rtg zeba

Zdjęcie rentgenowskie to nie tylko coś, co wykonuje się u ortopedy – także dentyści korzystają z dobrodziejstw prześwietlenia zębów i każdego dnia wykorzystują w swojej pracy zdjęcia RTG zębów. Pozwala nam ono bowiem na rozpoznanie niewidocznej gołym okiem przyczyny bólu i dyskomfortu, na przykład guza nowotworowego, oraz rozpoczęcie właściwego leczenia. Wykonanie takiego zdjęcia jest też konieczne przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, w celu ustalenia, w jakim stanie znajdują się same korzenie zęba. Przydaje się też ono podczas wyrzynania się zęba mądrości, ponieważ dzięki niemu dentysta będzie wiedzieć, pod jakim kątem rośnie niechciany ząb i czy wpływa w jakiś sposób na swojego sąsiada.

RTG zębów to metoda badanie obrazowego, której nie trzeba się bać

A jednak wielu z nas zaczyna się robić nerwowa, gdy słyszy o konieczności wykonania prześwietlenia zębów. Dlaczego? Ponieważ wystawia ono nas na małą dawkę promieniowania. Zapewne każdy z nas miał kiedyś prześwietlaną dolną połowę ciała lub jej okolice, zaś lekarz zasłaniał nam dodatkowo krocze, żeby dziewczyna miała z nas jeszcze jakiś pożytek. Jest to konieczne właśnie dlatego, że promienie rentgenowskie mogą doprowadzić do pewnych uszkodzeń w naszym organizmie, jeśli procedura nie jest wykonana z użyciem odpowiednich zabezpieczeń.

Generalnie rzecz biorąc, zdjęcia rentgenowskie zębów nie powinny powodować u nas jakichkolwiek problemów. W końcu po to zajmują się nimi wykwalifikowani lekarze, aby wszelakie problemy ograniczyć jedynie do nieszczęśliwych wypadków, a nie nagminnego niedbalstwa. W niniejszym artykule dowiecie się więcej na temat samego prześwietlenia zębów, co z pewnością rozwieje wszelakie wątpliwości.

Rodzaje prześwietleń zęba

  • Punktowe
  • Cefalometryczne
  • Pantomograficzne (panoramiczne)

  1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  2. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  3. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  4. Smilesonic Tongue – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  5. Smilesonic Toothbrush – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  6. Smilesonic Orthodontic – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  7. Smilesonic Periodontal – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  8. Smilesonic Standard – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  9. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  10. Końcówki do szczoteczki sonicznej dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec – 2 szt.
    Cena promocyjna 39,00 zł 49,00 zł

RTG Punktowe - co to za rentgen?

Zdjęcia punktowe – z tego typu zdjęć zębów dentysta korzysta, gdy problem dotyczy pojedynczego zęba, lub dwóch sąsiednich zębów pacjenta. Generalnie rzecz ujmując, jest to bardzo dokładne zdjęcie, obejmujący niewielki obszar w jamie ustnej, w którym znajdują się jedynie cztery zęby. Jeśli mamy więc problem z próchnicą lub stanem zapalnym, nasz stomatolog wykona zapewne właśnie takie zdjęcie i prześwietlenie zębów przed rozpoczęciem kuracji.

Czym jest rentgen cefalometryczny, przez kogo wykorzystywane jest zdjęcie cefalometryczne?

Cefalometryczne – jest to zdjęcie zębów wykorzystywane przez ortodontów. Oprócz naszych krzywych zębów, możemy też na wyniku tego badania radiologicznego podziwiać stan kości, zatok oraz tkanek miękkich czaszki. Za jego pomocą lekarz rozpozna wadę zgryzu i będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki przed założeniem aparatu.

Cefalometria to zdjęcie rentgenowskie czaszki w projekcji bocznej. Jej dużą zaletą jest fakt, iż umożliwia ono wykonanie bardzo dokładnych pomiarów, które są niezbędne do przygotowania właściwego aparatu ortodontycznego. Samo badanie może trwać zaledwie kilka sekund.

Czym jest zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne)?

Pantomograficzne (panoramiczne) – prześwietlenie zębów pokazujące całą jamę ustną oraz uzębienie wewnątrz jamy ustnej, pozwalając tym samym sprawdzić, jak ułożone są korzenie zębów. 

