Na temat skuteczności i konieczności posiadania irygatorów, nie musimy raczej nikogo przekonywać. W tych kwestiach stomatolodzy i eksperci są jednogłośni. Irygatory to innowacyjne urządzenia, które znacznie podnoszą jakość higieny jamy ustnej. Nawet dokładne szczotkowanie, nie jest w stanie usunąć w 100% niechcianej płytki nazębnej. Nie wspominając już o przestrzeniach międzyzębowych, gdzie gromadzą się resztki pokarmów powodując próchnicę.

Do wyboru mamy dwa typy irygatorów: stacjonarne oraz przenośne/turystyczne.

Irygatory stacjonarne charakteryzują się większymi rozmiarami oraz pojemnością. Wymagają one jednak większej ilości miejsca w łazience oraz w większości przypadków zasilania sieciowego. Tego typu urządzenia opisywaliśmy już wcześniej i w tym miejscu znajdziecie ranking najlepszych irygatorów stacjonarnych.

Dziś czas na przyjrzenie się polecanym irygatorom przenośnym i turystycznym. Są to lekkie i poręczne urządzenia, które zasilane są akumulatorkiem lub bateriami. To doskonała opcja do zabrania w podróż, do pracy lub znalezienia miejsca w małej łazience.

Irygatory wykorzystują strumień wody, który w łatwy sposób usuwa bakterie i niechciane resztki ze szczelin między zębami. Jest praktycznie niezbędny dla osób noszących aparaty ortodontyczne, przy który higiena jamy ustnej to wyjątkowo ważna kwestia. W tym przypadku nici dentystyczne lub szczoteczki szczelinowe mogą się nie sprawdzić.

Pozostaje pytanie, który irygator jest odpowiedni dla mnie? Odkąd urządzenie zdobyło popularność wśród klientów, na rynku pojawiło się wiele bardziej lub mniej udanych modeli. W tym miejscu z pomocą przychodzimy my. Przygotowaliśmy dla Państwa ranking wyróżniającego się sprzętu godnego polecenia.

1. Panasonic EW 1211 

Wśród przenośnych irygatorów bezkompromisowo zasługuje na pozycję nr. 1. Szeroka ilość opcji, funkcjonalność i przede wszystkim łatwość w użyciu to najistotniejsze cechy Panasonica EW 1211, które świadczą o sile tego urządzenia. Jak na tak mały sprzęt to jest wyjątkowo technologicznie bogate. Opcje ustawiania ciśnienia, trzy tryby pracy – od standardowego – jet classic po air-in (mieszanka wody i powietrza dla wrażliwych zębów). Zbiornik wody wystarcza na 35 sekund intensywnej pracy. Do tego wszystkiego irygator Panasonic EW 1211 zawiera przenośny akumulator. Trudno w to uwierzyć, że wszystko mieści się w tym skromnych rozmiarów urządzeniu.

2. Panasonic EW 1411

Nieco starszy irygator i nieco większy od powyższej wersji. Śmiało można stwierdzić, że za duży jak na przenośne urządzenie. Fakt- posiada cztery tryby pracy w tym przerywany tzw. Interdental, a bateria wystarcza na godzinę pracy. Jeśli komuś nie przeszkadzają gabaryty, to Panasonic EW 1411 sprawdzi się bez cienia wątpliwości.

3. Waterpik WP-450 E

Jedna z najnowszych propozycji. Solidny model Waterpik WP-450 E, to irygator dający gwarancję jakości i pracy. Mamy tutaj do dyspozycji pełen zestaw końcówek do różnych wariantów zastosowań. Ze specjalnych opcji Waterpik WP-450 E mamy tylko regulację ciśnienia. Jednak należy dodać, że to urządzenie należy do najmniejszych i świetnie się sprawdza jako przenośny sprzęt.

4. Waterpik WP-462 E Black

Stylowe urządzenie utrzymane w czarnej kolorystyce nie zapewni niezwykłej funkcjonalności. Irygator Waterpik WP-462 E Black oferuje tylko dwa stopnie regulacji do dyspozycji: zwykły i dla wrażliwych dziąseł. Może i mała ilość końcówek nie jest minusem, zwłaszcza że bateria Waterpik WP-462 E Black trzyma tutaj naprawdę długo. W tej cenie możemy jednak znaleźć model, który zaoferuje nam o wiele więcej - niestety kosztem częstszego ładowania.

5. Philips Sonicare Airfloss Ultra

Obecne tutaj technologiczne nowinki Philips Sonicare AirFloss, mogły by sprawić, że ten irygator byłby najlepszy. Niestety kuleje tutaj jakość wykonania nowoczesnych opcji. Obecna tutaj dysza AirFloss ultra, która pozwala na skierowanie aż trzech strumieni, co ma poprawić skuteczność czyszczenia. Ta opcja zostawia sporo do życzenia - nie działa tak jak tego oczekujemy. Częsty spadek ciśnienia z tygodnia na tydzień to kolejny zarzut do producentów. Gwarancja Philips Sonicare AirFloss, która nie jest dożywotnia może nie załatwić pozytywnie sprawy.

6. Seysso Oxygen Travel

Sprzęt, w którym drzemie duża dawka mocy (6.2 bar). Irygator SEYSSO Oxygen Travel jest przeznaczony dla turystów i podróżników, ale czy sprawdza się w tej roli? Gabaryty irygatora są zbyt duże jak na częste przenoszenie. W dodatku jego praca jest bardzo głośna co też nie potwierdzi wyjątkowości tego aparatu. Obecna jest tutaj trwała bateria, która wytrzymuje nawet do dwóch tygodni. Czy silna bateria SEYSSO Oxygen Travel jest na tyle kusząca aby zainwestować w ten sprzęt?

7. Panasonic EW-DJ40

Irygator Panasonic EW-DJ40  wygląda bardzo dobrze i jest bardzo mały. Niestety, takie zabiegi nie wyszły na dobre. Wraz z mniejszym rozmiarem, redukcji uległa moc sprzętu. Oczyszczenie szczelin będzie możliwe, ale na masaż dziąseł lub usunięcie kamienia nie ma co liczyć. Sama konstrukcja również nie zadziwia. Nie przemyślany system składania Panasonica EW-DJ40 oraz brak uchwytów sprawia, że namoczone urządzenie trudno jest zamknąć z powrotem, a jego awaryjność i tendencja do psucia się nie jest zbyt zachęcająca. Ten model irygatora jest przenośny – to prawda, ale zbyt mocno ucierpiało jego wykonanie.

8. Panasonic EW-DJ10-A

Ciekawie wyglądający irygator, z dobrze przemyślanym zbiornikiem, który wbudowany jest wokół samego urządzenia. Jest jednak wada takiego rozwiązania. Woda nie jest opróżniana do końca, co powoduje zastanie się wody prowadzącej nawet do zagrzybienia. Model ten, samym wyglądem nie zjednoczy sobie rzeszy fanów. Należy dodać, że jest tutaj obecna spora awaryjność i mała moc strumienia jak w Panasonicu wyżej. Irygator Panasonic EW-DJ10-A jest zasilany na baterię. Czy to dobrze? Może i tak gdyby nie fakt, że zużywają się w piekielnie szybkim tempie. Jeśli nie chcemy skończyć na tym, że będziemy hurtowo zaopatrzać się w baterię w osiedlowym kiosku, to zakup tego sprzętu musimy jeszcze raz przemyśleć.