Złamany lub ukruszony ząb – co robić? Przyczyny ukruszeń i złamań zębów

Zdecydowanie najczęstszą przyczynę ukruszeń zębów stanowią dwa czynniki: niedostateczna higiena jamy ustnej i choroby zębów. Nie są to jednak jedyne powody, przez które zmagamy się z tego typu problemem. Co ciekawe, odnotowuje się, że w dużej mierze przyczyny, z jakich dochodzi do ukruszeń, są związane wiekiem. U młodszych pacjentów złamania zębów są zazwyczaj spowodowane uprawianiem sportu bądź zabawą (między innymi upadkami podczas jazdy na rowerze, graniem w gry zespołowe czy spadnięciem z huśtawki), zaś u starszych wiążą się one najczęściej z życiem codziennym (spożywanie zbyt twardych pokarmów, ścieranie zębów), wypadkami komunikacyjnymi czy też ułamaniami spowodowanymi osłabnięciem zęba w strukturze (na przykład z powodu wieku).

Kto jest najbardziej narażony na złamania i ukruszenia zębów?

Najbardziej podatnymi na złamania są zęby martwe, czyli takie, u których chociażby w wyniku leczenia kanałowego doszło do obumarcia żywych tkanek. Ścianki tych zębów z czasem stają się coraz słabsze, przez co są bardziej podatne na złamania. Dlatego tak ważnym jest, by w przypadku posiadania „martwych zębów” zdecydować się na ich protetyczną odbudowę.

Ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny ukruszenia zęba

Wszystkie najpopularniejsze przyczyny ukruszeń i złamań zębów zaprezentowano poniżej:

  • urazy mechaniczne – mowa tu o ubytkach powstałych na skutek uprawiania sportu, pobić, wypadków, spożywania zbyt twardych posiłków, etc;
  • niedostateczna higiena jamy ustnej – jeśli nie szczotkujemy zębów dwa razy dziennie, a ponadto nie uzupełniamy tego procesu stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej i nitkowaniem, istnieje spore ryzyko, że nasze zęby popadną w stany chorobowe, które spowodują osłabnięcie ich struktury, a w konsekwencji ubytki;
  • stany chorobowe – do złamań i ukruszeń zębów bardzo często dochodzi na skutek schorzeń, takich jak chociażby kwasowa erozja szkliwa (powodowana szkodliwym działaniem kwasów, które atakują pokrywającą zęby warstwę szkliwa), bruksizm (niekontrolowane zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami, mogące powodować ich osłabnięcie) czy choroba okluzyjna (niewłaściwa styczność górnych i dolnych zębów, niedopasowanie ich do stawu skroniowo-żuchwowego);
  • martwe zęby – jeśli nasze zęby z jakichś powodów uległy obumarciu, należy zdecydować się na ich protetyczną odbudowę. Martwica sprawia, że zęby stają się dużo podatniejsze na złamania i ukruszenia; w przypadku martwych zębów o pęknięcie zęba nietrudno;
  • nieleczone ubytki – jeśli posiadamy ubytki zębowe i nie zastosujemy wypełnień, istnieje spore ryzyko, że stan chorobowy się pogłębi, powodując złamania zębów; kiedy stan jamy ustnej jest fatalny naprawdę łatwo o urazy zębów;
  • brak odpowiedniej ilości witamin w organizmie – witaminy są odpowiedzialne chociażby za regulowanie poziomu wapnia. Ich brak może mieć bezpośredni wpływ na to, że Wasze zęby się kruszą;
  • braki mogą skutkować demineralizacją, a co za tym idzie kruszeniem się zębów;
  • niewłaściwie wykonane zabiegi wybielania – do ukruszeń i złamań zębów może dochodzić również na skutek operacji wybielania przeprowadzonej w zbyt intensywny sposób, a także zrealizowanej u osoby, która posiadała do tego zabiegu przeciwskazania; niepoprawne wybielanie (często domowe i agresywne) prowadzi do osłabienia naszych zębów.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  5. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  6. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  7. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  8. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  9. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  10. Irygator bezprzewodowy do zębów Philips Sonicare HX3826/31 Cordless Power Flosser 3000
    439,00 zł

Zęby mleczne czy zęby stałe - które częściej się kruszą?

