Skuteczne sposoby na problemy z dziąsłami — leczenie i domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Dzień za dniem narażamy nasze dziąsła na kontakt z całą masą bakterii. Podczas każdego posiłku w jamie ustnej gromadzi się płytka nazębna i drobnoustroje, które nieleczone rozwijają zapalenia i choroby przyzębia, prowadząc w ten sposób nawet do utraty zębów. Ale to nie wszystko. Przewlekłe zapalenia dziąseł mogą także wywoływać choroby serca, problemy z płucami, oddychaniem, a w przypadku kobiet znajdujących się w ciąży przedwczesny poród. Właśnie dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć.

Przyczyny problemów dziąsłowych - dlaczego pojawia się choroba dziąseł?

Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy, koralowy kolor. Jeśli są zbyt blade – prawdopodobnie mamy do czynienia z anemią, jeśli zaś zbyt czerwone – przyczynę z wielką dozą prawdopodobieństwa stanowią stany zapalne, wywołane nagromadzeniem się płytki nazębnej z bakteriami.

Najczęstszą przyczynę problemów z dziąsłami stanowi niewłaściwa higiena jamy ustnej i zalegający w niej kamień nazębny. Warto, byśmy pamiętali, że codzienne szczotkowanie nie wystarczy, by uchronić ją przed bakteriami – stosowanie nici dentystycznej czy też specjalnych płukanek powinno być dla nas naturalne, jeżeli zdrowie zębów i dziąseł jest dla nas istotne.

Rzecz jasna, nieodpowiednia higiena jamy ustnej nie jest jedyną przyczyną problemów dziąsłowych, np. stanu zapalnego dziąseł. Mogą być też one wywołane przez oparzenia, choroby drobnoustrojowe (wyróżniamy wśród nich pęcherzycę, pemfigoid, liszaj płaski, rumień wysiękowy czy toczeń rumieniowaty), zbyt agresywne szczotkowanie, oraz spożywanie bardzo twardych pokarmów.

  1. Irygator bezprzewodowy Waterpik WF-10 (Cordless Select)
    390,00 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  3. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  4. Waterpik Cordless Advanced WP-563 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 440,00 zł 499,00 zł
  5. Irygator stacjonarny Waterpik WP-70 (Classic)
    345,00 zł
  6. Irygator stacjonarny WATERPIK WP-160 Ultra Plus z 7 końcówkami
    Ocena:
    100%
    366,90 zł
  7. OVIDEN WP1 BLACK – uchwyt do irygatora do zębów Waterpik WP-100, WP-112 – czarny
    Ocena:
    100%
    69,90 zł
  8. OVIDEN WP1 WHITE – uchwyt do irygatora do zębów Waterpik WP-100, WP-112 – biały
    69,90 zł
  9. Waterpik WP-562 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w kolorze czarnym
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 499,00 zł 559,00 zł
  10. Waterpik WP-560 – bezprzewodowy irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
    Cena promocyjna 499,00 zł 559,00 zł

Zapalanie dziąseł — kto jest na nie narażony bardziej i powinien bardziej zwrócić uwagę na dbanie o dziąsła?

Osoby, które są najbardziej narażone na problemy z dziąsłami, to:

  • kobiety w ciąży,
  • dzieci i młodzież przechodząca dojrzewanie
  • osoby przyjmujące leki na cukrzycę, białaczkę, anoreksję i bulimię
  • ludzie z niedoborem witamin grupy C i E
  • osoby zaniedbujące właściwą higienę jamy ustnej

Sposoby na problemy z dziąsłami — właściwa higiena jamy ustnej i sposoby leczenia

Skoro już znamy wszystkie przyczyny problemów z dziąsłami, należy skoncentrować się nieco na tym, jak im przeciwdziałać.

Poniżej znajdziecie listę wskazówek, jakie podjąć działania, by nasze dziąsła zawsze tryskały zdrowiem.

