Szczotkowanie zębów to podstawa utrzymania odpowiedniego stanu jamy ustnej. Bez względu na wiek i potrzeby, człowiek nigdy nie będzie w stanie funkcjonować w pełni prawidłowo, jeśli jego zęby i dziąsła nie będą w należytym stanie. Niby każdy o tym wie, ale z zastosowaniem się do tej reguły nie jest najlepiej. Według badań z 2009 roku, 80% Europejczyków, w tym aż 70% Polaków, cierpi na schorzenia jamy ustnej, spowodowane nieprawidłową higieną.

Mycie zębów powinno się odbywać dwa razy dziennie, trwając każdorazowo dwie minuty. Niestety, badania wykazują, że większość z nas nie spędza nad tą czynnością nawet połowy tego czasu. Jeszcze gorzej jest z myciem zębów umieszczonych na tyłach łuku zębowego – jedni nie doczyszczają ich prawidłowo, zaś inni nie tykają ich wcale. Prawdą jest, że zęby te zaliczamy do miejsc trudnodostępnych, których wyszczotkowanie jest trudniejsze, niż w przypadku zębów umieszczonych z przodu, lecz formująca się na nich płytka bakteryjna w dalszym ciągu może zepsuć nie tylko siódemki i ósemki, ale także przenieść się na zdrowe zęby sąsiednie.

Według generalnych zaleceń, naszego dentystę powinno się odwiedzać minimum dwa razy w roku, co 6 miesięcy. Wiele osób unika jednak takich wizyt, zaś ci, którzy stosują się do tego zalecenia, w dalszym ciągu muszą przecież dbać o swoje zęby każdego dnia. Podstawową formą ochrony naszego uzębienia jest zatem codzienne szczotkowanie. Tutaj pojawia się zasadnicza kwestia: szczoteczka, której używamy.

Chociaż dla wielu z nas zakup szczoteczki wiąże się przede wszystkim z pójściem do drogerii i zakupem wariantu manualnego, tak musimy przyznać, że nie jest to dobry wybór. Dlaczego? Ponieważ na wybór prawidłowej szczoteczki trzeba poświęcić sporo czasu. Alternatywą jest przyjrzenie się uniwersalnym szczoteczkom elektrycznym np. z serii Oral-B Genius, które łączą w sobie wiele funkcji i typów ruchów. Co odróżnia poszczególne rodzaje szczoteczek? Dlaczego zakup takiego nowoczesnego urządzenia ma sens? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczki manualne w dalszym ciągu są bardzo popularne w naszych domostwach. Niestety, najnowsze badania wykazują, że przyrządy te są zwyczajnie przestarzałe. Pomimo ceny, która jest ich jedynym atutem w porównaniu z innymi szczoteczkami, wersje manualne nie są w stanie usunąć wystarczająco dużo płytki nazębnej, aby zapewnić naszym zębom i dziąsłom bezpieczeństwo po dwuminutowym myciu.

odpowiednia szczoteczkaPodstawą działania każdej szczoteczki jest szybkość. Szczoteczka tradycyjna jest zależna tylko i wyłącznie od naszych zdolności motorycznych, przez co najbardziej wprawiona osoba wykona nią jedynie do 200 ruchów na minutę. Nawet przy prawidłowych technikach szczotkowania, nie jest to wiele. Efekt jest taki, że wielu dorosłych Polaków szczotkuje codziennie zęby, lecz w dalszym ciągu ma problemy z próchnicą i paradontozą. Szybszy ruch szczoteczki na szkliwie nie oznacza, że możemy krócej myć zęby – chodzi tu o poprawę jakości tego, co robimy w ciągu zalecanych dwóch minut. Na całe szczęście, możemy tu liczyć na zdobycze nowoczesnej technologii, jakimi są szczoteczki elektryczne.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Urządzenia te dzielimy na dwa rodzaje: soniczne i rotacyjne. Pomimo tego, że prezentują one sobą inne typy mycia zębów (o czym za chwilę), łączy je jedno – wyręczenie użytkownika w kwestii ruchów oczyszczających. Aby prawidłowo wyszczotkować zęby szczoteczką tradycyjną, musimy pamiętać o kilku technikach, dostosowanych do różnych partii uzębienia. Osoby niepełnosprawne fizycznie i umysłowo mają bardzo duże problemy z myciem zębów w tradycyjny sposób, a nawet ci kompletnie zdrowi często skarżą się na to, że dogłębne mycie zębów to irytująca strata czasu i energii.