Zdjęcie panoramiczne zębów wykonywane jest wówczas, gdy planowany jest zabieg ich usunięcia. Innym wskazaniem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia z chorobami zębów i przyzębia. RTG pantomograficzne pozwala ocenić ubytki próchnicowe, których nie da się zauważyć w trakcie podstawowego badania stomatologicznego. Ponadto pantomogram ukazuje także torbiele oraz niewypełnione kanały zębowe. Dzięki temu można precyzyjnie określić wady zgryzu oraz szczegółowo zaplanować leczenie.

Czyli jest bezpieczne?

Mówiąc krótko – tak. Największa ilość problemów zdrowotnych spowodowanych prześwietleniami pochodzi sprzed blisko stu lat, kiedy ta technologia dopiero była opracowywana, zaś ludzie nie wiedzieli jeszcze do końca jak bezpiecznie z niej korzystać. Ilość promieniowania jonizującego wykorzystywana przy rentgenie stomatologicznym jest obecnie niższa niż wtedy, zaś sami lekarze stosują prześwietlenie tylko i wyłącznie w ostateczności. Można też wykorzystać prześwietlenia u dzieci, lecz tylko wtedy, gdy faktycznie jest to wymagane.

Przeciwwskazania do RTG zębów

Zdjęcia rentgenowskie zębów są z kolei kategorycznie zabronione w przypadku kobiet w ciąży, chyba, że naprawdę nie ma innej opcji, zaś zaczekanie do narodzin dziecka nie wchodzi w rachubę. Warto tu jednak odnotować, że ilość promieniowania wykorzystywana w rentgenie zębów jest znacznie mniejsza, niż w przypadku prześwietlenia klatki piersiowej – różnica wynosi półtora-dziewięć mikrosiwertów do około stu. Czyni to rentgena dentystycznego procedurą niezbyt szkodliwą, jeśli jednak można się wstrzymać i nie naświetlać płodu - radzilibyśmy poczekać do czasu porodu. 

Przygotowanie do prześwietlenia i RTG zębów

Jedyne, co należy zrobić przed RTG zęba, to zdjąć biżuterię i metalowe elementy ozdobne pokroju spinek. Sama procedura badania RTG jest szybko i bezbolesna, trwając około minuty. Nie ma się więc co martwić jakimikolwiek przygotowaniami do wykonania zdjęcia naszej paszczęki. W pracowni RTG będziecie dosłownie moment.

Jak zatem widzicie, nerwy związane z samym wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego zębów są stosunkowo bezpodstawne. A ponieważ badanie rentgenowskie pozwoli nam na prawidłowe zdiagnozowanie naszego problemu, naprawdę nie ma problemu, aby wzbraniać się przed prześwietleniem - czy to całej szczęki czy też poszczególnych zębów. W końcu jeśli stomatolog uznał, ze faktycznie trzeba wykonać takie zdjęcie, to ma do tego wyraźny powód.

Kiedy wykonuje się rentgen zębów?

RTG zębów to badanie, obrazowe,  które wykonuje się m.in.:

  • przed ekstrakcją zęba / zębów,
  • po zakończeniu leczenia kanałowego,
  • przed leczeniem ortodontycznym, w jego trakcie i po, aby sprawdzić stan zębów, ocenić stan uzębienia i ułożenie zębów w łukach zębowych,
  • gdy dochodzi do zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego,
  • przed zakładaniem mostu protetycznego,
  • kiedy mamy do czynienia złamaniem żuchwy i szczęki,
  • w celu zweryfikowania stanu i ilości zębów zatrzymanych,
  • po pobiciach, wypadkach i w innych nagłych sytuacjach, w których mogło dojść do uszkodzenia szczęki i żuchwy, twarzoczaszki.

CENA RTG zębów - ile kosztuje rentgen zębów?

Cena stomatologicznych badań radiologicznych uzależniona jest od rodzaju badania i placówki,
w której będą się one odbywać. RTG zęba kosztuje zazwyczaj od 30 do 40 złotych. RTG zgryzowe – do 50 złotych, podobnie jak RTG skrzydłowo-zgryzowe. Z kolei za RTG pantomograficzne zapłacimy około 80 złotych, czyli identycznie jak za RTG cefalometryczne.

Czy do wykonania RTG pantomograficznego, cefalometrycznego lub punktowego konieczne jest skierowanie od lekarza?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami badania RTG wykonywane są wyłącznie na podstawie pisemnego skierowania od lekarza. Może być to także skierowanie elektroniczne, lecz powinno zawierać informacje o celu i uzasadnieniu badania, a także o wstępnym rozpoznaniu klinicznym. Skierowanie na RTG jest konieczne zarówno w przypadku badań finansowanych przez NFZ, jak i opłacanych z prywatnych pieniędzy. Wyjątkiem jest RTG punktowe.