Nie ma na tym świcie człowieka, który byłby zwolniony z konieczności mycia zębów. Tylko dbając o higienę jamy ustnej jesteśmy w stanie utrzymać nasze ciało w zdrowiu. Wykazano bowiem, że chore zęby stają się przyczyną wystąpienia innych schorzeń, na przykład problemów z nerkami. By zapobiec rozwojowi stanu zapalnego wewnątrz organizmu należy przede wszystkim dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Jej podstawą jest mycie zębów przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Nie może być ona wybrana przypadkowo, na promocji w drogerii, którą akurat odwiedziliśmy. Modele manualne wciąż sprzedają się najlepiej, a nie jest to rozwiązanie najlepsze dla zdrowia naszych zębów. Znacznie lepszym wyjściem będzie zakup szczoteczki elektrycznej takiej jak na przykład Oral-B Genius. Należy zaznaczyć, że różne modele szczoteczek elektrycznych łączą w sobie wiele funkcji i typów ruchów. Co odróżnia poszczególne rodzaje szczoteczek? Dlaczego zakup tak nowoczesnego urządzenia okaże się dla nas bardzo korzystny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Wybór odpowiedniej szczoteczki

Musimy uświadomić sobie, że podstawą działania każdej szczoteczki jest prędkość z jaką się porusza. Wspomniane przez nas szczoteczki manualne pozwalają na wykonanie do 200 ruchów na minutę, a i to tylko wtedy, gdy osoba, która się nią posługuje ma wprawę i dobrze rozwinięte zdolności motoryczne. Taki efekt jest w rzeczywistości marny, nawet jeśli mamy dobrą technikę szczotkowania. Może to tłumaczyć, dlaczego tak wielu Polaków zmaga się z próchnicą zębów i paradontozą. Jeśli zależy nam na tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się u nas któregoś z tych schorzeń, możemy sięgnąć po bardziej zaawansowane technologicznie modele, czyli po szczoteczki elektryczne.

W tym miejscu musimy wyjaśnić sobie pewną podstawową kwestię. Istnieją dwa podstawowe typy szczoteczek elektrycznych: szczoteczki soniczne i szczoteczki rotacyjne. Zanim opowiemy o różnicach, pragniemy wyjaśnić, że mają pewną cechę wspólną – wyręczają użytkownika w kwestii wykonywania ruchów czyszczących. Z tego powodu użytkownik nie musi już martwić się o poprawną technikę szczotkowania, tak ważną w przypadku mycia zębów szczoteczką manualną. Wystarczy, by przyłożył urządzenie do zębów, a ono samo zrobi swoje. Dzięki temu z tego rozwiązania mogą korzystać osoby niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, nie mówiąc o tych wszystkich zdrowych niecierpliwych, którzy pragną jak najszybciej i jak najdokładniej wyszczotkować zęby. Szczoteczka sama wykonuje wszystkie ruchy, co sprawia, że nie angażujemy aktywnie do mycia zębów nadgarstka. Wystarczy byśmy powoli przesuwali ruchomą główkę szczoteczki wzdłuż zębów, a te staną się dokładnie oczyszczone z wszelkich osadów i płytki nazębnej. Widzimy zatem, że takie rozwiązanie jest korzystne dla każdego, komu zależy na tym, by głęboko oczyścić jamę ustną. Jedynym pytaniem, które powinniśmy sobie w tym miejscu zadać jest to, który rodzaj szczoteczki elektrycznej jest lepszy?

Na początku pragniemy pochylić się nad szczoteczkami sonicznymi. Technologia ta została opracowana w latach dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po kilku latach trafiła do Europy jako jeden z produktów luksusowych, na które mogli pozwolić sobie wyłącznie nieliczni. Ze szczoteczką manualną modele soniczne łączy podobna budowa główki. Jest ona podłużna i duża. Wykonuje ruchy wymiatające, które są bezpieczne dla dziąseł. Należy przy tym zaznaczyć, że porusza się z prędkością od 31.000 do 62.000 ruchów na minutę, wykorzystując fale dźwiękowe w celu oczyszczenia zębów. Dzięki temu możemy z pełnym przekonaniem rzec, że jest to wybór znacznie lepszy niż szczoteczka manualna. Musimy jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Dodatkowo nie powinny korzystać z niej osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, ponieważ stosowanie szczoteczki sonicznej może spowodować u nich rozchwianie zębów i ich wypadanie.