1. Regularnie szczotkuj zęby.

To pierwszy i najważniejszy punkt. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dzienne przy pomocy odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów to podstawa do uniknięcia problemów dziąsłowych. Często zdarza się jednak tak, że gdy już się one pojawiają, przestajemy myć zęby, z uwagi na fakt, że czynność ta tylko pogłębia dolegliwości, a my boimy się odsłaniania się szyjek zębowych. Nie powinniśmy tego robić. Szczotkowanie pozwala na usuwanie bakterii z jamy ustnej i utrudnia im przyleganie do dziąseł. Za jego sprawą nieprzyjemne bóle powinny wkrótce ustąpić. Dobry wybór to szczoteczka soniczna, np. model Smilesonic EX . Jeśli bowiem doszło już do obrzęku dziąseł, są one obolałe lub krwawią, aby nie uszkodzić dziąseł jeszcze bardziej, do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i zębów wybierzcie szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem oraz pamiętajcie o poprawnej technice mycia. W ten sposób nie spotęgujecie problemu. Brak mycia zębów nie jest rozwiązaniem, może on finalnie prowadzić do utraty zębów. 

2. Używaj nici dentystycznej.

Czasem zapalenia dziąseł występują nawet mimo faktu, że szczotkujemy zęby regularnie. To znak, że należy uzupełnić ten proces nitkowaniem. Należy pamiętać, że tradycyjna szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych, co sprawia, że zaczynają gromadzić się w nich bakterie, które podrażniają nasze dziąsła. Z pomocą nici dentystycznej możemy jednak skutecznie je usuwać. A jeśli nie wiemy, jak z niej korzystać, zawsze możemy udać się po poradę do specjalisty, który zademonstruje nam prawidłową technikę nitkowania. Jeden z popularniejszych produktów to nić dentystyczna GUM Original White.

3. Korzystaj z płukanek bakteriobójczych.

Środki antyseptyczne potrafią doskonale pozbywać się z jamy ustnej resztek bakterii, które pozostały w niej po procesach szczotkowania i nitkowania. Szczególnie godne polecenia są te zwierające chlorheksydynę, które doskonale pomagają zmniejszać obrzęki i stopniowo eliminować stan zapalny. Jeśli macie problem ze stanem zapalnym oraz krwawieniem dziąseł pamiętajcie o tym, aby regularnie płukać usta dobrym, stomatologicznym płynem do płukania jamy ustnej. 

4. Wykorzystuj zioła.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod nasze dolegliwości nadal będą trudne do wytrzymania, zawsze możemy przygotować sobie domowy napar łagodzący dolegliwości związane z dziąsłowymi problemami. Zarówno rumianek, jak i szałwia czy kurkuma, posiadają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, oraz oczyszczające. Płukanki zawierające te rośliny powinny być stosowane 2-3 razy dziennie.

5. Nie bój się stomatologa.

Zapalanie dziąseł może doprowadzić nawet do utraty zębów. Niestety nie wszystkim dolegliwościom jesteśmy w stanie przeciwdziałać samodzielnie. Jeśli zapalenie dziąseł jest bardzo zaawansowane, prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u specjalisty, który dokładnie oceni stan naszej jamy ustnej i zaproponuje odpowiednie leczenie. Skonsultuj się z lekarzem i nie czekaj, aż zęby zaczną się chwiać, aby zacząć walczyć z problemem. 

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli nie występują w naszym przypadku żadne objawy chorobowe, warto odwiedzać stomatologa dwa razy do roku. Tylko kompleksowa higiena jamy ustnej w połączeniu z regularną kontrolą zębów przez specjalistę jest w stanie bowiem zapewnić naszym dziąsłom zadowalającą formę.

Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł i inne choroby przyzębia? Oto one!

Okazuje się, że istnieje kilka domowych sposobów na problemy z dziąsłami. Są to w głównej mierze płukanki stworzone na bazie składników pochodzenia naturalnego. Popularny jest chociażby domowy płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem szałwii i rumianku. Szałwia posiada właściwości antyseptyczne i ściągające, natomiast rumianek łagodzi stany zapalne.

Dość często stosowany jest również olejek goździkowy, który pomaga zmniejszyć stan zapalny dziąseł oraz zatrzymuje ich krwawienie. Aby zadziałał skutecznie, należy natrzeć nim dziąsła. Podobne zastosowanie ma również aloes, który posiada właściwości łagodzące oraz bakteriobójcze. Smarując nim dziąsła, jesteśmy w stanie zapobiegać ich krwawieniu.

Niektórzy stosują również płukanki stworzone z wody i wody utlenionej czy z wody z solą. Pierwsza powstrzymuje rozwój bakterii, a druga wykazuje właściwości ściągające.