Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym - jak długo nosi się aparat ortodontyczny, aby mieć proste zęby?

Osoby decydujące się na założenie aparatu zawsze zadają jedno podstawowe pytanie: jak długo potrwa leczenie?

Leczenie ortodontyczne

Nie jest to nic dziwnego, że każdego interesuje czas leczenia. Pacjent decyduje się na co najmniej rok zmienić swój wygląd, dietę i styl życia. Należy regularnie umawiać się na wizyty ortodontyczne około co 4 tygodnie. Chodzi o odpowiednią regulację, która wpływa na efekty leczenia. Kolejną sprawą są wydatki związane z aparatem, które nie są niskie. Dlatego warto się dowiedzieć co można zrobić, aby skrócić swoje leczenie.

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Wśród aparatów ortodontycznych wyróżniamy aparaty ruchome (aparaty wyjmowane) - idealne dla dzieci przy wczesnych wadach zgryzu — oraz stałe aparaty ortodontyczne. Aparaty ortodontyczne stałe dzielimy na:

  • Aparat stałe z zamkami porcelanowymi (aparaty ceramiczne)
  • Aparat stałe z zamkami szafirowymi (aparaty kryształowe) 
  • Aparaty samoligaturujące
  • Aparaty lingwalne

Stałe aparaty ortodontyczne nosi się podczas leczenia: 

  • wad przednio-tylnych, 
  • zwężenia łuków zębowych, 
  • zgryzu otwartego, 
  • obrotów zębów. 

Alternatywą dla aparatów stałych i ruchomych są coraz bardziej popularne nakładki prostujące, które mają korygować zgryz tak samo jak aparat. 

  1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Black
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  2. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Pink
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  3. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow Blue
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł
  4. Irygator bezprzewodowy Smilesonic AquaFlow White
    Cena promocyjna 249,00 zł 299,00 zł

Minimalny okres leczenia - ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze długość leczenia zależy od wady uzębienia. Noszenie aparatu ortodontycznego może się różnić w każdym przypadku. Wszystko zależy od uwarunkowań indywidualnych. U młodzieży korekcja zgryzu może trwać od 12 do 18 miesięcy. Przy zabiegach chirurgicznych lub poważnej wadzie zgryzu ten czas automatycznie się wydłuża. W przypadku dorosłych, leczenie może potrwać od 1,5 roku do 3 lat. Dzieje się tak, dlatego że uzębienie takiej osoby jest w pełni ukształtowane i nie jest tak podatne na zmiany i modyfikacje.

Jak przyspieszyć proces leczenia ortodontycznego?

Przede wszystkim, aby Twoje leczenie się nie wydłużało, a może i skróciło musisz stosować się do zaleceń Twojego lekarza. Musisz wiedzieć, że każde działanie ortodonty jest uzasadnione i wpływa na polepszenie Twojego uzębienia. Drugi aspekt to wizyty kontrolne. Musisz regularnie odwiedzać gabinet. Nieregularne wizyty są najczęstszą przyczyną wydłużenia leczenia. Ortodonci średnio co cztery tygodnie zalecają odwiedziny. Szybkie leczenie to ni tylko zasługa ortodonty, ale również Twoja. W dużej mierze zależy od tego jak dbasz o aparat i w razie jakichkolwiek uszkodzeń musisz szybko zgłosić problem. Twój lekarz powinien przyjąć Cię jeszcze tego samego dnia.

Podczas leczenia ortodontycznego zaleca się stosowanie specjalnych płynów do płukania ust. Tego typu produktu znajdziesz tutaj.

Kiedy widać efekty noszenia aparatu na zęby?

Efekty noszenia aparatu na zęby zależą od wielu czynników i mogą się różnić w zależności od osoby. Pierwsze efekty przyjdą szybko. Widoczne zmiany mogą pojawić się już po kilku tygodniach noszenia aparatu. Jednak pełne efekty terapii uzyskuje się zazwyczaj po kilku miesiącach lub nawet latach. W trakcie leczenia aparat ortodontyczny stopniowo przesuwa zęby do odpowiednich pozycji, co wymaga czasu. Po pewnym czasie zauważycie poprawę zarówno w estetyce uśmiechu, jak i w funkcjonowaniu szczęki. Zęby będą lepiej ułożone, a zgryz dostosowany do optymalnej pozycji. Należy jednak pamiętać, że efekty noszenia aparatu na zęby będą zależeć od stopnia wady ortodontycznej oraz od systematycznego i prawidłowego użytkowania aparatu. Regularne wizyty u ortodonty i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej również są istotne w procesie uzyskiwania widocznych rezultatów. Kluczem do zachowania osiągniętego efektu będzie także noszenie retencji na zęby. Więcej o aparacie retencyjnym w następnym akapicie. 

Koniec leczenia aparatem stałym a retencja - w jakim celu nosi się aparat retencyjny?

Nawet jeżeli zakończysz leczenie i po dwóch latach ściągniesz aparat ortodontyczny, musisz wiedzieć o tym, że to nie koniec. Każdy lekarz zaproponuje Ci dodatkowo aparat retencyjny, którego celem jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich w wypracowanej pozycji. Wszystko po to aby wada się nie cofnęła. Jest kilka opcji do wyboru. Można wybrać aparat wyciągany lub stały, który jest drutem mocowanym po wewnętrznej stronie zębów. Okres retencji? Wszystko zależy od Twojego specjalisty, natomiast średnio przyjmuje się okres 2 lat. Są również takie osoby, które aparaty retencyjne noszą do końca życia.