Tymczasem szczoteczki elektryczne eliminują ten problem, ponieważ ruchy włosia zastępują konieczność ruchu nadgarstka. Nasz wkład w szczotkowanie ogranicza się zatem jedynie do powolnego przesuwania ruchomej główki wzdłuż zębów. Nie tylko czyni to szczotkowanie prostszym, ale też dokładniejszym, ponieważ maszyna nie cierpi na zaburzenia funkcji motorycznych. Nasze zęby zostaną oczyszczone dokładnie, a my nie musimy się martwić o to, czy aby na pewno wykonaliśmy dość ruchów wymiatających po każdej stronie zębów. Pozostaje zatem pytanie: który rodzaj szczoteczki elektrycznej jest lepszy?

Pierwszym z nich jest rozwiązanie, znane jako szczoteczka soniczna. Ten typ szczoteczki elektrycznej powstał w latach 60tych, lecz do Europy trafił dopiero po kilku latach bycia produktem ekskluzywnym dla rynku amerykańskiego. Podobnie jak szczoteczka manualna, także i wariant soniczny posiada podłużną, dużą główkę, wykonując przy tym ruchy wymiatające.

zestaw do mycia zebow

Skuteczność szczoteczki rotacyjnej

Tym samym dochodzimy do sedna artykułu – szczoteczki rotacyjnej. Urządzenie to jest podstawą idei szczoteczki elektrycznej. Wiodącym i najlepszym producentem tego typu urządzeń jest marka Oral-B, której flagowy model to Genius 10 000. Istniejąc już od kilkudziesięciu lat, szczoteczka rotacyjna z czasem została udoskonalana, aż stopniowo stała się urządzeniem rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjnym. Co to oznacza? Już wyjaśniamy – taki typ mycia nazywamy technologią szczotkowania 3D. Nie, nie ma ona nic wspólnego z kinowymi doznaniami. Szczoteczki manualne i soniczne wykonują bowiem jedynie ruch wymiatający, który, choć sam z siebie skuteczny, nie może się równać z połączonymi siłami trzech typów ruchów, obecnych w najnowszych modelach szczoteczek Oral-B.

Udowodniono, że ruch pulsacyjny wykonywany przez szczoteczki Oral-B usuwa nawet dwa razy więcej płytki nazębnej, niż inne szczoteczki. Tymczasem wykonywane przez nią ruchy oscylacyjno-rotacyjne pomagają usunąć osad, który pulsacje oderwały od szkliwa zębów. Nawet szybkość tej szczoteczki nie odbiega znacząco od tempa modeli sonicznych – wykonuje ona nawet do 58 000 ruchów na minutę, co przekłada się na bardzo skuteczne szczotkowanie, które pozostawi nasze szkliwo wolnym od bakterii i osadu.

Jak działa okrągła główka?

Wspomnieliśmy powyżej, że główki szczoteczek manualnych i sonicznych są duże, podłużne w kształcie. Dla większości z nas jest to norma – wszakże to właśnie takimi szczoteczkami myliśmy zęby od czasów dzieciństwa. Tymczasem główka szczoteczki elektrycznej, na przykład debiutującego właśnie modelu Oral-B Genius 10 000, niezależnie od wybranego przez nas rodzaju końcówki, jest mała i okrągła.

Na pierwszy rzut oka moglibyśmy stwierdzić, że jest to gorszy wybór, niż w przypadku szczoteczek z podłużnymi główkami. W rzeczywistości, mała, okrągła główka ma wiele zalet. Jej kształt został zainspirowany profesjonalnym ekwipunkiem dentystycznym, który możemy zobaczyć w każdym gabinecie. Okrągły kształt umożliwia włosiu na wykonywanie ruchów obrotowych, zaś dokładnie dobrany rozmiar pozwala szczoteczce na oczyszczenie całej powierzchni korony zęba. Dopasowuje się ona bowiem do kształtu wszystkich zębów, oczyszczając je trzema ruchami jednocześnie. W połączeniu ze swoją zawrotną szybkością, główka tego typu nie da bakteriom żadnych szans!

Szczoteczka musi być smart

W dzisiejszych czasach przyjęliśmy ideę, że nasze urządzenia muszą być inteligentne. Najpierw otrzymaliśmy smartfony, czyli brakujące ogniwo między telefonem komórkowym i jego przenośnością, a funkcjonalnością komputera. Później przyszła kolej na smartbandy i smartwatche – opaski na rękę i zegarki, dedykowane sportowcom i ludziom prowadzącym aktywny tryb życia. Obecnie opracowywane są też inteligentne samochody, ubrania i okulary. Co w takim razie ze szczoteczkami? Tutaj jest podobnie. Szczoteczki elektryczne oferują nam mnogość funkcji, pozwalających na dokładniejsze, specjalistyczne mycie zębów, przypominające profesjonalne oczyszczanie w gabinecie.

