Osoby decydujące się na założenie aparatu zawsze zadają jedno podstawowe pytanie: jak długo potrwa leczenie?

Leczenie

Nie jest to nic dziwnego, że każdego interesuje czas leczenia. Pacjent decyduje się na co najmniej rok zmienić swój wygląd, dietę i styl życia. Należy regularnie umawiać się na wizyty ortodontyczne około co 4 tygodnie. Chodzi o odpowiednią regulację, która wpływa na efekty leczenia. Kolejną sprawą są wydatki związane z aparatem, które nie są niskie. Dlatego warto się dowiedzieć co można zrobić, aby skrócić swoje leczenie.

Minimalny okres leczenia

Wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze długość leczenia zależy od wady uzębienia. Noszenie aparatu ortodontycznego może się różnić w każdym przypadku. Wszystko zależy od uwarunkowań indywidualnych. U młodzieży korekcja zgryzu może trwać od 12 do 18 miesięcy. Przy zabiegach chirurgicznych lub poważnej wadzie zgryzu ten czas automatycznie się wydłuża. W przypadku dorosłych, leczenie może potrfać od 1,5 roku do 3 lat. Dzieje się tak, dlatego że uzębienie takiej osoby jest w pełni ukształtowane i nie jest tak podatne na zmiany i modyfikacje.

Jak przyspieszyć leczenie?

Przede wszystkim, aby Twoje leczenie się nie wydłużało, a może i skróciło musisz stosować się do zaleceń Twojego lekarza. Musisz wiedzieć, że każde działanie ortodonty jest uzasadnione i wpływa na polepszenie Twojego uzębienia. Drugi aspekt to wizyty kontrolne. Musisz regularnie odwiedzać gabinet. Nieregularne wizyty są najczęstszą przyczyną wydłużenia leczenia. Ortodonci średnio co cztery tygodnie zalecają odwiedziny. Szybkie leczenie to ni tylko zasługa ortodonty, ale również Twoja. W dużej mierze zależy od tego jak dbasz o aparat i w razie jakichkolwiek uszkodzeń musisz szybko zgłosić problem. Twój lekarz powinien przyjąć Cię jeszcze tego samego dnia.

Podczas leczenia ortodontycznego zaleca się stosowanie specjalnych płynów do płukania ust. Tego typu produktu znajdziesz tutaj.

Koniec leczenia a retencja

Nawet jeżeli zakończysz leczenie i po dwóch latach ściągniesz aparat ortodontyczny, musisz wiedzieć o tym, że to nie koniec. Każdy lekarz zaproponuje Ci dodatkowo aparat retencyjny, którego celem jest stabilizacja zębów i utrzymanie ich w wypracowanej pozyzji. Wszystko po to aby wada się nie cofnęła. Jest kilka opcji do wyboru. Można wybrać aparat wyciągany lub stały, który jest drutem mocowanym po wewnętrznej stronie zębów. Okres retencji? Wszystko zależy od Twojego specjalisty, natomiat średnio przyjmuje się okres 2 lat. Są również takie osoby, które aparaty retencyjne noszą do końca życia.