Czym jest lakowanie i na czym polega? Dla kogo jest przeznaczone i jakie niesie ze sobą korzyści? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury!

Lakowanie – co to takiego?

Lakowanie zębów stosuje się profilaktycznie, by zabezpieczyć zęby przed zmianami próchniczymi. Te są wywoływane przez bakterie, które bytują w jamie ustnej. Co ważne, próchnica jest chorobą zakaźną. Z tego powodu należy uważać, by nie korzystać z tych samych szczoteczek i sztućców, co inni ludzie. W przypadku dzieci warto pilnować, by nie brały do buzi zabawek, które wcześniej trzymały w ustach inne maluchy. Ważne, by zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy, gdyż może ona doprowadzić do powstania ubytków w zębach, co znacznie zaburzy naturalny sposób w jaki gryziemy i przeżuwamy pokarm. Chcąc uniknąć wystąpienia tego problemu możemy zdecydować się na wypełnienie zębów tzw. lakiem. Jest to materiał, który ma na celu wzmocnienie naturalnej ochrony zębów. Staje się to możliwe dzięki temu, że zawiera on jony fluoru. Należy w tym miejscu podkreślić wagę tego zabiegu. W bruzdach zębów zbierają się bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy, powodując ból i utratę zębów. Próchnica atakuje najczęściej zęby trzonowe właśnie ze względu na to, że nie mają one płaskiej, jednolitej powierzchni.

Lakowanie – jak przebiega?

Badania pokazują, że aż 90% dzieci w naszym kraju ma próchnicę. Mówi się nawet o epidemii próchnicy ze względu na tak duży odsetek chorych. Widzimy zatem, że sprawa jest bardzo poważna. Część dzieci w bardzo młodym wieku utraciła już któryś z zębów stałych, a te jak wiemy, nie odrastają. Lakowanie może stać się bardzo skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy. Polega on na tym, że w bruzdy zębów zostaje wprowadzony lak, zawierający jony fluoru. Dzięki temu struktura zębów zostaje wzmocniona na poziomie mikroskopijnym. Zabieg przebiega szybko i sprawnie. Nie powoduje bólu. Dodatkowo dzieci, u których się go wykonuje mają możliwość wyboru koloru laku, co sprawia, że staje się on bardziej przyjazny. Materiał ten jest tworzony ba bazie żywic.

Jak już wspomnieliśmy, próchnica atakuje głównie zęby trzonowe ze względu na to, że nie mają one jednolitej powierzchni. Dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Zęby trzonowe mają liczne bruzdy, szczeliny i zagłębienia, w których lubią gromadzić się próchnicotwórcze bakterie. Trudno je stamtąd usunąć nawet osobom, które dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej. Właśnie z tego powodu pierwsze żeby trzonowe stałe są najbardziej narażone na wystąpienie próchnicy. Wyrzynając się czasowo, nie dają możliwości, by je wyczyścić w naturalny sposób, co ma miejsce, gdy zęby górne i dolne wchodzą ze sobą w kontakt. Proces wyrzynania się pierwszych trzonowców zachodzi około 6-7 roku życia, co oznacza, że są to jedne z pierwszych zębów stałych. Kiedy używamy wyłącznie zwykłej szczoteczki, możemy nie poradzić sobie z ich czyszczeniem.

Znacznie lepiej sprawdzą się do tego modele elektryczne. Zanim jeszcze przystąpi się do zabiegu lakowania, ząb należy oczyścić za pomocą szczoteczki na mikrosilniczku. Jej działanie nie odbiega od tego, które zapewnia szczoteczka elektryczna. Następnie ząb pokrywa się żelowym wytrawiaczem (kwasem fosforowym), co sprawia, że lak łatwiej przywiera do powierzchni zęba. Następnie, po upływie około 30-90 sekund wytrawiacz zostaje wypłukany wodą.

Oczyszczony ząb należy osuszyć, co wynika z tego, że po mokrej lub wilgotnej powierzchni nie sposób prawidłowo rozprowadzić laku. Najczęściej stosuje się do tego delikatne wałeczki ligniny. Wynika to z faktu, że dobrze pochłaniają ślinę. W dalszej kolejności na bruzdy i powierzchnię żującą nanosi się cienką warstwę laku, który ma płynna konsystencję. Dzięki temu łatwiej jest go dokładnie rozprowadzić po powierzchni zęba. Kiedy już zostanie to zrobione, lak osusza się specjalną lampą. Kiedy wyschnie, stomatolog musi jeszcze sprawdzić, czy materiał ten nie powoduje problemów ze zgryzem. Jeśli nie sprawia problemów podczas kontroli, zabieg uznaje się za zakończony.

