Jeszcze 20 lat temu przebarwienia zazwyczaj usuwaliśmy w domu, przeczyszczając zęby sodą. Jest to dość skuteczna metoda walki z niechcianymi plamami, jednak stomatolodzy jej nie zalecają. Należy pamiętać, że soda w sposób mechaniczny silnie ściera osad nagromadzony na powierzchni szkliwa, a co za tym idzie, w konsekwencji może je uszkodzić. Obecnie są już znane skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze sposoby ujednolicania koloru zębów. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Poznaj przyczyny

Aby skutecznie dobrać metodę usunięcia przebarwień, na początek należy poznać ich przyczynę. Wyróżniamy dwa rodzaje takich przyczyn: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.

Zewnątrzpochodne przyczyny przebarwień są z natury łatwiejsze do usunięcia, dlatego że atakują wyłącznie cienką błonkę pokrywającą zęby, a także powierzchniowe warstwy szkliwa. Zaliczamy do nich wszystkie te działania, które wpływają na ząb od zewnątrz. Mowa tu głównie o barwnikach w postaci jedzenia, napojów, używek czy leków.

Najpopularniejsze są przebarwienia powstałe po papierosach, które zwykle pojawiają się na szyjkach zębów i barwią je na ciemny kolor. Często nasze zęby przybierają też barwę żółtawą – takie przebarwienia powstają zwykle po napojach, takich jak wino, herbata, czy gazowane specyfiki, jak cola czy oranżada.

Jeśli chodzi o zabarwienia zębów występujące po lekach, te zwykle przybierają barwę żółtobrązową, czasem też występują w postaci czarnych plamek. Wszystko za sprawą znajdujących się w medykamentach specyfikach, takich jak chlorheksydyna, cetylopirydyna, sanguinaryna i listeryna.

Wewnątrzpochodne przyczyny przebarwień są z reguły trudniejsze do usunięcia, gdyż wpływają na ząb od wewnątrz, zaburzając jego strukturę. Pojawiają się ze względu na leki, które nasze mamy przyjmowały w czasie ciąży, bądź którymi byliśmy przez nie karmieni do siódmego roku życia. Znajdują się wśród nich takie czynniki jak niedrożności przewodów żółciowych, porfirie, zaburzenia hormonalne, przebarwienia powstałe w związku z zażywaniem niektórych medykamentów, czy też choroby, takie jak fluoroza.

Niedrożność przewodów żółciowych barwi zęby na kolor zielony, zaś w przypadku działania porfirii przebarwienia stają się ciemnobrązowe bądź nawet różowobrązowe. Jeśli chodzi o wpływ zaburzeń hormonalnych, czyli działanie takich chorób jak na przykład tarczyca, sprawiają one, że zęby dzieci i młodzieży stają się w przypadku nadczynności tarczycy niebieskobiałe, natomiast przy jej niedoczynności mlecznobiałe.

Przebarwienia powstałe na skutek zażywanych leków posiadają zazwyczaj kolor żółty lub brązowy. Występują w postaci nieestetycznych plam, które pojawiają się na szkliwie dziecka. Ich intensywność jest zależna od przyjmowanej dawki leku i czasu go zażywania.

Przyczyną przebarwień zębów mogą być też choroby, takie jak na przykład fluoroza. Zaburzenie to powstaje w wyniku zbyt dużego spożycia fluoru, przyjmowanego wraz z produktami spożywczymi czy napojami. Warto w tym miejscu podkreślić, że fluor zawarty w pastach do zębów czy zabiegach dentystycznych nie prowadzi do przebarwień.

Wybierz zdrową i skuteczną metodę

Jeśli mamy do czynienia z przebarwieniami zewnątrzpochodnymi, to śmiało możemy się z nimi uporać stosując domowe metody wybielania zębów. Przez ów „domowe sposoby” nie rozumiemy jednak oczyszczania szkliwa przy pomocy sody, a używanie do tego specjalistycznych, rekomendowanych przez stomatologów produktów.

Obecnie do najpopularniejszych z nich należą pasty wybielające, które charakteryzują się większą ścieralnością od tradycyjnych past, a także zawierają rozjaśniające substancje. Tego typu preparaty są bezpieczne i zdecydowanie godne polecenia. Należy jednak przy tym pamiętać, by dobierać pastę umiejętnie, to znaczy najlepiej zakupić taką, której wartość RDA nie przekracza liczby 100. Produkty o wyższym wskaźniku ścieralności mogą być w dłuższej perspektywie dla nas szkodliwe.

Inną, domową oraz skuteczną metodą walki z przebarwieniami, są paski i żele wybielające. Przykleja się je na zęby dwa razy dziennie, mniej więcej na półgodziny, i już po kilku dniach można cieszyć się naprawdę zadowalającymi efektami. Wygodnie i komfortowo. Warto też uzupełniać wybielanie zębów pastami i paskami specjalnymi płukankami, które doskonale oczyszczą po tych wszystkich zabiegach naszą jamę ustną.

Oczywiście „porządek” ze swoimi zębami możemy zrobić także, a może przede wszystkim, dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym. Mamy w nim do dyspozycji takie zabiegi jak skaling (polegający na likwidowaniu kamienia nazębnego), piaskowanie (metoda oparta na usuwaniu osadu nazębnego pod ciśnieniem, przy pomocy ziarenek specjalnego piasku), a także po prostu wybielanie (zwykle polegające na stosowaniu specjalnych nakładek bądź terapii z udziałem światła specjalistycznej lampy).

Niestety, jeśli nasze zęby znajdują się w zaawansowanym stanie chorobowym, a przebarwienia mają charakter wewnątrzpochodny, bardzo często opisane wyżej sposoby okażą się nieskuteczne. Na szczęście na takie sytuacje również znaleziono rozwiązanie. Przebarwienia, których nie można usunąć, zwykle w gabinetach stomatologicznych przykrywa się licówkami, koronami, czy też materiałami kompozytowymi.

Na koniec jeszcze jedno – warto, byśmy wybielając zęby kierowali się przede wszystkim rozsądkiem. Korzystajmy ze sprawdzonych, bezpiecznych metod, nie narażając swojego szkliwa na zniszczenie. Konsultujmy swoje decyzje ze stomatologiem i nie przesadzajmy – pamiętajmy, że wszystkie zabiegi specjalistycznego wybielania powinny być stosowane nie częściej niż dwa razy do roku.