Jak usunąć przebarwienia zębów — skąd biorą się plamy oraz przebarwienia na zębach?

Jeszcze 20 lat temu przebarwienia zazwyczaj usuwaliśmy w domu, przeczyszczając zęby sodą. Jest to dość skuteczna metoda walki z niechcianymi plamami, jednak stomatolodzy jej nie zalecają. Należy pamiętać, że soda w sposób mechaniczny silnie ściera osad nagromadzony na powierzchni szkliwa, a co za tym idzie, w konsekwencji może je uszkodzić. Obecnie są już znane skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze sposoby ujednolicania koloru zębów. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Poznaj rodzaje przebarwień oraz przyczyny przebarwień na zębach - aby usunąć przebarwienia na zębach, musisz wiedzieć, dlaczego się na nich pojawiają

Aby skutecznie dobrać metodę usunięcia przebarwień, na początek należy poznać ich przyczynę. Wyróżniamy dwa rodzaje takich przyczyn: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.

  1. SwissDent Gentle - Pasta do zębów usuwająca silne przebarwienia nazębne 100 ml
    72,50 zł

Zewnątrzpochodne przebarwienia na powierzchni zęba

Zewnątrzpochodne przyczyny przebarwień są z natury łatwiejsze do usunięcia, dlatego że atakują wyłącznie cienką błonkę pokrywającą zęby, a także powierzchniowe warstwy szkliwa. Zaliczamy do nich wszystkie te działania, które wpływają na ząb od zewnątrz. Mowa tu głównie o barwnikach w postaci jedzenia, napojów, używek czy leków.

Najpopularniejsze są przebarwienia powstałe po papierosach, które zwykle pojawiają się na szyjkach zębów i barwią je na ciemny kolor. Często nasze zęby przybierają też barwę żółtawą – takie przebarwienia powstają zwykle po napojach, takich jak wino, herbata, czy gazowane specyfiki, jak cola czy oranżada.

Jeśli chodzi o zabarwienia zębów występujące po lekach, te zwykle przybierają barwę żółtobrązową, czasem też występują w postaci czarnych plamek. Wszystko za sprawą znajdujących się w medykamentach specyfikach, takich jak chlorheksydyna, cetylopirydyna, sanguinaryna i listeryna.

Wewnątrzpochodne plamy na zębach

Wewnątrzpochodne przyczyny przebarwień są z reguły trudniejsze do usunięcia, gdyż wpływają na ząb od wewnątrz, zaburzając jego strukturę. Pojawiają się ze względu na leki, które nasze mamy przyjmowały w czasie ciąży, bądź którymi byliśmy przez nie karmieni do siódmego roku życia. Znajdują się wśród nich takie czynniki jak niedrożności przewodów żółciowych, porfirie, zaburzenia hormonalne, przebarwienia powstałe w związku z zażywaniem niektórych medykamentów, czy też choroby, takie jak fluoroza.

Niedrożność przewodów żółciowych barwi zęby na kolor zielony, zaś w przypadku działania porfirii przebarwienia stają się ciemnobrązowe bądź nawet różowobrązowe. Jeśli chodzi o wpływ zaburzeń hormonalnych, czyli działanie takich chorób jak na przykład tarczyca, sprawiają one, że zęby dzieci i młodzieży stają się w przypadku nadczynności tarczycy niebieskobiałe, natomiast przy jej niedoczynności mlecznobiałe.

Przebarwienia powstałe na skutek zażywanych leków posiadają zazwyczaj kolor żółty lub brązowy. Występują w postaci nieestetycznych plam, które pojawiają się na szkliwie dziecka. Ich intensywność jest zależna od przyjmowanej dawki leku i czasu go zażywania.

Przyczyną przebarwień zębów mogą być też choroby, takie jak na przykład fluoroza. Zaburzenie to powstaje w wyniku zbyt dużego spożycia fluoru, przyjmowanego wraz z produktami spożywczymi czy napojami. Warto w tym miejscu podkreślić, że fluor zawarty w pastach do zębów czy zabiegach dentystycznych nie prowadzi do przebarwień.

Białe przebarwienia na zębach - o czym nas informują?