Szczoteczki z serii Oral-B Genius są pierwszymi na rynku urządzeniami do higieny jamy ustnej, wyposażonymi w nowatorską technologię, pozwalającą na sparowanie ich z naszymi smartfonami. Dlatego też to właśnie im chcielibyśmy poświęcić tu więcej czasu. Funkcja ta została dokładnie przetestowana i nie sprawia wrażenia dopiero wymyślonego gadżetu. Co dokładnie oferuje nam taka aplikacja, dostępna w serwisach iTunes i Google Play?

Możliwości aplikacji Oral-B

stosowanie aplikacji oral-bPrzede wszystkim aplikacja od Oral-B zapewnia poprawę naszego szczotkowania poprzez dokładną kontrolę naszych nawyków. Smartfona umieszczamy w załączonym uchwycie (wraz z najnowszym - topowym modelem Oral-B Genius 10 000 znajdziemy wygodny uchwyt, dzięki któremu smartfon może zostać umieszczony na przykład na lustrze), a podczas szczotkowania urządzenie wykorzysta kamerę telefonu w celu wyświetlenia wnętrza szczotkowanej jamy ustnej. Pozwoli nam to na zobaczenie, z którymi partiami naszego uzębienia jeszcze sobie nie radzimy. Szczoteczka jest bowiem w stanie analizować nasze ruchy oraz wykryć położenie główki w jamie ustnej.

Aplikacja zbiera też statystyki każdego mycia, pozwalając nam na sprawdzenie, jak poszło nam danego miesiąca. Znajdziemy tu chociażby informacje o tym, w jakim stopniu zmienił się odcień zębów lub jak bardzo poprawił się stan dziąseł. Aplikacja pozwala nam też na przejrzenie ciekawostek i sugestii związanych z higieną jamy ustnej, autorami których są profesjonalni dentyści. Funkcja ta nazywa się Professional Guidance.

Za pośrednictwem aplikacji możemy też skorzystać z funkcji Dental Care Journeys, dzięki której otrzymamy sugestie, dotyczące konkretnych zapotrzebowani użytkownika – rozjaśnienie zębów przed ślubem, ochrona dziąseł lub odświeżenie oddechu. Aplikacja zarekomenduje nam też odpowiednie produkty Oral-B, które pomogą nam w osiągnięciu wymarzonego celu.

Ważną rolę odgrywa tu też czynnik psychologiczny. Jak wykazują badania, aż 92% osób, które szczotkowały zęby szczoteczką z serii Oral-B Genius, zauważalnie poprawiło swoje nawyki mycia, trzymając się zalecanych dwóch minut, a wszystko to z powodu wygodnej aplikacji, dzięki której szczotkowanie mija szybko i przyjemnie. Dużą rolę odgrywa tu też funkcja Brushing Challenge, przyznająca punkty za poprawne szczotkowanie. Chociaż nie brzmi specjalnie zachęcająco na sam początek, większość użytkowników szybko daje się porwać satysfakcji płynącej z bicia własnych rekordów.

SmartRing i inne funkcje

Szczoteczka Oral-B Genius 10 000 odróżnia się też od innych szczoteczek poprzez łączenie przyjemnego z pożytecznym. Na jej rękojeści znajdziemy specjalny pierścień, zwany SmartRing. Pełni on funkcję informacyjną i dekoracyjną, ponieważ jego kolor możemy sobie sami dostosować, wybierając spośród dwunastu kolorów światełek LED.

To jednak nie wszystko. SmartRing jest bowiem połączony z funkcją czujnika nacisku, który jest bardzo ważnym elementem współczesnych szczoteczek do zębów. Co ciekawe, nie znajdziemy go niekiedy nawet w najdroższych modelach szczoteczek sonicznych. Tymczasem szczoteczki z serii Oral-B Genius chronią nasze szkliwo przed zbyt mocnym dociskaniem do nich włosia podczas mycia. Nawyk ten jest bardzo popularny, zwłaszcza pośród tych, którzy do tej pory intensywnie szczotkowali zęby szczoteczką manualną. Ponieważ szczoteczki elektryczne pracują z większą intensywnością, mycie nimi zębów odbywa się poprzez minimalny wkład siły. Jeżeli taki nawyk trudno jest nam na początku zwalczyć, szczoteczka za każdym razem poinformuje nas o zbyt mocnym dociśnięciu jej do szkliwa – SmartRing zmieni swój kolor na czerwony, pulsacje zostaną wstrzymane, zaś ruchy obrotowe zwolnią do bezpiecznego poziomu. Inne szczoteczki bardzo często wykorzystują najprostszą formę czujnika, zapalając lampkę lub wibrując, lecz nie zwalniając przy tym pracy. Oral-B Genius 10 000 nie tylko informuje użytkownika, ale też chroni jego uzębienie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

