Naturalne pasty do zębów różnią się od tych tradycyjnych przede wszystkim swoim składem. Nie zawierają one budzącego kontrowersje fluoru, który jest w wielu produktach stosowany nadmiernie, przez co w dłuższej perspektywie może osłabiać szkliwo oraz prowadzić do przebarwień. Ponadto w ich składzie nie znajdziemy sody, pełniącej w przypadku wielu standardowych specyfików rolę wybielacza. I będącej szkodliwą dla szkliwa.

Co zazwyczaj znajdziemy w składzie naturalnych past do zębów?

Pasty naturalne są w głównej mierze oparte na różnego rodzaju artykułach ziołowych. Wyciągi roślinne zapewniają im, a przynajmniej mają zapewniać, ochronę jamy ustnej w sposób zdrowy i skuteczny. Jakie to konkretnie specyfiki? Ich lista, wraz z wyszczególnieniem działania, znajduje się poniżej:

szałwia – posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, tonizujące oraz ściągające. Zapewnia ukojenie osobom cierpiącym na choroby dziąseł,

tymianek – odświeża jamę ustną, ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,

mięta – także ma właściwości odświeżające, do tego oczyszcza jamę ustną i ją tonizuje,

rumianek – jego zadanie stanowi zwalczanie stanów zapalnych oraz niwelowanie bakterii,

nagietek – posiada działanie antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, walczy z wirusami,

goździki – znakomicie uśmierzają ból, ponadto działają antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie,

porost islandzki – specyfik mający za zadanie wzmocnienie szkliwa, a także usuwanie płytki nazębnej.

Oczywiście, jak wiele naturalnych produktów, tak różny jest ich skład. Wypisane powyżej specyfiki możemy znaleźć w nich jednak najczęściej. Warto więc, byśmy mieli na ich temat choćby mikroskopijne pojęcie.

Przy okazji należy uświadomić wszystkich użytkowników, że nie wszystkie produkty określane na rynku mianem „naturalnych” rzeczywiście takie są. Producenci chcąc pozyskać klientów często „podciągają” swoje preparaty pod to miano, tylko po to, by zwiększyć sprzedaż. W istocie zaś w składzie wielu specyfików niewielki procent stanowią te rzeczywiście naturalne. Warto, byśmy o tym wiedzieli i poszukując pasty uważnie zapoznawali się z jej składem.

Jakie jest przeznaczenie naturalnych past do zębów?

Pasty naturalne mają podobne przeznaczenie do tych tradycyjnych. W przeciwieństwie do nich posiadają jednak łagodne usposobienie, dzięki czemu nie ma żadnego problemu, byśmy szczotkowali nimi zęby po każdym posiłku. Ponadto zawarte w nich składniki uwalniają się dłużej, co jednocześnie sprawia, że ochrona szkliwa za ich sprawą również trwa dłużej.

A poza tym? W przypadku dzieci czy osób starszych, tego typu pasty mają mieć działanie przeciwzapalne, a także odświeżające oddech. Tak jak w przypadku tradycyjnych past, regularne użytkowanie tych naturalnych ma zapewnić nam doskonałe wybielenie zębów, przy jednoczesnym nie zniszczeniu szkliwa, ochronę przed próchnicą, utrzymanie właściwego pH jamy ustnej, a także dostarczenie naszym zębom całej masy niezbędnych składników, by te pozostały zdrowe i piękne.

Skuteczność naturalnych past do zębów

Skoro już poznaliśmy nieco specyfikę naturalnych past do zębów, czas odpowiedzieć na pytanie z tytułu tego artykułu. A mianowicie zastanowić się nad ich skutecznością. Z góry jednak uprzedzamy, że trudno jest być w tej kwestii jednoznacznym.

Naturalne pasty do zębów mają wielu swoich zwolenników, ale też równie dużą liczbę przeciwników. Ci pierwsi zachwalają je ze względu na zachwycające właściwości wyciągów ziołowych, które rzeczywiście działają przeciwzapalnie, ściągają dziąsła, odkażają, tonizują, odświeżają. W tej materii nie można im niczego zarzucić. Osoby, które cierpią na choroby dziąseł, z pewnością będą w pełni usatysfakcjonowane efektami, jakie uzyskają po ich stosowaniu.

Użytkownicy znajdujący się po drugiej stronie barykady również jednak mają swoje racje. Naturalne pasty do zębów nie posiadają bowiem w swoim składzie substancji remineralizujących szkliwo, a zatem nie są w stanie skutecznie walczyć z rozwojem próchnicy. Niestety, do tego wciąż potrzebny jest znienawidzony przez wszystkich fluor lub hydroksyapatyt.

Czy warto korzystać z naturalnych past do zębów?

Zdecydowanie warto, jednak zalecamy, by oczyszczanie przy ich pomocy zębów uzupełniać o produkty wzmacniające nasze szkliwo. Dzięki temu będziemy mogli być spokojni, że właściwie chronimy zarówno swoje zęby, jak i dziąsła. Na rynku dostępne są też specjalne pasty zawierające wyciągi z fluorem – warto się nimi zainteresować. Korzystanie z produktów naturalnych w połączeniu z tymi przeznaczonymi do walki z próchnicą powinno nam zapewnić kompleksową i zdrową ochronę jamy ustnej.