Prawidłowe czyszczenie języka

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów i stosowanie płukanek. Bakterie są bowiem wszędzie i ciężko je niekiedy oderwać od ich ulubionego miejsca wylegiwania się. Szczotkujemy zęby, wydaje nam się, że wszystko jest już w porządku, a tu za jakiś czas z naszej jamy ustnej zaczyna wydobywać się diabelska woń siarki. Co się dzieje? Czy czas dzwonić po egzorcystę? Niekoniecznie – taniej i szybciej, niż wzywać Constantine’a, jest po prostu zastanowić się nad faktem, czy to aby nie bakterie, osiadające na naszym języku.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP Pink
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  8. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  9. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  10. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Czym karmią się bakterie na naszym języku?

Widzicie, problem polega na tym, że bakterie na języku są łase na węglowodany. Normą ich biologii jest przy tym to, że produkują one związki lotne siarki, pożywiając się resztkami jedzenia. Związki te trzymają się naszego języka, przenikają do śliny. Z tego też powodu nasz oddech staje się nieświeży. Stan ten nazywamy fachowo halitozą. A ponieważ nasz język nie jest perfekcyjnie gładki, a chropowaty i bruzdowaty, efekt jest taki, że bakteriom bardzo łatwo jest znaleźć w nim schronienie.

O czym świadczy biały nalot na języku?

Biały nalot na języku najczęściej świadczy o tym, że na jego powierzchni namnażają się bakterie, co
z kolei oznacza, że jego higiena jest nieprawidłowa. Biały osad może pojawiać się również z powodu zbyt małej ilości przyjmowanych płynów czy nadmiernego stosowania środków do płukania jamy ustnej zawierających nadtlenek wodoru.

Jak powinien wyglądać zdrowy język?

Zdrowy język jest zazwyczaj jasnoróżowy, posiada gładką powierzchnię  oraz wilgotną błonę śluzową, pokrytą licznymi guzkami w postaci brodawek językowych. Warto cały czas obserwować jego barwę, aby jak najszybciej zareagować w przypadku potencjalnego schorzenia. Pamiętaj – wygląd języka jest bardzo ważny!

Świeży oddech? Jest na wyciągnięcie Twojej ręki! Zadbaj o higienę języka i zapomnij o nieprzyjemnym zapachu z ust!

Jak pozbyć się nieprzyjemnego oddechu oraz niechcianych gości, bytujących na naszym języku? Wystarczy oczyszczać tę część jamy ustnej każdego dnia, podczas codziennego mycia zębów. Ogólne porady tego dotyczące znajdziecie na łamach niniejszego artykułu! Czym oczyszczać język?

Philips Sonicare - specjalna szczoteczka soniczna z końcówką do czyszczenia języka

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jednej ze szczoteczek Philips Sonicare, w ofercie tego producenta znajdziemy specjalną końcówkę TongueCare, w której zastosowano maleńkie wypustki, oczyszczające język z bakterii. Wystarczy po prostu delikatnie przyłożyć szczoteczkę do języka i włączyć ją, po czym powoli przesuwać wzdłuż jego powierzchni. Pierwsze efekty poczujemy naprawdę szybko.

Skrobaczka do języka to zdecydowanie tańsza opcja

Niestety, szczoteczki Sonicare do szczególnie tanich nie należą. Wielu z nas jest zapewne w posiadaniu przyrządu do drugiej metody, chociaż na ogół z niego nie korzystamy. Mowa tu o tradycyjnych szczoteczkach do zębów, których główki zostały z tyłu wyposażone w chropowate ogumienie. Jeśli myśleliście, że jest to po prostu stylowa dekoracja takiej szczoteczki, to jesteście w błędzie – jest to bowiem swoista skrobaczka do języka (skrobak), którą możemy oczyścić go podczas szczotkowania z zalegającego nalotu na języku.

Miedziany czyścik - najbardziej popularny przyrząd do czyszczenia języka

Podstawową, rekomendowaną metodą jest jednak specjalny przyrząd, nazywany po prostu czyścikiem. Składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest szczoteczka do języka, na którą nakładamy pastę do zębów lub żel. Z kolei druga część, wykonana z gumy lub plastiku (czasem możemy jednak natknąć się na czyściki, które w całości wykonano z silikonu), usuwa płytkę bakteryjną z jego powierzchni. Tak uzbrojeni, możemy przystąpić do niecodziennego rytuału, jakim jest oczyszczanie języka!

Szczoteczka do języka, czyścik do języka czy skrobaczka - czym czyścić język?

Język możemy wyczyścić za pomocą wszystkich wspomnianych przyrządów: szczoteczki do języka, czyścika, czy też specjalnej skrobaczki. To jednak nie oznacza, że są one tak samo skuteczne. Chropowate ogumienie na główkach szczoteczek do zębów nie jest w stanie wyczyścić język identycznie jak przeznaczone do tego miedziane czyściki czy skrobaczki, które dodatkowo wykazują antybakteryjne właściwości. Skuteczna metoda oczyszczania języka to również stosowanie szczoteczki sonicznej oraz specjalnej końcówki do czyszczenia języka.

Szczotkowanie zębów to za mało - jak dokładnie czyścić język z nalotu?