Znacznie lepszym rozwiązaniem dla naszych zębów i portfeli jest zakup szczoteczki rotacyjno-oscylacyjno–pulsacyjnej takiej jak Oral-B Genius. Model ten łączy w sobie wszystko co najlepsze w szczoteczkach elektrycznych. Warto zaznaczyć, że te zostały wynalezione kilka dekad wcześniej niż szczoteczki soniczne. Od tego czasu są stale udoskonalane. Teraz szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne. Dzięki temu możemy mówić o technologii czyszczenia 3D, która skupia się na tym, by ząb został w całości oczyszczony z osadu i płytki nazębnej. Nad szczoteczkami manualnymi i sonicznymi mają one tę przewagę, że wykonują aż trzy typy ruchów, które odpowiadają za jeszcze dokładniejsze czyszczenie. Same ruchy wymiatające nie zapewnią tak doskonałych efektów.

Niektórym wydaje się, że szczoteczka z podłużną główką jest gwarancją dokładniejszego mycia. Takie osoby są jednak w błędzie. W rzeczywistości, mała, okrągła główka szczoteczek rotacyjno-oscylacyjno–pulsacyjnych ma wiele zalet, które sprawiają, że czyści niezwykle skutecznie. Sam jej kształt został opracowany na podstawie tego, jak wyglądają profesjonalne narzędzia, które możemy spotkać w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu, że główka ma okrągły kształt, włosie może wykonywać ruchy obrotowe, które, jeśli tylko odpowiednio dobierze się rozmiar szczoteczki, pozwolą na oczyszczenie całej powierzchni korony zęba. Wynika to z tego, że doskonale dopasowuje się ona do kształtu wszystkich zębów, oczyszczając je ruchami w trzech płaszczyznach, które wykonuje jednocześnie. Kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że porusza się przy tym niezwykle szybko zobaczymy, że bakterie nie mają szans w starciu z taka technologią.

Zostało udowodnione, że ruch pulsacyjny wykonywany przez szczoteczkę Genius usuwa nawet dwa razy więcej płytki nazębnej, niż inne szczoteczki. Należy zaznaczyć, że ruchy oscylacyjno-rotacyjne, które wykonuje ta szczoteczka od Oral-B pozwala na dokładne usunięcie osadu, który został oderwany od szkliwa zębów dzięki ruchom pulsacyjnym. Co do prędkości poruszania, to nie odbiega ona praktycznie od tej, jaką generują szczoteczki soniczne. Oral-B Genius porusza się bowiem z prędkością 58.000 ruchów na minutę. Dzięki temu bardzo skutecznie czyści zęby z osadów i płytki bakteryjnej.

Inteligentna szczoteczka – najważniejsze funkcje szczoteczki Oral-B

Obecnie dąży się do tego, by każde urządzenie elektroniczne było inteligentne. Możemy spotkać wiele sprzętów, które już w samej swojej nazwie mają słowo „smart”, takie jak na przykład smartfon, smartwatch, smartband czy smart TV. Co ze szczoteczkami? Czy one także mają być inteligentne? Okazuje się, że tak. Oferują wiele funkcji, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze mycie zębów, które można porównać z profesjonalnym czyszczeniem przeprowadzanym w gabinecie.
Szczoteczki Genius jako pierwsze na rynku pozwalają na sparowanie ich ze smartfonami dzięki wykorzystaniu specjalnej aplikacji, którą można pobrać za darmo w serwisach iTunes i Google Play. Takie rozwiązanie pozwala nam przede wszystkim wypracować odpowiednie nawyki. Jest to możliwe dzięki temu, że w czasie rzeczywistym widzimy wykonywane przez nas ruchy, co pozwala nam ocenić, którym miejscom powinniśmy poświęcić więcej uwagi.