Kruszyć się mogą zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe. W przypadku tych pierwszych do ich uszkodzenia dochodzi najczęściej z powodu spożywania zbyt małych ilości białka, wapnia, czy na skutek niedostatecznie częstego szczotkowania. Zdaje się jednak, że to dorośli narażeni są na więcej czynników powodujących kruszenie się zębów. Najczęściej występujące przyczyny takiego zjawiska to m.in. urazy mechaniczne, niedobory witamin, ubytki próchnicowe, kwasowa erozja szkliwa, bruksizm, martwica zęba itd.

Złamany lub ukruszony ząb – co robić w przypadku ukruszenia lub złamania zęba i dlaczego należy jak najszybciej udać się do gabinetu dentystycznego w celu odbudowy zęba?

Jeśli w naszym przypadku doszło do złamania lub ukruszenia zęba, należy niezwłocznie udać się z tym problemem do stomatologa. Tego typu urazy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań. Miejsca, w których doszło do ukruszeń, są wyjątkowo narażone na ataki bakterii, prowadzących do wykształcania się próchnicy oraz stanów zapalnych.

Jeżeli więc ukruszy się Wam ząb, należy jak najszybciej udać się do dentysty, aby nie utracić większej części zęba i nie doprowadzić do poważniejszych problemów, jak uszkodzenie korzenia zęba i inne choroby jamy ustnej.

Na szczęście, dziś dzięki nowoczesnym technologiom istnieje kilka sposobów na odtworzenie zęba. Odpowiednią metodę leczenia w zależności od przyczyny ukruszenia, stanu uzębienia, a także wielkości złamania dobiera stomatolog. Najczęściej w celu uzupełnienia ubytków stosuje się licówki, korony i wypełnienia. W zależności od przypadku lekarz może też zalecić przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Jak wygląda odbudowa ukruszonego zęba u dentysty?

Odbudowa ukruszonego zęba w gabinecie stomatologicznym może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest bonding, który polega na odbudowie zęba przy użyciu materiału kompozytowego, a wykorzystuje się go w przypadku niewielkich uszkodzeń. W drugiej metodzie na zęby nakładane są korony porcelanowe lub ceramiczne. Taki zabieg wykonywany jest przy wyraźnych pęknięciach lub dużych ułamaniach. Ukruszone zęby można leczyć również licówkami, które korygują wygląd nawet tych najbardziej zniszczonych bądź przebarwionych zębów. Taka czynność wymaga czasu, jednak warto to zrobić, gdyż trwałość licówek może sięgać nawet 8 lat.

Ukruszenie fragmentu zęba - ile kosztuje naprawa zęba w gabinecie stomatologicznym?

Koszt naprawy ukruszonego zęby uzależniony jest od wybranej przez pacjenta oraz rekomendowanej przez stomatologa metody. Wybierając najprostsze i najmniej inwazyjne sposoby na naprawę ukruszonego zęba, powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-400 złotych. W przypadku koron lub licówek koszt znacznie wzrasta.

Jak zapobiegać ukruszeniom zębów - zamiast leczyć, zapobiegaj. Już dziś zadbaj o zdrowie jamy ustnej!

Aby ograniczyć ryzyko ukruszenia zębów, niezbędne będzie przeciwdziałanie czynnikom osłabiającym ich struktury. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz dostarczanie zębom ważnych składników mineralnych, np. fluoru.

Warto pamiętać również o odpowiedniej diecie, w której powinni znajdować się produkty spożywcze bogate w wapń, np. nabiał, fasola, brokuły czy orzechy laskowe. Dodatkowo zaleca się ograniczenie spożywania produktów o kwaśnym odczynie pH, takich jak owoce, napoje gazowane czy alkohol. Można także zwiększyć podaż witaminy D, którą warto suplementować zwłaszcza w okresie od września do maja. Jeśli kruszenie się zębów ma związek z bruksizmem, należy wyeliminować czynniki, które wpływają na występowanie tej dolegliwości.