Lakowanie zębów u dzieci i dorosłych - korzyści, wskazania, na czym polega lakowanie zę-bów?

Czym jest lakowanie i na czym polega? Dla kogo jest przeznaczone i jakie niesie ze sobą korzyści? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury!

Lakowanie – co to takiego?

Lakowanie zębów stosuje się profilaktycznie, by zabezpieczyć zęby przed zmianami próchniczymi. Te są wywoływane przez bakterie, które bytują w jamie ustnej. Co ważne, próchnica zębów jest chorobą zakaźną. Z tego powodu należy uważać, by nie korzystać z tych samych szczoteczek i sztućców, co inni ludzie. W przypadku dzieci warto pilnować, by nie brały do buzi zabawek, które wcześniej trzymały w ustach inne maluchy. Ważne, by zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy, gdyż może ona doprowadzić do powstania ubytków w zębach, co znacznie zaburzy naturalny sposób w jaki gryziemy i przeżuwamy pokarm. Chcąc uniknąć wystąpienia tego problemu i zniszczenia szkliwa możemy zdecydować się na wypełnienie zębów tzw. lakiem. Jest to materiał, który ma na celu wzmocnienie naturalnej ochrony zębów. Staje się to możliwe dzięki temu, że zawiera on jony fluoru. Należy w tym miejscu podkreślić wagę tego zabiegu. W bruzdach i zagłębieniach zębów zbierają się bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy, powodując ból i utratę zębów. Próchnica atakuje najczęściej zęby trzonowe właśnie ze względu na to, że nie mają one płaskiej, jednolitej powierzchni. To powierzchnia zębów trzonowych i przedtrzonowych jest najbardziej podatna na próchnicę. Jeśli więc marzycie o zdrowych zębach bez próchnicy, zadbajcie o profilaktykę próchnicy, zanim jeszcze się ona pojawi.

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids Jednorożec + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna dla dzieci Smilesonic Kids + kalendarz mycia zębów z naklejkami
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 179,00 zł 219,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP Pink
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic UP White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 429,00 zł 499,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  8. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  9. Szczoteczka soniczna Smilesonic GO White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 259,00 zł 299,00 zł
  10. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Lakowanie a próchnica

Badania pokazują, że aż 90% dzieci w naszym kraju ma próchnicę. Mówi się nawet o epidemii próchnicy ze względu na tak duży odsetek chorych. Widzimy zatem, że sprawa jest bardzo poważna. Część dzieci w bardzo młodym wieku utraciła już któryś z zębów stałych, a te jak wiemy, nie odrastają. Lakowanie jest zabiegiem, który może stać się bardzo skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy. Polega on na tym, że w bruzdy i szczeliny zębów zostaje wprowadzony lak, zawierający jony fluoru. Dzięki temu struktura zębów zostaje wzmocniona na poziomie mikroskopijnym. Zabieg przebiega szybko i sprawnie. Nie powoduje bólu. Dodatkowo dzieci, u których się go wykonuje mają możliwość wyboru koloru laku, co sprawia, że staje się on bardziej przyjazny. Materiał ten jest tworzony ba bazie żywic.

Jak już wspomnieliśmy, próchnica atakuje głównie zęby trzonowe ze względu na to, że nie mają one jednolitej powierzchni. Dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Zęby trzonowe mają liczne bruzdy, szczeliny i zagłębienia, w których lubią gromadzić się próchnicotwórcze bakterie. Trudno je stamtąd usunąć nawet osobom, które dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej i oczyszczanie powierzchni zębów - myjąc je przy pomocy pasty do zębów oraz regularnie nitkując nicią dentystyczną. Właśnie z tego powodu pierwsze zęby trzonowe stałe są najbardziej narażone na wystąpienie próchnicy. Wyrzynając się czasowo, nie dają możliwości, by je wyczyścić w naturalny sposób, co ma miejsce, gdy zęby górne i dolne wchodzą ze sobą w kontakt. Proces wyrzynania się pierwszych trzonowców zachodzi około 6-7 roku życia, co oznacza, że są to jedne z pierwszych zębów stałych. Kiedy używamy wyłącznie zwykłej szczoteczki, możemy nie poradzić sobie z ich czyszczeniem. Znacznie lepiej sprawdzą się do tego modele elektryczne lub soniczne, które są bardziej precyzyjne, usuwają więcej resztek pokarmowych. Korzystanie z nich zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy na powierzchniach stycznych zębów. 

