Przyczyny niszczenia się zębów - dlaczego zęby się psują?

Istnieje wiele technik i metod na zdrowy i piękny uśmiech. Odpowiednia profilaktyka higieny jamy ustnej jest kluczem do sukcesu. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, co jest powodem uszkodzenia zębów. Czas na to aby obalić kilka mitów i uświadomić na co zwrócić uwagę.

Mycie zębów zaraz po posiłku

Bardzo często słyszymy, że należy szczotkować zęby zaraz po każdym posiłku. Niestety nie jest to do końca prawda. Najbardziej optymalnym wariantem jest mycie zębów trzy razy dziennie tj. po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Czy szczotkowanie chwilę po posiłku jest prawidłowe? Myjąc zęby zaraz po posiłku narażamy nasze szkliwo na uszkodzenie, ponieważ jest ono osłabione przez kwasy produkowane podczas jedzenia. Jeśli masz możliwość to najlepiej jest odczekać od 30 minut do godziny, aby kwas mógł zostać usunięty.

Niewłaściwe szczotkowanie zębów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczotkujcie zęby dopiero po około 30 minutach od posiłku przy użyciu odpowiedniej pasty do zębów i szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Taka szczoteczka będzie delikatna dla szkliwa zębów, a mimo to świetnie usunie zalegającą na nim płytkę nazębną. Ponadto nie podrażni ona przyzębia i nie będzie potęgowała problemu odsłaniających się szyjek zębowych. 

  1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  2. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  3. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  4. Smilesonic Tongue – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  5. Smilesonic Toothbrush – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  6. Smilesonic Orthodontic – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  7. Smilesonic Periodontal – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  8. Smilesonic Standard – końcówki do irygatora Smilesonic AquaFlow
    39,00 zł
  9. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  10. Końcówki do szczoteczki sonicznej dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec – 2 szt.
    Cena promocyjna 39,00 zł 49,00 zł

Zęby się psują od zbyt mocnego dociskania szczoteczki

Musisz wiedzieć, że używanie zbyt twardej szczoteczki grozi uszkodzeniem szkliwa. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli podczas szczotkowania będziesz zbyt mocno dociskał końcówkę do zębiny. W takim przypadku warto stosować szczoteczki z bardzo miękkim włosiem. W naszym sklepie oferujemy łagodne końcówki do wszystkich typów szczoteczek sonicznych i elektrycznych.

Brak nici dentystycznej w codziennej higienie przestrzeni międzyzębowych to już tylko krok do próchnicy zębów

Wielu z nas ignoruje używanie nitki dentystycznej. Jest to jeden z czynników szybszego psucia się naszych zębów. Szczelina międzyzębowa to miejsce, gdzie odkłada się najwięcej resztek pokarmowych, których zwykła szczoteczka nie jest w stanie wymieść. Sprawne używanie nitki to nie lada sztuka, która wymaga wprawy i ćwiczeń. Jeśli ktoś ma problemy z obsługą nici, to może zainwestować w irygator, który znacznie ułatwi czyszczenie przestrzeni zębowych. Jedno jest pewne, miejsca te muszą być regularnie oczyszczanie, dlatego że to tam najczęściej powstaje próchnica.

Sprawdźcie również: jaki irygator do zębów OPINIE

Zbyt mało wizyt u dentysty - profilaktyka stomatologiczna to klucz do tego, aby zęby się nie psuły

Do stomatologa powinniśmy chodzić regularnie. Nie tylko wtedy, kiedy nas coś boli. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy. Do gabinetu stomatologicznego chodzimy prewencyjnie, aby zauważyć moment, w którym 'coś zaczyna się dziać' i zgasić problem w zarodku, zanim urośnie on do rangi katastrofy i konieczna będzie wizyta u stomatologa w celu usunięcia zęba. 

Soki i napoje gazowane także wpływają na zdrowie zębów - nie pij ich!

Cukier zawarty w napojach gazowanych i sokach jest czynnikiem niszczącym nasze szkliwo. Wszelkiego rodzaju napoje bez cukru, również mają kwaśny odczyn, co także prowadzi do osłabienia szkliwa. Korzystanie ze słomki w takich sytuacjach nie będzie głupim pomysłem, a najlepiej to jest pić wodę.

Kawa, herbata i czerwone wino - ogranicz je do minimum, mają wpływ na stan uzębienia

Na kolor zębów ma wpływ to co pijemy i jemy. Duże ilości kawy lub herbaty są powodem powstawania osadów i przebarwień na zębach. Jeśli chcesz poprawić odcień swoich zębów musisz ograniczyć spożywanie tych produktów. W szczególności, jeśli jesteś w trakcie wybielania zębów. To będzie zależało od długości efektu zabiegu wybielania.

Papierosy to kolejna z przyczyn psucia się zębów

Papierosy są silnie barwiącym zęby artykułem. Jeśli palisz nałogowo nie dziw się, że Twoje zęby nie wyglądają idealnie. Jeśli chcesz skorzystać z kuracji wybielania, palenie papierosów będzie tłumiło efekt końcowy.

Nadużywanie narkotyków i niektórych leków prowadzi do problemów z zębami

Narkotyki takie jak metamfetamina prowadzi do znacznie poważnych uszkodzeń zębów. Najpierw do jego poczernienia, a następnie do jego utraty poprzez wypadnięcie. Niektóre leki również mogą osłabiać zęby i prowadzić do rozwoju różnych problemów z jamą ustną. Przykładem takiego leku jest tetracyklina, która jest często stosowana do leczenia różnych infekcji. Niestety, przy długotrwałym stosowaniu może ona powodować żółte przebarwienia zębów i zmiany w strukturze zębiny. Dodatkowo niektóre leki przepisywane na schorzenia serca, nadciśnienie, astmę czy depresję, mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji śliny. Brak odpowiedniej ilości śliny zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, ponieważ ślina pełni istotną rolę w ochronie zębów przed kwasami i bakteriami. 

Zęby mogą psuć się, jeśli macie bruksizm

Bruksizm może to prowadzić do wielu poważnych problemów zębowych, takich jak ścieranie szkliwa, złamania zębów, zapalenie przyzębia oraz bóle szczęki i głowy. Osoby cierpiące na bruksizm często nie zdają sobie sprawy z problemu, ponieważ zgrzytanie zębami często występuje podczas snu. Więcej na temat samego bruksizmu przeczytacie w artykule Przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki'.

Czy słabe zęby mogą mieć podłoże genetyczne?

Słabe zęby to częsty problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Choć przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, niektóre badania wykazują, że słabe zęby mogą mieć również podłoże genetyczne. Badania przeprowadzone na bliźniętach jednojajowych i dwujajowych sugerują, że istnieje pewne dziedziczenie predyspozycji do słabych zębów. Podobne wyniki uzyskane zostały również w badaniach populacyjnych, gdzie obserwowano różnice w zdrowiu zębów między różnymi grupami etnicznymi. Dlatego tak — czynniki genetyczne będą tutaj istotne. Jedni będą mieć silne, zdrowe zęby, które psują się sporadycznie, natomiast inni będą mieć słabe zęby, z tendencją do powstawania ubytków.