Jeśli masz uczucie palenia w ustach – nie zwlekaj. Prawdopodobnie powodem jest choroba. Niestety będzie to wymagało konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiedniego leczenia. Czasami takie objawy są wynikiem powikłań naszego stylu życia, diety lub innych czynników. W takim wypadku należy zacząć od przeanalizowania tego, co może wpływać na uczucie pieczenia i suchości. Jeśli uda nam się go zlokalizować będzie świetnie – wtedy wystarczy go wyeliminować z naszego życia.

Pieczenie w ustach

Pieczenie w jamie ustnej może mieć związek z wieloma chorobami. Ból w jamie ustnej czy dokuczliwe palenie, to objaw zapalenia jamy ustnej i grzybicy. Może to być powód cukrzycy, choroby refluksowej lub niechcianego działania leków. Diagnostyka pieczenia ust nie należy do łatwych i wymaga szerokiego spojrzenia na obecne schorzenie. Bardzo często choroba może obejmować wnętrze jamy ustnej, policzki, podniebienie, język, a także wargi i okolice ust.

Proces chorobowy może być wywołany błoną śluzową jamy ustnej, która może być uszkodzona pod wpływem czynników mechanicznych oraz chemicznych. Literatura medyczna takie zjawisko opisuje jako zespół pieczenia jamy ustnej – BMS. Wiąże się to z długotrwałym dyskomfortem w jamie ustnej (pieczenie, ból, suchość, utrata smaku). Najczęściej BMS występuje u kobiet.

Przyczyny pieczenia

- substancje drażniące

- nierówne krawędzie zębów lub źle dopasowane wypełnienia

- podrażniająca dieta (mocno kwaśne lub pikantne potrawy)

- zaburzenia endokrynologiczne np. cukrzyca lub niedoczynność tarczycy

- źle dopasowana lub zużyta proteza zębowa

- przyjmowanie leków, które mogą wyjaławiać i podrażniać błonę śluzową

Jak sobie powinniśmy poradzić z pieczeniem w jamie ustnej? To, że nie możemy tego lekceważyć – już wiemy i mamy to za sobą. Jednym ze sposobów na znalezienie przyczyny jest droga eliminacji. Na początek sprawdza się stan błony śluzowej. Jeżeli uraz wywołany jest przez czynniki miejscowe, błona śluzowa będzie naruszona. Jeśli będzie to grzybica, będzie trzeba zastosować leczenie przeciwgrzybiczne. Może będzie trzeba zmienić protezę, która wywołuje opisywany dyskomfort.

Pieczenie wywołane czynnikami ogólnoustrojowymi, nie będzie uwydatnione poprzez zmiany w błonie śluzowej. W takiej sytuacji, niezbędne będą badania morfologiczne i biochemiczne. Zaleca się na początek ogólne badania krwi i poziom glukozy. Później natomiast wprowadza się nieco bardziej skomplikowane badania. Jeśli wciąż przyczyna będzie nieznana, należy wykonać szeregi testów alergicznych. Istotne w tym wszystkim jest prawidłowa rozmowa z pacjentem, aby móc określić nawyki żywieniowe chorego, zażywane lekarstwa oraz stan emocjonalny i psychiczny.

Jak zneutralizować pieczenie?

- często pij wodę

- w przypadku ostrego ataku, można ssać kostkę lodu

- unikaj jedzenia ostrych dań

- nie używaj płukanek zawierających alkohol

- ogranicz owoce, które zawierają dużo kwasu

- używaj specjalnych, łagodnych past do zębów

- często żuj bezcukrową gumę

- unikaj alkoholu oraz papierosów

Jeśli pomimo poprawnego trybu życia często cierpisz na suchość i pieczenie w ustach, to najlepiej będzie skonsultować to z dobrym stomatologiem. Na rynku jest sporo preparatów takich jak żele lub płukanki, które mogą mocno złagodzić oraz wyeliminować całkowicie przyczyny palenia w ustach. Dbaj o higienę jamy ustnej i pilnuj regularnych wizyt w salonie dentystycznym.