szczoteczka oral-b genius

Ważne jest też dokładne i równomierne szczotkowanie jamy ustnej. Pomoże nam w tym standardowe wyposażenie szczoteczek Oral-B, jakimi jest połączenia timera i interwału: Smartimer + Quadpacer. Ten pierwszy odmierza dwie minuty od momentu włączenia szczoteczki, wyłączając ją po upływie tego czasu. Efekt jest taki, że możemy bez obaw myć zęby, ponieważ urządzenie samo zatrzyma obroty, gdy minie zalecany czas szczotkowania. Z kolei Quadpacer to technologia, dzięki której szczoteczka co 30 sekund informuje nas o konieczności szczotkowania innej partii zębów. Jamę ustną dzielimy na cztery ćwiartki, poświęcając każdej z nich 30 sekund. Dzięki temu, w ciągu dwóch minut bez problemu oczyścimy równomiernie wszystkie zęby.

Szczoteczki dla każdego

Tym, co odróżnia szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne od manualnych, jest mnogość dostępnych końcówek. Co prawda, szczoteczki manualne są dostępne w wersjach chociażby z miękkim włosiem, zaś szczoteczki soniczne oferują nam wymienne główki, lecz jeśli szukamy idealnych urządzeń dla nas i naszych bliskich, oferta Oral-B prezentuje się najciekawiej. Dokładnie opracowane ułożenie włókien, mnogość dostępnych końcówek i ich kompatybilność sprawiają, że naszą szczoteczkę możemy współużytkować nawet z naszym pięcioletnim dzieckiem i osobą, która cierpi na choroby dziąseł.

Oczywiście, nie przebiega to w taki sam sposób, w jaki wyobrażamy sobie współużytkowanie szczoteczki manualnej (co nie jest zalecane). Dla jednej szczoteczki możemy zakupić kilka końcówek, które będą z nią kompatybilne. Mowa tu chociażby o małych, delikatnych główkach dla dzieci, końcówkach 3D White specjalizujących się w usuwaniu barwiącego osadu lub Sensi-Ultrathin dla ludzi o wrażliwych dziąsłach. Modele z serii Oral-B Genius wyposażono też w nowatorski tryb pracy, zwany Pro-Clean. Zwiększa on obroty o dodatkowe 3000 ruchów, pozwalając na jeszcze dokładniejsze mycie. Dobór samych końcówek powinien iść bowiem w parze z wybranym trybem pracy, co pozwoli nam na uzyskanie najlepszych możliwych efektów. Jeśli nasze dziąsła są wrażliwe, końcówka Sensi-Ultrathin, działająca wespół z technologią Gum Guard, nie tylko poprawi ich stan, ale też pozwoli na codzienne mycie zębów, wolne od bólu i dyskomfortu.

Mycie zawsze i wszędzie!

Tym, co cechuje dobrą szczoteczkę do zębów jest także to, że powinna ona być na tyle przenośna, abyśmy mogli korzystać z niej w trakcie wyjazdów. Szczoteczki manualne na ogół nie posiadają dodatków w zestawie, dlatego też modele elektryczne są tu bardziej polecane, ponieważ oprócz ładowarek, w opakowaniu często znajdziemy podręczne dodatki, takie jak kubki z wbudowanymi ładowarkami do użytku domowego oraz podróżne etui na wyjazdy. Niekiedy samo etui również jest wyposażone w ładowarkę USB, dzięki której możemy podładować baterię szczoteczki bez wyciągania jej.

Na uwagę zasługują tu najnowsze szczoteczki Oral-B. W modelach z serii Genius znajdziemy potężne baterie litowe, które pozwalają na pracę nawet przez 12 dni. Z kolei w ich naładowaniu pomoże nam ładowarka o zmiennym napięciu, dzięki której nie będziemy musieli obawiać się wpięcia urządzenia do hotelowej wtyczki.

Wiemy zatem, jak poznać dobrą szczoteczkę i co oferuje nam współczesny rynek tych produktów. Nie odmawiajmy sobie zatem przyjemności, jaką jest posiadanie zdrowego, białego uśmiechu! Kto wie, może nowatorska szczoteczka elektryczna jest właśnie tym, czego dotychczas potrzebowały nasze cierpiące na nawroty próchnicy zęby?