można odwinąć nowy kawałek nitki i powtórzyć procedurę z kolejną przestrzenią międzyzębową.

 Pełna oferta nici znajdujesz się w TYM miejscu.

Irygator

Zastanawiałeś się nad tym czy możesz zrobić coś jeszcze dla swojej jamy ustnej? Czy można podkręcić jakość i skuteczność zdrowych zębów? Odpowiedź powinna brzmieć – tak. Na rynku pojawia innowacyjna technologia umieszczona w nie wielkim urządzeniu zwanym irygatorem. Urządzenie wykorzystuje wodę pod bezpiecznym ciśnieniem usuwając dzięki niej resztki jedzenia, bakterie i grzyby z przestrzeni międzyzębowych. Jest w stanie oczyścić każde miejsce niemalże w 100%. Aparaty ortodontyczne czy implanty nie są żadną przeszkodą. Irygator jest sprzętem łatwym w użyciu. W połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi stworzy zgrany duet, który zagwarantuje perfekcyjną i najlepszą ochronę jamy ustnej. Można powiedzieć, że irygatory w tej chwili są najskuteczniejszymi urządzeniami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Możemy spotkać dwa rodzaje irygatorów – stacjonarne i bezprzewodowe. Różnią się od siebie budową. Pierwsze są składają się z podstawy ze zbiornikiem na płyn, która posiada włącznik, pokrętło do regulacji ciśnienia strumienia i przewód zasilający. Poza tym zostały wyposażone w rękojeść z gniazdem na końcówki oraz wężyk, który doprowadza płyn do rękojeści. Zbiornik może mieć pojemność nawet do 600 ml, co spokojnie starcza na wykonanie irygacji całej jamy ustnej. Z kolei irygatory bezprzewodowe zostały wyposażone w zbiornik, który jest wbudowany w rękojeść razem z akumulatorem zasilającym urządzenie. Do zestawu dołączana jest także stacja ładująca, która może służyć jako miejsce przechowywania irygatora. Pojemność takich urządzeń to zazwyczaj 130 ml, co sprawia, że należy je napełniać 2-3 razy, by wykonać pełną irygację jamy ustnej. Można powiedzieć, że irygatory w tej chwili są najskuteczniejszymi urządzeniami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.