Na czym polega lakowanie zębów u dzieci i dorosłych?

Zastanawiacie się jak wygląda lakowanie zębów? Wyjaśniamy! Zanim jeszcze przystąpi się do zabiegu lakowania, ząb należy oczyścić za pomocą szczoteczki na mikrosilniczku. Jej działanie nie odbiega od tego, które zapewnia szczoteczka elektryczna. Następnie ząb pokrywa się żelowym wytrawiaczem (kwasem fosforowym), co sprawia, że lak łatwiej przywiera do powierzchni zęba. Następnie, po upływie około 30-90 sekund wytrawiacz zostaje wypłukany wodą.

Oczyszczony ząb należy osuszyć, co wynika z tego, że po mokrej lub wilgotnej powierzchni nie sposób prawidłowo rozprowadzić laku. Najczęściej stosuje się do tego delikatne wałeczki ligniny. Wynika to z faktu, że dobrze pochłaniają ślinę, a suchość zęba podczas zabiegu jest ogromnie ważna. W dalszej kolejności na bruzdy i powierzchnię żującą nanosi się cienką warstwę laku, który ma płynna konsystencję. Dzięki temu łatwiej jest go dokładnie rozprowadzić po powierzchni zęba. Kiedy już zostanie to zrobione, lak osusza się specjalną lampą. Kiedy wyschnie, stomatolog musi jeszcze sprawdzić, czy materiał ten nie powoduje problemów ze zgryzem. Jeśli nie sprawia problemów podczas kontroli, zabieg uznaje się za zakończony.

Lekarz dentysta może zaproponować nam zabieg lakowania poszerzonego. Stosuje się je wtedy, kiedy na zębach można zauważyć niewielkie ubytki próchnicze. By nałożyć lak trzeba najpierw usunąć chorobowo zmienione tkanki korzystając w tym celu z wiertła.

Kiedy lakowanie mamy już za sobą, musimy pamiętać, by regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa. Zaleca się, by robić to raz na pół roku lub wtedy, kiedy poczujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszą jamą ustną, co jednak w przypadku próchnicy nie jest wyczuwalne w początkowej fazie pojawienia się choroby. Na wizycie w gabinecie, lekarz dentysta sprawdza, czy nie doszło do utraty laku. W wypadku pojawienia się ubytków, zostają one uzupełnione.

Lakowanie – kiedy warto?

Zabieg warto przeprowadzić po tym, jak pojawią się zęby stałe. Następuje to w wieku 6-8 lat. Z każdym kolejnym wyżynającym się zębem dobrze jest udawać się na zabieg lakowania do gabinetu stomatologicznego. Z racji, że lakowanie zabezpiecza ząb przed próchnicą, możemy przestać martwić się o to, że na naszych zębach pojawią się nieestetyczne czarne punkciki. Najważniejszym jest lakowanie trzonowców ze względu na to, że jak mówiliśmy, najszybciej się one psują, nawet jeśli dbamy o mycie zębów i regularne oczyszczanie powierzchni zębów. Prawidłowa higiena to w niektórych przypadkach zbyt mało.

Ważne! Zabiegu nie wolno przeprowadzić na zębach, które są dotknięte próchnicą.

Lakowanie zębów u dzieci

Lekarze stomatolodzy zalecają przeprowadzanie zabiegu lakowania zwłaszcza u dzieci przed wyrośnięciem stałych zębów. Wszystko dla uniknięcia przedwczesnego rozwoju próchnicy. Jak wiadomo, dzieci częstą mają kłopoty z dokładnym szczotkowaniem zębów. Forma zabiegu jest całkowicie bezbolesna. Jest świetny moment na oswojenie młodego człowieka z gabinetem dentystycznym, do którego warto przyprowadzać nawet najmłodsze dzieci. 

