Wiele osób uważa, że płyn do płukania jamy ustnej jest zbędnym wydatkiem. Po co mamy stosować produkt o właściwościach podobnych do pasty, której przed chwilą używaliśmy? Okazuje się jednak, że płyn nie tylko doskonale uzupełnia kompleksową higienę jamy ustnej, ale i może wzmacniać działanie innych produktów swoimi wyjątkowymi właściwościami. Sprawdźmy, jakie produkty w cenie do 40 zł są najlepsze na rynku.

Jak działa płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej to produkt, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie tych części jamy ustnej, do których szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć. Poza tym, produkty te mogą pełnić różne funkcje. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi płyny:

- przeciw próchnicy,
- wybielające,
- na suchość w jamie ustnej,
- na krwawiące dziąsła,
- antybakteryjne,
- przeciwdziałające nadwrażliwości zębów,
- dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne,
- dla dzieci.

Płyn może więc doskonale uzupełniać działanie pasty do zębów. Pamiętaj, żeby wybierając odpowiedni produkt, zwracać uwagę na jego skład. Szczególnie uważnie spójrz, czy nie znajduje się w nim alkohol, który może powodować wysuszenie śluzówki oraz nie jest zalecany dzieciom ani osobom uzależnionym.

Płyny do płukania stosuje się po wyszczotkowaniu, wynitkowaniu zębów i oczyszczeniu języka. Do ust wlewa się określoną ilość produktu (zazwyczaj na nakrętce znajduje się miarka), a następnie dokładnie płucze się, przepuszczając płyn przez zęby. Całość należy wypluć. Na koniec nie płuczemy ust wodą!

Ranking płynów do płukania jamy ustnej

1. Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej Elgydium Anti Plaque 

To płyn do płukania przeznaczony dla osób, które chcą uzyskać efekt rozjaśnienia uzębienia. Znajdujący się w nim specjalny składnik pozostawia na zębach cienką warstwę, dzięki której światło zmienia kąt odbicia, a zęby wydają się bielsze. A to wszystko bez uszkadzania szkliwa! Płyn można stosować także wspierająco, podczas korzystania z wybielającej pasty do zębów. Można używać go dwa razy dziennie, bezpośrednio po szczotkowaniu. Poza wybielającym działaniem, płyn zawiera składniki zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej oraz remineralizujący zęby fluorek, dzięki któremu zapobiegniemy powstawaniu ubytków.

2. Ziaja Mintperfekt Activ Płyn do płukania ust

To produkt znanej polskiej marki, w którego składzie nie znajdziemy alkoholu. Zawiera związki fluoru, które pomagają walczyć z próchnicą, dzięki remineralizowaniu szkliwa. Odświeża oddech na długi czas. Nadaje się również do stosowania przez osoby noszące aparaty nazębne.

3. Listerine Original Płyn do płukania ust

To płyn, który zabija do 99% bakterii w jamie ustnej. Dzięki temu, doskonale przeciwdziała powstawaniu ubytków oraz odkładaniu się kamienia nazębnego. Ze względu na zawartość alkoholu w składzie, produkt ten nie jest polecany dzieciom ani osobom uzależnionym od alkoholu. Nie powinny z niego korzystać również osoby cierpiące na halitozę, ponieważ może pogłębiać problem suchości w jamie ustnej.

4. Płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną Eludril Classic 0,10% 500ml

Ten płyn do płukania jamy ustnej został stworzony z myślą o osobach noszących stałe aparaty ortodontyczne. Pomaga utrzymać prawidłową higienę uzębienia, by po zdjęciu aparatu - nie musieć martwić się ubytkami. Dzięki swojej formule dociera trudnodostępne miejsca, takie jak okolice zamków, usuwając stamtąd płytkę nazębną i resztki pokarmowe. Produkt działa kojąco na podrażnione aparatem błony śluzowe i dziąsła.

5. L'angelica Płyn do płukania ust

To produkt oparty na leczniczej mocy ziół. Szczególnie polecany osobom z wrażliwą na podrażnienia jamą ustną oraz dzieciom. Jego stosowanie zapewnia świeży oddech na długi czas oraz chroni przed powstawaniem osadów nazębnych. Płyn do płukania ust przywraca równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej oraz działa kojąco, łagodząco i ułatwia gojenie się ran.

6. Lacalut Activ Płyn do płukania ust

Jest to plyn przeznaczony dla osób chorujących na próchnicę, paradontozę bądź też zmagających się z problemem krwawiących dziąseł. Jego stosowanie poleca się także noszącym ruchome protezy. Może być stosowany:

  • po szczotkowaniu - wtedy hamuje procesy tworzenia się kamienia nazębnego,
  • przed szczotkowaniem - likwiduje osad bakteryjny.

Produkt działa bakteriostatycznie.

7. Listerine Smart Rinse Łagodnie miętowy płyn do płukania ust

To produkt, który ma za zadanie chronić Twoje dziecko przed powstaniem próchnicy. Może być stosowany przez maluchy, które ukończyły 6. rok życia. Delikatnie miętowy smak nie zniechęci ich do płukania ust. Cechą charakterystyczną tego produktu jest to, że zabarwia i łączy wszystkie pozostałe po szczotkowaniu resztki płytki nazębnej i pokarmów, dzięki czemu dziecko gołym okiem widzi, do czego służy płyn do płukania.

8. Baikadent Płyn do ust miętowy

Produkt ten działa w oparciu o wyciąg z tarczycy bajkalskiej. Roślina ta wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne a także kojące i łagodzące. Jest idealny dla osób borykających się z problemami krwawiących dziąseł, często powstających aft czy pleśniawek. Mogą go stosować dzieci od 6. roku życia.

9. BLANX BioRepair Plus Płyn do płukania ust

To produkt stworzony specjalnie dla osób borykających się z problemem nadwrażliwych zębów. Produkt posiada specjalne cząsteczki MicroRepair o budowie podobnej do szkliwa zębów. Jego głównym zadaniem jest mineralizacja uzębienia i zabezpieczenie go przed próchnicą. Przeciwdziała także powstawaniu kamienia nazębnego i odświeża oddech.

10. VADEMECUM Pasta i płyn do płukania ust 2w1

To kompaktowy, wygodny produkt, który może służyć zarówno jako płyn, jak i pasta do zębów. Dzięki temu jest idealny na podróże. Produkt pomaga przeciwdziałać próchnicy oraz tworzeniu się kamienia nazębnego. Pozwana zachować świeży oddech na dłużej.