Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów i stosowanie płukanek. W ramy higieny naszej jamy ustnej wchodzi również czyszczenie języka. Czy Ty dbasz o świeży oddech i czyścisz swój język?

Higiena jamy to też czyszczenie języka

Szczotkowanie jest podstawową sprawą jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Ten fakt raczej już nikogo nie dziwi. Tego typu rutynowa codzienność jest wpajana najmłodszym we wczesnym wieku. Czy prawidłowa higiena to tylko dokładne szczotkowanie zębów? Nie można zapominać o reszcie, czyli o języku, dziąsłach i przestrzeniach międzyzębowych.

Dlaczego należy czyścić język?

Odpowiednie czyszczenie języka jest bardzo ważne. Przecież to na nim gromadzi się wiele bakterii pochodzących z pożywienia. Niedbałość w kwestiach języka skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Jak to robić?

Metody czyszczenia języka

Najłatwiejszą metodą jest zaopatrzenie się w szczoteczkę przeznaczoną do oczyszczania powierzchni języka. Na szczoteczkach klasycznych po stronie odwrotnej do włosia często znajduje się specjalna nakładka z bieżnikiem. Zaraz po umyciu zębów należy jej użyć pocierając o język.

Kolejny krok to przepłukanie zimną wodą.

Kolejną metodą są specjalistyczne patyczki do czyszczenia dziąseł i języka. Ząbkowana powierzchnia nasączona jest olejkiem anyżowym, imbirowym lub miętowym. Pozwala to na odkażenie jamy ustnej i pozbycie się niechcianych bakterii.

Możesz również zaopatrzyć się w skrobaczki do języka - dostępne w aptekach lub sklepach z akcesoriami higienicznymi. Za pomocą tego sprzętu dokładnie wyczyścisz całą powierzchnię języka a także boki i dziąsła. Istotnym dodatkiem będzie stanowiło płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami.