Dziś postaramy się przybliżyć, z jakiej pasty do zębów dla dzieci można skorzystać, by oczyszczanie zębów malucha było zarówno skuteczne jak i przyjemne. Produkty oferowane na rynku różnią się nie tylko wyglądem, kolorem czy też smakiem, ale także działaniem - należy więc wiedzieć po który bezpiecznie jest sięgnąć.

Kiedy należy zacząć korzystać z pasty do zębów?

Już od pierwszych dni życia dziecka należy dbać o higienę jego jamy ustnej. Pierwszy etapem oczyszczania jamy ustnej niemowlaka powinno być delikatne przecieranie dziąseł nasączonym przegotowaną wodą gazikiem. W przypadku najmłodszych dzieci ważne jest zarówno oczyszczanie buzi z resztek pokarmów jak i wzbudzanie od najmłodszych lat odruchu łączenia jedzenia z koniecznością szczotkowania zębów. Kolejnym krokiem, który powinien pojawić się, gdy u dziecka wyrżną się pierwsze ząbki, jest zakup odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty do zębów dla dziecka. Pierwsze czyszczenia u dzieci, które nie opanowały jeszcze techniki wypluwania, mogą odbywać się samą wodą. Potem należy zakupić pastę do zębów.

Jaką pastę do zębów należy wybrać?

Dokonując zakupu pasty do zębów dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Musi on być jak najbardziej naturalny - małe dzieci mają tendencję do połykania pasty. Należy także unikać wszelkich cukrów i barwników. Nie jest wskazane, by zawierała ona fluor. Przykładem pasty do zębów dla dzieci między 6 a 24 miesiącem życia jest Nenedent-baby - w jej składzie znajduje się łagodny oczyszczacz - żel krzemowy i ksylitol (zapobiegający próchnicy).

Kiedy dziecko ukończy drugi rok życia, rodzic może wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest stanięcie po stronie tych, którzy twierdzą, że w tym wieku należy powoli zacząć wprowadzać pasty do szczotkowania zębów z fluorem w składzie. Stężenie tego pierwiastka powinno być jednak niewielkie - mniejsze niż 200 - 250 ppm. Dopiero po ukończeniu przez dziecko siódmego roku życia, można wprowadzić korzystanie przez nie z pasty dla dorosłych.

Drugim z nich jest natomiast przyjęcie stanowiska, że do szóstego - siódmego roku życia powinno się unikać past dla dzieci z fluorem. Wydaje się ono jednak być nie do końca uzasadnione. Fluor to pierwiastek wzmacniający szkliwo, pomagający zapobiegać próchnicy. To dzięki niemu zęby są zdrowe i mocne. Jak powszechnie wiadomo - nadmiar szkodzi, także w tym przypadku. Dlatego też nie należy korzystać z past dla dzieci z wysokim stężeniem fluoru w składzie, trzeba też go unikać do czasu, aż dziecko nauczy się dokładnie wypluwać pastę i płukać buzię. Nadmiar tego pierwiastka będzie powodować degenerację szkliwa, a jego połykanie - może skutkować negatywnym oddziaływaniem na układ nerwowy dziecka.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów dla najmłodszych jest trudnym i stresującym zadaniem. Producenci nie pomagają nam, wypuszczając na rynek coraz to nowe produkty. Przy zakupie środka, z którego korzystać będą dzieci należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem oraz umiejętnościami motorycznymi naszej pociechy. Nie zaszkodzi też zasięgnąć porady zaufanego stomatologa.