Na początek nakładamy żel lub pastę na szczoteczkę czyścika. Zaczynając od nasady języka, przesuwamy czyścik po jego powierzchni, wykonując ruchy koliste, z prawa na lewo. Jeśli zależy nam na doszczętnym pozbyciu się bakterii, możemy zrobić sobie kilka rundek – język nie przedawkuje pasty. Następnie przychodzi kolej na plastikową/gumową część czyścika, którą usuwamy bakterie, przesuwając ją od nasady języka aż do jego czubka.

Po takim oczyszczeniu, przychodzi kolej na zwieńczenie naszego dzieła poprzez wykorzystanie przeciwbakteryjnego płynu do płukania. Pozwoli on nam nie tylko na pozbycie się do 99% bakterii, ale też wydłuży okres, podczas którego na języku nie będą mogły osadzać się nowe drobnoustroje.

Odruch wymiotny podczas mycia języka, kiedy sięgasz tylnej części języka - co robisz źle, jak sobie z nim poradzić?

Odruch wymiotny występujący podczas mycia języka może świadczyć o tym, że za głęboko wkładamy czyścik lub skrobaczkę do jamy ustnej. Spróbuj przyzwyczaić do tego swój organizm, stopniowo wprowadzając narzędzie do czyszczenia języka coraz głębiej. Jeśli odruch wymiotny nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem.

Higiena jamy ustnej poza szczotkowaniem to nie tylko czyszczenie języka!

Bakterie nie są bezpieczne jedynie w porach języka. Kolejnym schronieniem, w którym ciężko jest szczoteczce pozbyć się ich, są przestrzenie międzyzębowe. W celu ich oczyszczenia, należy wykorzystać nić dentystyczną, lub, jeśli nie mamy wprawy, a nie przeszkadzają nam większe koszty, irygator lub szczoteczkę soniczną. Ciekawym wyborem jest tu szczoteczka soniczna Smilesonic EX, w zestawie z którą znajdziemy główkę OrthoClean, która z łatwością dostanie się we wszystkie trudnodostępne miejsca wewnątrz jamy ustnej. Oczywiście dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, pamiętajcie także o płukaniu jamy ustnej specjalnym preparatem. 

Sprawdźcie również: jaki irygator do zębów OPINIE

Przykłady produktów do oczyszczania języka dostępnych w sklepie DENTHELP, które pomogą Wam dbać o higienę jamy ustnej i oczyścić język

Na rynku znaleźć można wiele produktów do usuwania bakterii z powierzchni języka, dostępnych po przystępnych cenach. Ciekawą propozycją może być dla Was zestaw Tong-Clin od Miradent, w skład którego wchodzi mentolowy żel oraz starannie wykonana szczoteczka do języka, o ergonomicznej rączce, zaokrąglonym łuku i włóknach oraz krótkiemu włosiu. Codzienne korzystanie z zestawu pomoże nam odświeżyć oddech oraz zapobiec występowaniu zaburzeń smaku, za którymi też niekiedy potrafią stać bytujące na języku bakterie.

Podobny zestaw znajdziemy też w ofercie firmy Meridol. Mowa tu o zestawie Halitosis, w skład którego wchodzi pasta oraz specjalny czyścik, starannie wykonany przez szwedzkich specjalistów. Stosując pasty do czyścików, pamiętajcie, aby nie wyciskać tyle preparatu, co w przypadku zębów – na język wystarczy nam niewielka ilość, wielkości ziarnka grochu. A jeśli poszukujemy samych skrobaczek? Także i pojedyncze produkty oferują nam szeroką gamę wyboru – Halita, Active Tongue Cleanser, wybór jest naprawdę zadowalający, zaś za czyścik zapłacimy około 10 złotych. Pamiętajmy przy tym, że, podobnie jak szczoteczkę do zębów, czyścik również należy wymieniać co 3-4 miesiące.

Czyszczenie języka do element codziennej higieny jamy ustnej - nie zapominaj o nim!

Wiemy już, dlaczego czyszczenie naszego języka każdego dnia jest tak ważne. W jamie ustnej zamieszkuje mnóstwo bakterii, zaś my, jedząc, oddychając lub całując się, otwieramy drogę kolejnym drobnoustrojom do jej wnętrza. Nie da się tego zwyczajnie uniknąć, nawet, gdybyśmy mieli żyć w bańkach. Nie należy jednak zapominać, że sama obecność bakterii w jamie ustnej to norma, a nie choroba. Dopiero wszelakie infekcje i zaburzenia poziomu pH sprawiają, że równowaga flory bakteryjnej zostaje zaburzona, zaś bakterie zaczynają atakować nasze zęby lub błonę śluzową. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja naszej jamy ustnej, przy równomiernym oczyszczeniu każdego z jej elementów. Tylko w taki sposób będziemy w stanie móc cieszyć się życiem w pełni.

Czyszczenie języka w Ajurwedzie 

Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, zapoczątkowana w XII w. p.n.e. Zajmuje się zdrowiem psychicznym, fizycznym i duchowym. Istotnym elementem Ajurwedy było i jest nadal czyszczenie języka. Uważano, że jego zdrowie ma wpływ na cały organizm człowieka. Ajurweda pozwala rozpoznawać choroby niektórych organów wewnętrznych właśnie na podstawie barwy języka. Do jego czyszczenia wykorzystywano niegdyś przyrządy wykonane z miedzi, srebra czy nawet złota.

Kiedy regularne czyszczenie języka jest nieskuteczne, nalot nie znika, a nieprzyjemny zapach z ust krępuje Cię coraz bardziej - czas udać się do lekarza!