Na początek musimy uświadomić sobie, jak zbudowane są nasze zęby. Rdzeń zęba stanowi zębina, która w obrębie korony pokryta jest szkliwem. Czasem do delikatnej struktury miazgi (galaretowata, unaczyniona i unerwiona substancja wypełniająca jamę zęba) przedostają się drobnoustroje, a następnie zaczynają się w niej rozmnażać, powodując tym samym silny ból. Po jakimś czasie infekcja ta może rozprzestrzenić się na kość wokół bolącego miejsca, albo doprowadzić do stanu ropnego czy też obumarcia miazgi. Właśnie w takich sytuacjach konieczne jest podjęcie leczenie endodontycznego.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Większość osób bardzo obawia się leczenia endodontycznego, ponieważ powszechnie krążą plotki, że jest to bolesna metoda przywracania zębów do zdrowia. Fakty są jednak takie, że zwykle największe dolegliwości odczuwamy zanim wybierzemy się do dentysty, a nie podczas samej terapii kanałowej.

Dzisiejsza, zaawansowana technologia, w połączeniu z wysokimi kompetencjami lekarzy stomatologów sprawia, że samo leczenie kanałowe jest w gruncie rzeczy bezbolesne. Nawet jeśli nasz stan zapalny jest na tyle poważny, że nie reagujemy na znieczulenie, stomatolog jest w stanie przełożyć wizytę na inny termin i przepisać nam antybiotyk, który do kolejnego spotkania załagodzi nieprzyjemne objawy. Innymi słowy - nie ma się czego bać!

W jaki sposób przygotować się do leczenia?

Przed wizytą u stomatologa należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby lekarz miał dokładny wgląd w stan naszego uzębienia. Zazwyczaj trzeba je robić na każdym etapie leczenia kanałowego, więc powinniśmy być na to przygotowani. Pamiętajmy też o tym, by umiejętnie wybrać endodontę. Ważne, żeby lekarz prowadzący nasze leczenie korzystał z nowoczesnych metod oraz posiadał szerokie kompetencje - zagwarantuje nam to bezpieczeństwo i trwałe efekty kuracji.
A jak wygląda samo leczenie endodontyczne? Jego etapy szczegółowo opisaliśmy wam poniżej.

leczenie kanałowe

Etapy leczenia endodontycznego

1. Pozbycie się miazgi zęba.

Na początek należy pozbyć się miazgi. Lekarz najpierw usunie źródło bólu, a następnie postara się dostać do centralnej części zęba, zwanej jego jamą. Gdy już zlikwiduje miazgę, odszuka ujść kanałów zębowych, po czym zmierzy ich długość.
Zęby posiadają różną ilość ujść kanałowych, w zależności od swojej budowy anatomicznej. Przednie mają zazwyczaj po jednym kanale, zaś boczne po trzy albo cztery.

2. Określenie długości oraz kształtu kanału.

Tak jak podkreślono wcześniej, dentysta musi określić długość oraz kształt kanału, żeby odpowiednio dobrać do niego sposób działania. Robi to na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, lub specjalnego urządzenia zwanego endometrem.

3. Oczyszczenie kanału.

Po zmierzeniu kanałów, specjalista ostrożnie otwiera ich wejścia, a następnie osłania specjalną gumą zwaną konferdamem. Wszystko po to, by do odsłoniętego zęba nie przedostały się bakterie ze śliny, oraz by chronić środki chemiczne mające służyć do oczyszczania. Kanały płucze się substancjami bakteriobójczymi, usuwając pozostałości warstwy mazistej, która pozostała w środku na skutek opracowywania kanałów.

4. Wypełnienie kanału.

Gdy lekarz usunie już całą zawartość jamy zęba, a także oczyści wszystkie jego przestrzenie, nadchodzi czas na zamknięcie kanału. Do tego celu najczęściej używa się „gutaperki” – substancji pochodzenia naturalnego, doskonale uszczelniającej wszelkie luki oraz gwarantującej zabezpieczenie przed przedostaniem się bakterii i powstaniem stanu zapalnego.

5. Odbudowa zęba.

Finalnym etapem leczenia endodontycznego jest zamknięcie jamy zęba, a następnie odbudowa jego korony, która może się odbywać poprzez wypełnienie kompozytowe, wypełnienie wzmocnione wkładem z włókna szklanego, nakład protetyczny, bądź też koronę protetyczną.