1. Naładuj baterię

Nowa szczoteczka zazwyczaj zapakowana jest z rozładowaną baterię, ma to zapobiegać zepsuciu się bądź jej wylaniu. Dlatego przed pierwszym użyciem warto jest włożyć szczoteczkę do ładowarki i podłączyć do prądu. Proces ładowania baterii trwa zazwyczaj kilka godzin, jednak potem możemy cieszyć się pracującą szczoteczką bez ładowania nawet do siedmiu dni.

2. Dbaj o szczoteczkę

Ważne jest to, aby dokładnie czyścić główkę po każdym myciu i odkładać ją do pojemnika specjalnie dla końcówek przeznaczonego. Dobrze jest również co 3 miesiące zakupić nową główkę, ponieważ po tym okresie jej zużycie jest już duże i czyszczenie zębów przebiega mniej dokładniej niż byśmy tego chcieli.

3. Przygotowanie główki do mycia zębów

Przed rozpoczęciem mycia zębów warto jest przyjrzeć się czy rzeczywiście wszystko przebiega tak jakbyśmy tego chcieli. Po pierwsze należy się upewnić, że nie nałożyliśmy zbyt dużo pasty do zębów, jeżeli jest jej za wiele, wtedy powstała z pasty piana będzie się o wiele mocniej pieniła, co spowoduje zbyt szybkie zakończenie przez nas mycie zębów. Po drugie – należy zawsze namoczyć końcówkę z pastą, wtedy mycie zębów będzie przebiegało optymalnie.

4. Cztery strefy mycia zębów

Prawidłowe mycie zębów będzie przebiegało tylko wtedy, jeżeli dokładnie umyjemy każdą część jamy ustnej. Dlatego należy podzielić ją na 4 części i podczas szczotkowania przeznaczyć 30 sekund na każdą z nich.

5. Prawidłowy czas szczotkowania

Według stomatologów najbardziej optymalny czas mycia zębów, to 2 minuty. Większość szczoteczek elektrycznych posiada wbudowany timer i quadpacer – pomagają one zapanować nad czasem. Szczoteczka co 30 sekund na chwilę się wyłącza, by dać sygnał że czas na przejście do kolejnej partii zębów, zaś timer po upływie 2 minut automatycznie wyłącza urządzenie.

6. Czyszczenie języka

Po umyciu zębów warto tylną ścianką końcówki przesunąć kila razy po języku. Dzięki temu możemy być pewni, że pozbyliśmy się już wszystkich bakterii.

7. Dokładne płukanie jamy ustnej

Gdy zęby i język są już czyste dobrze jest usunąć za pomocą wody resztę piany. Nie powinniśmy połykać jej resztek, dlatego ważne jest wyplucie wszystkiego do zlewu.

8. Użycie płynu do płukania

Płyn do płukania pozwoli nam na dłuższe zachowanie świeżego oddechu oraz dodatkowo ochroni zęby, dlatego po myciu zębów i ich dokładnemu wypłukaniu należy przepłukać jamę ustną raz jeszcze – tym razem odpowiednim specyfikiem.

9. Czysta szczoteczka

Zadbanie o szczoteczkę już w pierwszych dniach jej stosowania pozwoli nam na dłuższe z niej korzystanie. Dlatego po każdym myciu zębów należy szczoteczkę i główkę dokładnie wypłukać i osuszyć.

10. Nie zapomnij o ładowaniu

Po zakończeniu procesu mycia powinniśmy odłożyć szczoteczkę do ładowarki – tam jest najbardziej bezpieczna i zawsze gotowa do pracy.