Lekarz dentysta może zaproponować nam zabieg lakowania poszerzonego. Stosuje się je wtedy, kiedy na zębach można zauważyć niewielkie ubytki próchnicze. By nałożyć lak trzeba najpierw usunąć chorobowo zmienione tkanki korzystając w tym celu z wiertła.

Kiedy lakowanie mamy już za sobą, musimy pamiętać, by regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa. Zaleca się, by robić to raz na pół roku lub wtedy, kiedy poczujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszą jamą ustną, co jednak w przypadku próchnicy nie jest wyczuwalne w początkowej fazie pojawienia się choroby. Na wizycie w gabinecie, lekarz dentysta sprawdza, czy nie doszło do utraty laku. W wypadku pojawienia się ubytków, zostają one uzupełnione.

Lakowanie – kiedy warto?

Zabieg warto przeprowadzić po tym, jak pojawią się zęby stałe. Następuje to w wieku 6-8 lat. Z każdym kolejnym wyżynającym się zębem dobrze jest udawać się na zabieg lakowania do gabinetu stomatologicznego. Z racji, że lakowanie zabezpiecza ząb przed próchnicą, możemy przestać martwić się o to, że na naszych zębach pojawią się nieestetyczne czarne punkciki. Najważniejszym jest lakowanie trzonowców ze względu na to, że jak mówiliśmy, najszybciej się one psują. Zabiegu nie wolno przeprowadzić na zębach, które są dotknięte próchnicą.

Lakowanie u dzieci

Lekarze stomatolodzy zalecają przeprowadzanie zabiegu lakowania zwłaszcza u dzieci przed wyrośnięciem stałych zębów. Wszystko dla uniknięcia przedwczesnego rozwoju próchnicy. Jak wiadomo, dzieci częstą mają kłopoty z dokładnym szczotkowaniem zębów. Forma zabiegu jest całkowicie bezbolesna. Jest świetny moment na oswojenie młodego człowieka z gabinetem dentystycznym.

lakowanie zebow

Koszt lokowania to stawki rzędu 50-60 złotych z jednego zęba. To dość kosztowna inwestycja ale bardzo opłacalna. Ząb jest maksymalnie chroniony co może wpłynąć na znaczne zmniejszenie ilości wizyt u dentysty w przyszłości.

Rodzaje laków

Najbardziej popularnym lakiem jest lak klasyczny. Natomiast w ramach stomatologii prewencyjnej wykonuje się również lakowanie poszerzone i lakowanie kolorowe.

Lakowanie poszerzone polega na usunięciu tkanki próchnicowej i wypełnienie jej lakiem. Jeśli chodzi o lakowanie kolorowe to polega ono na tym samym co klasyczne lakowanie, jedynie dziecko może sobie wybrać barwę materiału laku. Bo wyboru mamy takie kolory jak: biały, żółty, jasny zielony, różowy, niebieski, pomarańczowy.

Proces lakowania w tej chwili jest jeszcze mało popularny, jednak jest to bardzo korzystna inwestycja, która zapewnia skuteczna ochronę przed próchnicą na wiele lat. Nie należy mylić (jak często to się dzieje) z lakierowaniem zębów.

Podsumowanie

Lakowanie zębów jest zabiegiem, które wykonuje się po aby uszczelnić bruzdy, szczeliny i zagłębienia w zębach najczęściej przedtrzonowych i trzonowych. Ten zabieg skutecznie powstrzymuje bakterie rozwijające się w trudno dostępnych miejscach oraz hamuje rozwój próchnicy nawet o 90 %. Lakowanie odbywa się za pomocą światło-utwardzalnego laku szczelinowego. Metoda ta jest stosowana w przypadku zębów stały, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać ją przy zębach mlecznych. Najpierw ząb jest oczyszczany z próchnicy za pomocą wiertła, a następnie nakłada się na niego lak, który jest naświetlany z pomocą lampy diodowej.