Aplikacja zbiera także statystyki każdego mycia, co pozwala nam sprawdzić, jakie efekty uzyskaliśmy w ciągu danego miesiąca. Dowiemy się o tym, w jakim stopniu zmienił się odcień naszych zębów lub jak bardzo poprawił się stan dziąseł. Dzięki funkcji Professional Guidance poznamy też ciekawostki i sugestie, które pomogą nam jeszcze lepiej czyścić jamę ustną. Dodatkowo aplikacja pozwala skorzystać z funkcji Dental Care Journeys. To właśnie ona podaje nam sugestie, dotyczące konkretnego zapotrzebowania użytkownika takiego jak na przykład wybielanie zębów przed ślubem, ochrona dziąseł lub odświeżenie oddechu. Poleca nam ona najlepszy produkt Oral-B, który sprawdzi się do tego, by osiągnąć wyznaczony cel.

Co ciekawe, funkcja Brushing Challenge, która przyznaje punkty za poprawne szczotkowanie motywuje użytkowników do tego, by wypracowali nowe nawyki w dbaniu o higienę jamy ustnej. Chęć rywalizowania z samym sobą jest na tyle silna, że możemy mówić w tym wypadku o czynniku psychologicznym.

Szczoteczka Oral-B Genius osiada na rękojeści specjalny pierścień, zwany SmartRing. Pełni on zarówno funkcję informacyjną, jak i dekoracyjną. Wynika to z tego, że jego kolor możemy sobie sami dostosować, wybierając spośród dwunastu kolorów światełek LED. SmartRing wiąże się także z czujnikiem nacisku, który sprawia, że szczoteczki Oral-B Genius chronią nasze szkliwo przed zniszczeniem spowodowanym zbyt mocnym dociskaniem do nich włosia podczas mycia. Jeśli zdarzy nam się zbyt mocno docisnąć włosie do zębów, SmartRing zmieni swój kolor na czerwony, pulsacje zostaną wstrzymane, zaś ruchy obrotowe zwolnią do bezpiecznego poziomu. Oral-B Genius jest pod tym względem wyjątkowa. Inne szczoteczki posiadają zazwyczaj jedynie lampkę lub mechanizm wibrujący, by zaznaczyć, że zbyt mocno dociskamy włosie do zębów. Nie ochrania to ich, a jedynie sygnalizuje zagrożenie.

Nie możemy zapomnieć o podstawowych funkcjach Oral-B Genius takich jak SmartTimer i Quadpacer. Pierwszy z nich odmierza czas 2 minut, które są zalecanym czasem mycia zębów przez dentystów. Drugi – wyznacza czas 30 sekund, który należy przeznaczyć na umycie każdej ćwiartki jamy ustnej. Takie połącznie pozwala nam równomiernie wyczyścić wszystkie żeby.

Oral-B Genius zapewnia dostęp do wielu różnorodnych końcówek, które wspierają pracę poszczególnych trybów szczotkowania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że uzyskamy pożądane rezultaty bez bólu i dyskomfortu niezależnie od tego, jakie zęby i dziąsła posiadamy i w jakim jesteśmy wieku.

Podsumowanie

Do wyboru mamy dziś wiele rodzajów szczoteczek. Najdokładniej czyszczą szczoteczki elektryczne, a dokładnie rotacyjno-oscylacyjno–pulsacyjne. Udowodniliśmy, że obejmują cały ząb, dzięki czemu usuwają z jego powierzchni wszelkie osady. Dzięki małej, okrągłej główce, łatwo się nimi manewruje w jamie ustnej, czego nie można powiedzieć o szczoteczkach manualnych lub sonicznych. Ich duże główki wykonujący ruch wymiatający nie są w stanie objąć całego zęba, a co za tym idzie, dokładnie go oczyścić. Szczoteczki soniczne i rotacyjne Oral-B Genius poruszają się z podobną szybkością. Kolejnym punktem, który stoi za tym, że to szczoteczki rotacyjno-oscylacyjno–pulsacyjne są lepsze jest fakt, że pozwalają na dobranie znacznie większej ilości końcówek, które będą wspierały wybrany przez nas tryb pracy. Mnogość funkcji i możliwość sparowania szczoteczki ze smartfonem sprawiają, że uczymy się techniki poprawnego szczotkowania. Z kolei rywalizacja w zdobywaniu punktów motywuje nas do tego, by nie pomijać żadnego mycia.