Choć wszyscy chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, nie każdy z nas pamięta, że w dbaniu o poprawną higienę jamy ustnej ważne jest także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Są one idealnym miejscem do gromadzenia się resztek pokarmowych oraz powstawania płytki nazębnej, wskutek czego często tworzą się w nich trudne do wyleczenia ubytki. Na rynku istnieje wiele przyrządów pomagających zadbać o czystość tych miejsc - są to nici dentystyczne czy specjalne szczoteczki różnej wielkości i budowy. Istnieje także urządzenie prosto i łatwo usuwające zanieczyszczenia nawet z niewielkich przestrzeni międzyzębowych - irygator. Jak ten sprzęt działa, jak go używać i jaki spośród wielu oferowanych wybrać?

Jak działa irygator i kto może z niego korzystać?

Irygator oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i inne trudnodostępne miejsca przy pomocy wystrzeliwania płynu (zazwyczaj wody) pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu wypłukuje resztki pokarmowe, osady i płytkę nazębną z trudnodostępnych miejsc. Jest to najprostszy i najmniej inwazyjny sposób na ich oczyszczanie.
Dzięki temu z irygatora może korzystać każdy. Szczególnie jest on polecany osobom z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, z aparatami ortodontycznymi, mostami, implantami, protezami. Irygowanie masuje dziąsła i wzmacnia je, dlatego irygator jest odpowiedni dla osób, u których nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe ze względu na np. problem krwawiących dziąseł nie sprawdziły się. Doskonale zda on egzamin się także u osób z ograniczonymi zdolnościami motorycznymi, które nie potrafią w inny sposób oczyścić dalej położonych przestrzeni międzyzębowych.

Rodzaje irygatorów

Irygatory stacjonarne

To urządzenia przeznaczone dla osób, które chcą z nich korzystać w domu. Mają większe pojemniki na płyn (około 600 ml), które umożliwiają oczyszczenie całej jamy ustnej jednym napełnieniem i duże stacje dokujące. Poszczególne modele różnią się między sobą liczbą pulsacji na minutę oraz możliwością ich regulacji a także ciśnieniem strumienia wody. Ze względu na dużą liczbę różnych końcówek do wyboru (np. takich do czyszczenia języka czy też poddziąsłowych), z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina.

Najpopularniejsze modele to Waterpik WP 100 czy Oral B Braun Professional Care OxyJet MD20, który umożliwia np. wybór dwóch strumieni - prostego oraz wirującego.

Irygatory bezprzewodowe

Te urządzenia zbudowane są w bardziej przenośny sposób, dzięki czemu polecane są głównie osobom często podróżującym. Zbiornik na wodę, tak jak i akumulator, wbudowany jest w rękojeść urządzenia. Wpływa to na jego wielkość - zazwyczaj irygator bezprzewodowy mieści około 130 ml wody, trzeba więc napełniać go dwu - trzykrotnie, by dokładnie oczyścić zęby. Takie urządzenia ładowane są dołączonymi do zestawów stacjami.

Najpopularniejsze modele to Panasonic EW 1211 oferujący czyszczenie ciągłym strumieniem płynu i trzystopniową regulację ciśnienia czy Philips Sonicare Airfloss Ultra dający możliwość wyboru ilości wystrzałów.

mycie irygatorem

A może zestaw?

Nie chcesz wchodzić w posiadanie irygatora ze względu na brak miejsca w łazience na kolejną stację dokującą? Możesz zastanowić się nad zakupem urządzenia wielofunkcyjnego, które na jednej stacji ładującej posiadają zarówno irygator jak i szczoteczkę elektryczną, na przykład:
- zestaw Braun Oral-B Irygator OxyJet MD20 oferujący irygator o średnim ciśnieniu około 3 barów + szczoteczka elektryczna Oral-B Professional Care 3000 pracująca w jednym z 3 wybranych trybów, oczyszczająca zęby ruchami rotacyjno-pulsacyjnymi,
- zestaw Waterpik WP-100 - jeden z najpopularniejszych irygatorów na rynku + szczoteczka soniczna Waterpik WP-900 E, oferującej pracę w dwóch programach.

Jak dbać o irygator, by służył jak najdłużej?

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- ustawić irygator na płaskiej, równej powierzchni,
- nie chwytać go za zbiornik,
- nie obsługiwać go mokrymi rękoma,
- regularnie czyścić irygator z osadów i kamienia.

Czy woda na pewno wystarczy do dokładnego płukania zębów?

Zdecydowanie tak! Poleca ją większość stomatologów, ponadto korzystanie z wody jest najbardziej ekonomiczne. Są na rynku specjalistyczne płyny i płukanki - na przykład antybakteryjne czy pomagające w przypadku podrażnienia dziąseł. Do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej zużywa się zazwyczaj pełen duży zbiornik, czyli około 500 ml - wykorzystywanie takiej ilości płukanek codziennie byłoby bardzo drogim rozwiązaniem. Rozcieńczanie płynu nie jest dobrym pomysłem - aby poprawnie wykonywał on swoje zadanie, należy używać go w pełnym stężeniu. Negatywnie na skuteczność działania wpływa także krótki czas irygacji, w którym składniki aktywne płynu mogą nie zdążyć zadziałać. Ponadto takie produkty często zawierają w składzie cukier, korzystanie z nich na co dzień może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Używanie irygatora może znacząco poprawić poziom higieny twojej jamy ustnej. Wśród oferowanych na rynku zestawów czy pojedynczych urządzeń każdy znajdzie takie, które będzie mu odpowiadało pod względem oferowanych opcji, gabarytu i ceny.