Istnieje wiele technik i metod na zdrowy i piękny uśmiech. Odpowiednia profilaktyka higieny jamy ustnej jest kluczem do sukcesu. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, co jest powodem uszkodzenia zębów. Czas na to aby obalić kilka mitów i uświadomić na co zwrócić uwagę.

Mycie zębów zaraz po posiłku

bardzo często słyszymy, że należy szczotkować zęby zaraz po każdym posiłku. Niestety nie jest to do końca prawda. Najbardziej optymalnym wariantem jest mycie zębów trzy razy dziennie tj. po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Czy szczotkowanie chwilę po posiłku jest prawidłowe? Myjąc zęby zaraz po posiłku narażamy nasze szkliwo na uszkodzenie, ponieważ jest ono osłabione przez kwasy produkowane podczas jedzenia. Jeśli masz możliwość to najlepiej jest odczekać od 30 minut do godziny, aby kwas mógł zostać usunięty.

Zbyt mocne dociskanie szczoteczki

Musisz wiedzieć, że używanie zbyt twardej szczoteczki grozi uszkodzeniem szkliwa. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli podczas szczotkowania będziesz zbyt mocno dociskał końcówkę do zębiny. W takim przypadku warto stosować szczoteczki z bardzo miękkim włosiem. W naszym sklepie oferujemy łagodne końcówki do wszystkich typów szczoteczek sonicznych i elektrycznych.

Brak nici dentystycznej w codziennej higienie

Wielu z nas ignoruje używanie nitki dentystycznej. Jest to jeden z czynników szybszego psucia się naszych zębów. Szczelina międzyzębowa to miejsce gdzie odkłada się najwięcej resztek pokarmowych, których zwykła szczoteczka nie jest w stanie wymieść. Sprawne używanie nitki to nie lada sztuka, która wymaga wprawy i ćwiczeń. Jeśli ktoś ma problemy z obsługą nici, to może zainwestować w irygator, który znacznie ułatwi czyszczenie przestrzeni zębowych. Jedno jest pewne, miejsca te muszą być regularnie oczyszczanie, dlatego że to tam najczęściej powstaje próchnica.

Zbyt mało wizyt u dentysty

Do stomatologa powinniśmy chodzić regularnie. Nie tylko wtedy, kiedy nas coś boli. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Soki i napoje gazowane

Cukier zawarty w napojach gazowanych i sokach jest czynnikiem niszczącym nasze szkliwo. Wszelkiego rodzaju napoje bez cukru, również mają kwaśny odczyn, co także prowadzi do osłabienia szkliwa. Korzystanie ze słomki w takich sytuacjach nie będzie głupim pomysłem, a najlepiej to jest pić wodę.

Kawa, herbata i czerwone wino

Na kolor zębów ma wpływ to co pijemy i jemy. Duże ilości kawy lub herbaty są powodem powstawania osadów i przebarwień na zębach. Jeśli chcesz poprawić odcień swoich zębów musisz ograniczyć spożywanie tych produktów. W szczególności jeśli jesteś w trakcie wybielania zębów. To będzie zależało od długości efektu zabiegu wybielania.

Papierosy

Papierosy są silnie barwiącym zęby artykułem. Jeśli palisz nałogowo nie dziw się, że Twoje zęby nie wyglądają idealnie. Jeśli chcesz skorzystać z kuracji wybielania, palenie papierosów będzie tłumiło efekt końcowy.

Nadużywanie narkotyków

Narkotyki takie jak metamfetamina prowadzi do znacznie poważnych uszkodzeń zębów. Najpierw do jego poczernienia, a następnie do jego utraty poprzez wypadnięcie.