Codzienna pielęgnacja jamy ustnej posiada ogromną moc. Przez odpowiednią profilaktykę jesteśmy nie tylko w stanie utrzymać zdrowe i zadbane zęby, ale również ochronić się przed niebezpiecznymi chorobami.

Co kryje się pod hasłem: higiena jamy ustnej? Oczywiście prawidłowe i regularne szczotkowanie zębów i stosowanie płukanek. Tak naprawdę kluczowe jest tutaj perfekcyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jaki jest najskuteczniejszy sprzęt do tych trudno dostępnych miejsc? Poniżej prezentujemy, krótką ale praktyczną listę.

Szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne

Szczoteczki manualne są najmniej skuteczne w wymiataniu przestrzeni międzyzębowych. Nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Troszeczkę lepiej jest ze szczoteczkami elektrycznymi. Wykorzystują one ruch obrotowy, więc umieszczone włosie na końcówce jest w stanie lepiej oczyścić miejsce międzyzębami. Nie jest to jednak wystarczająco skuteczna technika. Na ratunek przychodzi szczoteczka soniczna- technologiczna nowość na rynku dentystycznym. Szczoteczki tego rodzaju, wykonują jeszcze więcej ruchów niż zwykłe szczotki elektryczne. Wykorzystują one fale ultradźwiękowe, które znacznie poprawiają wyniki oczyszczania szczelin między zębami. Nowoczesne technologie umieszczone w sonicznych urządzeniach pozwalają naprawdę na duży komfort higieny całej jamy ustnej. Ogromną zaletą tego sprzętu jest to, że świetnie sobie radzi u osób leczących się ortodontycznie. Duże ilości włosia przy szybkich i przemyślanych ruchach dociera do najdalszych zakątków aparatu i zębów.

Szczoteczka międzyzębowa

Jeśli zależy nam na zdrowiu i perfekcyjnych zębach, to musimy mieć pewność, że w szczelinach nie utknęły resztki pokarmów, które bardzo szybko powodują próchnicę. Niestety żadna szczoteczka elektryczna, soniczna a tym bardziej manualna nie da nam gwarancji, że przestrzenie i kieszenie zębowe są czyste. W takich sytuacjach należy wspomagać się bardziej praktycznymi i sprawdzonymi sposobami. Oto mamy do dyspozycji szczoteczki międzyzębowe. Dzięki nim zwiększamy pewność, że żadne resztki pokarmowe nie będą się odkładały. Użycie jest bardzo proste. Wybieramy grubość szczotki odpowiednią do wielkości naszych przestrzeni międzyzębowych, a następnie delikatnymi ruchami oczyszczamy końcówką miejsca między zębami. Szczoteczki międzyzębowe popularnych producentów w wielu rozmiarach znajdziesz TUTAJ.

Nić dentystyczna

Chyba najbardziej popularny artykuł do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jego skuteczność jest równie wysoka. Nitki dentystyczne dają nam gwarancję, że w naszych szczelinach nie odkładają resztki jedzenia, bakterie i grzyby. Sekret polega na regularnym stosowaniu tego sprzętu. Zdaję sobie sprawę, że operowanie nitkami nie jest zbyt łatwe. Wymaga to czasami kilkunastu dni wprawy i ćwiczeń. Dlatego po kilku tygodniach będziesz odruchowo i precyzyjnie korzystał z nici stomatologicznych. W połączeniu z dobrą szczoteczka elektryczną lub soniczną będziesz miał pewność czystych i zadbanych zębów. Pełna oferta nici znajdujesz się w TYM miejscu.

Irygator

Zastanawiałeś się nad tym czy możesz zrobić coś jeszcze dla swojej jamy ustnej? Czy można podkręcić jakość i skuteczność zdrowych zębów? Odpowiedź powinna brzmieć – tak. Na rynku pojawia innowacyjna technologia umieszczona w nie wielkim urządzeniu zwanym irygatorem. Urządzenie wykorzystuje wodę pod bezpiecznym ciśnieniem usuwając tym resztki jedzenia, bakterie i grzyby z przestrzeni międzyzębowych. Jest w stanie oczyścić każde miejsce niemalże w 100%. Aparaty ortodontyczne czy implanty nie są żadną przeszkodą. Jest łatwy w użyciu. W połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi stworzy zgrany duet, który zagwarantuje Ci perfekcyjną i najlepszą ochronę jamy ustnej. Można powiedzieć, że irygatory w tej chwili są najskuteczniejszymi urządzeniami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.