Licówki – co to takiego? Licówki są to płatki, które przykleja się z przodu zębów. Dzięki temu można nadać im wymarzony wygląd bez konieczności podejmowania się leczenia ortodontycznego, które jest kosztowne i zajmuje lata. Należy jednak mieć świadomość, że nie u każdego można zastosować to rozwiązanie.

Licówki – rodzaje i krótka charakterystyka najpopularniejszych

Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. To właśnie od tego zależy ich rodzaj. Wyróżniamy:

- licówki porcelanowe
- licówki kompozytowe
- licówki akrylowe
- licówki ceramiczne
- licówki pełnoceramiczne
- licówki ręcznie malowane.

licowki

Licówki porcelanowe

Utrzymują się na zębach przez około 8 lat. Ich zakładanie polega na tym, że na ząb nakłada się porcelanową płytkę. Zadaniem stomatologa jest takie jej dobranie, by pasowała kolorem do pozostałych zębów pacjenta. Po co w ogóle zakłada się licówki? Ano po to, by ukryć mankamenty, których nie chcemy pokazywać innym takie jak na przykład: ubytki, nieładny kształt zęba, jego nieodpowiednia długość czy barwa. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że na licówkach porcelanowych nie osadza się kamień nazębny. Możemy zatem oszczędzić na skalingu. Co do materiału, to jest on obojętny dla organizmu pod względem biologicznym.

Licówki kompozytowe

Na ten materiał składa się kilka komponentów. Każdy z nich posiada inne właściwości. Ich zaletą jest to, że są względnie tanie. Nie trzeba długo czekać na ich wykonanie. Cechuje je duża plastyczność. Jednak najbardziej zaskakuje fakt, że w każdej chwili można w nich zmienić barwę oraz kształt. Co do czasu noszenia, to można robić to przez wiele lat. Warunkiem, by to zrobić jest odpowiednia dbałość o higienę. Jeśli zaś zależy nam na trwałości, to musimy wiedzieć, że trwalsze od niech są licówki porcelanowe.

Licówki akrylowe

Zakłada się je tymczasowo, zanim zostaną nam założone ostateczne licówki, na przykład porcelanowe. Są od nich grubsze, cięższe i mniej trwałe. W praktyce oznacza to, że możemy nosić je przez około 2 lata. Należy mieć świadomość, że licówki akrylowe nie dają tak dobrego efektu estetycznego na jakim większości osób, które decydują się na zastosowaniu tego rodzaju rozwiązań zależy.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne są niesamowicie twarde. Okazuje się, że nawet kilka razy bardziej niż prawdziwe szkliwo zębów. Zbadano, że trwałością znacznie przewyższają licówki kompozytowe, jednak za ten luksus należy więcej zapłacić.

Cena licówek

Za licówki będziemy musieli zapłacić od kilkuset złotych do 2500 złotych za jeden ząb. Cena zależy głównie od tego z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Dla przykładu powiemy, ze licówki porcelanowe kosztują przeciętnie od 600 do 1700 zł za sztukę. Z kolei cena tych kompozytowych waha się od 200 do 400 zł.

Licówki – kto nie może z nich korzystać?

Licówki można założyć tylko na zęby, które są zdrowe. To oznacza, że osoba, która się decyduje na to rozwiązanie nie może mieć niewyleczonej próchnicy, chorób dziąseł i wad zgryzu. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest także posiadanie martwych zębów, a także tych, które przeszły leczenie kanałowe. Na nie licówek się nie zakłada. Dodatkowo nie poleca się zakładania licówek u osób, które zgrzytają zębami przez sen ze względu na to, ze może to spowodować uszkodzenie licówek lub ich odklejenie.

Korony zębowe – podstawowe informacje

Korony zębowe są wykorzystywane do tego, by zrekonstruować zęby, które zostały zniszczone przez próchnicę. Stosuje się je także do zębów po leczeniu kanałowym oraz podczas rekonstrukcji zgryzu. Należy zaznaczyć, że korony zębowe można mocować także na implantach (sztucznych korzeniach zęba) w sytuacjach, gdy odtwarzane są braki w uzębieniu. Warto zauważyć, że korony zębowe można stosować też na zębach przebarwionych bądź złamanych. Poprawiają one kształt, położenie i barwę zębów, kiedy mniej inwazyjne metody okazują się nieskuteczne.

korony

Jak się zakłada korony zębowe?

Korony można mocować na pozostałościach zęba, jeśli tylko ten jest zdrowy. By to zrobić należy go poddać szlifowaniu, by w dalszej kolejności móc nakleić na niego koronę, której kolor dobierany jest do pozostałych zębów. Jeśli zależy nam na tym, by uzupełnić brak w uzębieniu możemy założyć ją na implant, czyli sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu. Musimy jednak zaznaczyć, że koron nie zakłada się bezpośrednio na implant, a na specjalny łącznik. Dopiero na niego dokręca się koronę. Jeśli zaś mamy więcej niż jeden brakujący ząb możemy zdecydować się na wykonanie mostu protetycznego. Idea takiego rozwiązania jest niezwykle prosta. Most jest zbudowany z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające pustą przestrzeń po zębach, które utraciliśmy. Jeśli jesteśmy właśnie w takiej sytuacji, nie musimy się martwić. W takich przypadkach szlifuje się zęby, na których ma zostać oparty most, by zapewnić odpowiednie oparcie.

Korony zębowe – rodzaje i krótka charakterystyka

Od tego z jakiego materiału wykonane są korony zębowe zależy ich rodzaj. Możemy wyróżnić:

- korony pełnoceramiczne – ich największą zaletą jest to, że są bardzo estetyczne; bardzo trudno jest odróżnić je od zębów naturalnych; właśnie dlatego stosuje się je do wykonania uzupełnień zębów przednich; podstawowym składnikiem jest w tym wypadku tlenek cyrkonu (korony cyrkonowe)

- korony porcelanowe na podbudowie metalowej – podstawą takich koron jest stal stomatologiczna, na którą napala się porcelanę; metal pozostaje niewidoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany

- korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota – od koron na podbudowie metalowej różni je jedynie to, że materiałem nie jest metal, a złoto; takie rozwiązanie poleca się pacjentom, którzy mają bardzo zniszczone zęby; wynika to z tego, że złoto ma silne właściwości przeciwpróchnicze

- korony akrylowe, kompozytowe – przez środowisko stomatologiczne są uznane jako rozwiązanie tymczasowe; jako takie ostateczne stosuje się je wyłącznie u pacjentów, u których nie powinno się zakładać porcelany z powodu twardości tego materiału.

Korony zębowe – cena i trwałość

Za jedną koronę zębową przyjdzie nam zapłacić od około 600 złotych do nawet 2000 złotych. Co do trwałości, to szacuje się, że korony porcelanowe będą utrzymywać się na zębach przez 10-15 lat. Musimy mieć świadomość, że koron się nie wybiela.