Czy dorosłym lakuje się zęby?

Lakowanie zębów nie jest zabiegiem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla dzieci. Przeprowadza się go również na zębach u osób dorosłych, jednak nieco rzadziej. Lakowanie ma na celu ochronę zębów przed próchnicą.

Ile kosztuje lakowanie zębów mlecznych i stałych?

Koszt lokowania to stawki rzędu 50-60 złotych z jednego zęba. To dość kosztowna inwestycja ale bardzo opłacalna. Ząb jest maksymalnie chroniony co może wpłynąć na znaczne zmniejszenie ilości wizyt u dentysty w przyszłości.

Czy lakowanie można wykonać na NFZ?

lakowanie zebow

Lakowanie zębów to zabieg, który refundowany jest przez NFZ w przypadku wszystkich osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Osoby dorosłe, które chcą nałożyć lak na swoje uzębienie, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu około 60 złotych za jeden ząb.

Rodzaje laków

Najbardziej popularnym lakiem jest lak klasyczny. Natomiast w ramach stomatologii prewencyjnej wykonuje się również lakowanie poszerzone i lakowanie kolorowe.

Lakowanie poszerzone polega na usunięciu tkanki próchnicowej i wypełnienie jej lakiem. Jeśli chodzi o lakowanie kolorowe to polega ono na tym samym co klasyczne lakowanie, jedynie dziecko może sobie wybrać barwę materiału laku. Bo wyboru mamy takie kolory jak: biały, żółty, jasny zielony, różowy, niebieski, pomarańczowy.

Proces lakowania w tej chwili jest jeszcze mało popularny, jednak jest to bardzo korzystna inwestycja, która zapewnia skuteczna ochronę przed próchnicą na wiele lat. Nie należy mylić (jak często to się dzieje) z lakierowaniem zębów.

Czym różni się lakowanie od lakierowania zębów?

Lakowanie zębów ma na celu zabezpieczenie bruzd za pomocą specjalnego materiału. Z kolei lakierowanie jest elementem profilaktyki fluorowej, czyli zwiększenia liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie. Lakierem, który zawiera duże stężenie fluoru, pokrywa się wszystkie powierzchnie zębów.

Jak długo trwa lakowanie zębów?

Zabieg lakowania zębów wykonywany jest jednorazowo i jest to bardzo szybki oraz sprawny proces. Czas jego trwania to zaledwie około 3 minut. Warto dodać, że jest on całkowicie bezbolesny. Przed wykonaniem lakowania należy jednak przeprowadzić skaling oraz piaskowanie, dzięki czemu pozbędziemy się kamienia, osadu nazębnego oraz przebarwień.

Zalecenia po lakowaniu zębów

Zabieg lakowania zębów nie wymaga po wszystkim specjalnego zachowania od pacjenta. Po wyjściu
z gabinetu stomatologicznego można śmiało jeść i pić. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, w tym o regularnym szczotkowaniu zębów czy stosowaniu dobrej jakości środków higienicznych.

Podsumowanie

Lakowanie zębów jest zabiegiem, które wykonuje się po aby uszczelnić bruzdy, szczeliny i zagłębienia w zębach najczęściej przedtrzonowych i trzonowych. Ten zabieg skutecznie powstrzymuje bakterie rozwijające się w trudno dostępnych miejscach oraz hamuje rozwój próchnicy nawet o 90 %. Lakowanie odbywa się za pomocą światło-utwardzalnego laku szczelinowego. Metoda ta jest stosowana w przypadku zębów stały, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać ją przy zębach mlecznych. Najpierw ząb jest oczyszczany z próchnicy za pomocą wiertła, a następnie nakłada się na niego lak, który jest naświetlany z pomocą lampy diodowej.