Dzień za dniem narażamy nasze dziąsła na kontakt z całą masą bakterii. Podczas każdego posiłku w jamie ustnej gromadzi się płytka nazębna i drobnoustroje, które nieleczone rozwijają zapalenia i choroby przyzębia, prowadząc w ten sposób nawet do utraty zębów. Ale to nie wszystko. Przewlekłe zapalenia dziąseł mogą także wywoływać choroby serca, problemy z płucami, oddychaniem, a w przypadku kobiet znajdujących się w ciąży przedwczesny poród. Właśnie dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć.

Przyczyny problemów dziąsłowych

Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy, koralowy kolor. Jeśli są zbyt blade – prawdopodobnie mamy do czynienia z anemią, jeśli zaś zbyt czerwone – przyczynę z wielką dozą prawdopodobieństwa stanowią stany zapalne, wywołane nagromadzeniem się płytki nazębnej z bakteriami.

Najczęstszą przyczynę problemów z dziąsłami stanowi niewłaściwa higiena jamy ustnej. Warto, byśmy pamiętali, że codzienne szczotkowanie nie wystarczy, by uchronić ją przed bakteriami – stosowanie nici dentystycznej czy też specjalnych płukanek powinno być dla nas naturalne.

Rzecz jasna, nieodpowiednia higiena jamy ustnej nie jest jedyną przyczyną problemów dziąsłowych. Mogą być też one wywołane przez oparzenia, choroby drobnoustrojowe (wyróżniamy wśród nich pęcherzycę, pemfigoid, liszaj płaski, rumień wysiękowy czy toczeń rumieniowaty), zbyt agresywne szczotkowanie, oraz spożywanie bardzo twardych pokarmów.

Osoby, które są najbardziej narażone na problemy z dziąsłami, to:

kobiety w ciąży,

dzieci i młodzież przechodząca dojrzewanie,

osoby przyjmujące leki na cukrzycę, białaczkę, anoreksję i bulimię,

ludzie z niedoborem witamin grupy C i E,

osoby zaniedbujące właściwą higienę jamy ustnej.

Sposoby na problemy z dziąsłami

Skoro już znamy wszystkie przyczyny problemów z dziąsłami, należy skoncentrować się nieco na tym, jak im przeciwdziałać.

Poniżej znajdziecie listę wskazówek, jakie podjąć działania, by nasze dziąsła zawsze tryskały zdrowiem.

1. Regularnie szczotkuj zęby.

To pierwszy i najważniejszy punkt. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dzienne to podstawa do uniknięcia problemów dziąsłowych. Często zdarza się jednak tak, że gdy już się one pojawiają, przestajemy myć zęby, z uwagi na fakt, że czynność ta tylko pogłębia dolegliwości. Nie powinniśmy tego robić. Szczotkowanie pozwala na usuwanie bakterii z jamy ustnej i utrudnia im przyleganie do dziąseł. Za jego sprawą nieprzyjemne bóle powinny wkrótce ustąpić. Dobry wybór to szczoteczka soniczna, np. model Smilesonic EX

2. Używaj nici dentystycznej.

Czasem zapalenia dziąseł występują nawet mimo faktu, że szczotkujemy zęby regularnie. To znak, że należy uzupełnić ten proces nitkowaniem. Należy pamiętać, że tradycyjna szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych, co sprawia, że zaczynają gromadzić się w nich bakterie, które podrażniają nasze dziąsła. Z pomocą nici dentystycznej możemy jednak skutecznie je usuwać. A jeśli nie wiemy, jak z niej korzystać, zawsze możemy udać się po poradę do specjalisty, który zademonstruje nam prawidłową technikę nitkowania. Jeden z popularniejszych produktów to nić dentystyczna GUM Original White.

3. Korzystaj z płukanek bakteriobójczych.

Środki antyseptyczne potrafią doskonale pozbywać się z jamy ustnej resztek bakterii, które pozostały w niej po procesach szczotkowania i nitkowania. Szczególnie godne polecenia są te zwierające chlorheksydynę, które doskonale pomagają zmniejszać obrzęki i stopniowo eliminować stan zapalny.

4. Wykorzystuj zioła.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod nasze dolegliwości nadal będą trudne do wytrzymania, zawsze możemy przygotować sobie domowy napar łagodzący dolegliwości związane z dziąsłowymi problemami. Zarówno rumianek, jak i szałwia czy kurkuma, posiadają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, oraz oczyszczające. Płukanki zawierające te rośliny powinny być stosowane 2-3 razy dziennie.

5. Nie bój się stomatologa.

Niestety nie wszystkim dolegliwościom jesteśmy w stanie przeciwdziałać samodzielnie. Jeśli zapalenie dziąseł jest bardzo zaawansowane, prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u specjalisty, który dokładnie oceni stan naszej jamy ustnej i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli nie występują w naszym przypadku żadne objawy chorobowe, warto odwiedzać stomatologa dwa razy do roku. Tylko kompleksowa higiena jamy ustnej w połączeniu z regularną kontrolą zębów przez specjalistę jest w stanie bowiem zapewnić naszym dziąsłom zadowalającą formę.