Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej przez osoby noszące aparaty nazębne jest niezwykle trudne. Metalowe zamki, łuki i gumki znacząco utrudniają dokładne szczotkowanie, a także zwiększają ilość trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. U tych, którzy noszą aparaty, ryzyko próchnicy i przebarwień znacząco się zwiększa. Wszyscy przyznamy też, że aparat oblepiony resztkami jedzenia czy płytką nazębną nie jest zbyt atrakcyjnym widokiem. Producenci wychodzą więc naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując rozmaite pasty i płyny dla osób próbujących naprawić swój zgryz. W tym artykule, przyjrzymy się najpopularniejszym z nich.

VITIS Orthodontic

Firma VITIS oferuje dwa produkty dedykowane osobom noszącym aparaty zębowe: pastę do zębów oraz płyn do płukania VITIS Orthodontic. Produkty te mają za zadanie remineralizować bardziej podatne na uszkodzenia szkliwo i przeciwdziałać powstawaniu płytki nazębnej. Stężenie fluoru w produktach zostało obniżone przez zastosowanie chlorku cetylopirdyny, który wzmacnia jego działanie. Dzięki zawartości aloesu linia firmy VITIS będą także chronić dziąsła i błony śluzowe, przyspieszać ich regenerację po podrażnieniu przez aparat. Płyn do płukania nie zawiera alkoholu.

Firma VITIS oferuje także rozpuszczalne tabletki czyszczące wyjmowane aparaty ortodontyczne oraz zestawy, oferujące w atrakcyjnej cenie cały komplet niezbędny do właściwej pielęgnacji jamy ustnej osób z aparatami stałymi (szczoteczkę, szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych, płyn, pastę i wosk).

Ortho Salvia Dental

Ta marka również przygotowała produkty dedykowane osobom noszącym aparaty stałe. Wśród nich znajdują się cztery pasty do zębów:

- Ortho Salvia Dental na Dzień - do korzystania o poranku i w ciągu dnia. Jej działanie jest głównie przeciwpróchnicowe, przeciwdziała także osadzaniu się płytki nazębnej i powstawaniu kamienia nazębnego,

- Ortho Salvia Dental na Noc - działa przede wszystkim przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, łagodząco na stany zapalne i podrażnione dziąsła. Odświeża jamę ustną na długi czas. Także spowalnia odkładanie się płytki nazębnej,

- Ortho Salvia Dental Retainer Time - pasta przeznaczona dla osób bezpośrednio po zdjęciu stałego aparatu. Wzmacnia osłabione doklejonymi zamkami szkliwo zębów i delikatnie oczyszcza je z codziennych osadów. Sprzyja remineralizacji szkliwa,

- Ortho Salvia Dental Travel Exclusive - to produkt łączący cechy dwóch powyżej opisanych, dedykowany głównie na wyjazdy.
Uzupełnieniem tych past do zębów są powiązane z nimi działaniem cztery płyny do płukania jamy ustnej. Zakup oferowanego kompletu zapewni możliwość dokładnego oczyszczania uzębienia przez osoby noszące stałe aparaty przez długi czas.

Pamiętaj, że odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej w czasie noszenia aparatu stałego, choć jest utrudnione - jest także bardzo ważne. Nie chcesz chyba od razu po wyprostowaniu zgryzu męczyć się z licznymi ubytkami?