Czym jest lakowanie i na czym polega? Dla kogo jest przeznaczone i jakie niesie ze sobą korzyści?

Na czym polega lakowanie?

Lakowanie zębów jest zabiegiem, które wykonuje się po aby uszczelnić bruzdy, szczeliny i zagłębienia w zębach najczęściej przedtrzonowych i trzonowych. Ten zabieg skutecznie powstrzymuje bakterie rozwijające się w trudno dostępnych miejscach oraz hamuje rozwój próchnicy nawet o 90 %. Lakowanie odbywa się za pomocą światło-utwardzalnego laku szczelinowego. Metoda ta jest stosowana w przypadku zębów stały, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać ją przy zębach mlecznych. Najpierw ząb jest oczyszczany z próchnicy za pomocą wiertła, a następnie nakłada się na niego lak, który jest naświetlany z pomocą lampy diodowej.

Lakowanie u dzieci

Lekarze stomatolodzy zalecają przeprowadzanie zabiegu lakowania zwłaszcza u dzieci przed wyrośnięciem stałych zębów. Wszystko dla uniknięcia przedwczesnego rozwoju próchnicy. Jak wiadomo, dzieci częstą mają kłopoty z dokładnym szczotkowaniem zębów. Forma zabiegu jest całkowicie bezbolesna. Jest świetny moment na oswojenie młodego człowieka z gabinetem dentystycznym.

lakowanie zebow

Koszt lokowania to stawki rzędu 50-60 złotych z jednego zęba. To dość kosztowna inwestycja ale bardzo opłacalna. Ząb jest maksymalnie chroniony co może wpłynąć na znaczne zmniejszenie ilości wizyt u dentysty w przyszłości.

Rodzaje laków

Najbardziej popularnym lakiem jest lak klasyczny. Natomiast w ramach stomatologii prewencyjnej wykonuje się również lakowanie poszerzone i lakowanie kolorowe.

Lakowanie poszerzone polega na usunięciu tkanki próchnicowej i wypełnienie jej lakiem. Jeśli chodzi o lakowanie kolorowe to polega ono na tym samym co klasyczne lakowanie, jedynie dziecko może sobie wybrać barwę materiału laku. Bo wyboru mamy takie kolory jak: biały, żółty, jasny zielony, różowy, niebieski, pomarańczowy.

Proces lakowania w tej chwili jest jeszcze mało popularny, jednak jest to bardzo korzystna inwestycja, która zapewnia skuteczna ochronę przed próchnicą na wiele lat. Nie należy mylić (jak często to się dzieje) z lakierowaniem zębów.