Białe przebarwienia na zębach mogą być objawem fluorozy. Kolejnym powodem białych przebarwień może być hipoplazja szkliwa, czyli nieprawidłowe wykształcenie się szkliwa w trakcie rozwoju zęba. W takim przypadku, szkliwo jest mniej gęste i bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, co może prowadzić do powstawania białych plam. Hipoplazję szkliwa można zauważyć już u małych dzieci, gdy pojawiają się ich pierwsze zęby. Innym czynnikiem, który może powodować białe przebarwienia, jest nadmierna ekspozycja na kwas żołądkowy. W przypadku refluksu żołądkowego lub bulimii, kwasy żołądkowe mogą unosić się do jamy ustnej i uszkadzać szkliwo. Efektem tego mogą być białe plamy na zębach. Warto zauważyć, że ten problem dotyczy głównie osób z zaburzeniami jedzenia i wymaga leczenia zarówno stomatologicznego, jak i medycznego / psychologicznego.

Skąd się biorą brązowe przebarwienia na zębach?

Brązowe przebarwienia na zębach często są spowodowane spożywaniem napojów i pokarmów, które zawierają barwniki, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, czekolada czy cola. Te produkty mogą odkładać się na powierzchni zębów, powodując brązowe przebarwienia. Innym czynnikiem mogącym przyczynić się do powstania tego problemu jest palenie papierosów lub używanie wyrobów tytoniowych. To jednak nie wszystko. Brązowe plamy na zębach mogą być wynikiem starzenia się lub niektórych chorób zębów.

Szare przebarwienia na zębach — o czym świadczą?

Szare przebarwienia na zębach pojawiają się przez nadmierne spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina lub papierosów. Czasami szare przebarwienia mogą również być spowodowane przez niektóre leki, takie jak tetracykliny. W niektórych przypadkach szare przebarwienia mogą być objawem chorób wewnętrznych. Na przykład, choroby nerek mogą powodować nagromadzenie się metali ciężkich w organizmie, co może prowadzić do szarych plam na zębach. 

Jak pozbyć się przebarwień domowymi sposobami? Wybierz zdrową i skuteczną metodę, aby usunąć przebarwienia zębów

Jeśli mamy do czynienia z przebarwieniami zewnątrzpochodnymi, to śmiało możemy się z nimi uporać stosując domowe metody wybielania zębów. Przez ów „domowe sposoby” nie rozumiemy jednak oczyszczania szkliwa przy pomocy sody, a używanie do tego specjalistycznych, rekomendowanych przez stomatologów produktów, dzięki którym zęby stają się bielsze.

Obecnie do najpopularniejszych z nich należą pasty wybielające, które charakteryzują się większą ścieralnością od tradycyjnych past, a także zawierają rozjaśniające substancje. Tego typu preparaty są bezpieczne i zdecydowanie godne polecenia. Należy jednak przy tym pamiętać, by dobierać pastę umiejętnie, to znaczy najlepiej zakupić taką, której wartość RDA nie przekracza liczby 100. Produkty o wyższym wskaźniku ścieralności mogą być w dłuższej perspektywie dla nas szkodliwe i nie polecamy Wam ich do codziennego szczotkowania zębów.

Inną, domową oraz skuteczną metodą walki z przebarwieniami, są paski i żele wybielające. Przykleja się je na zęby dwa razy dziennie, mniej więcej na półgodziny, i już po kilku dniach można cieszyć się naprawdę zadowalającymi efektami. Wygodnie i komfortowo. Warto też uzupełniać wybielanie zębów pastami i paskami specjalnymi płukankami, które doskonale oczyszczą po tych wszystkich zabiegach naszą jamę ustną.

Dentysta — odwiedź go, aby usunąć przebarwienia i plamy na szkliwie

Oczywiście „porządek” ze swoimi zębami możemy zrobić także, a może przede wszystkim, dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym. Mamy w nim do dyspozycji takie zabiegi jak skaling (polegający na likwidowaniu kamienia nazębnego), piaskowanie (metoda oparta na usuwaniu osadu nazębnego pod ciśnieniem, przy pomocy ziarenek specjalnego piasku), a także po prostu wybielanie (zwykle polegające na stosowaniu specjalnych nakładek bądź terapii z udziałem światła specjalistycznej lampy).

Usuwanie przebarwień przy pomocy piaskowania — co musisz wiedzieć o tej metodzie?

Piaskowanie zębów polega na mechanicznym usuwaniu osadów i przebarwień przy użyciu specjalnego urządzenia, które wytwarza strumień skoncentrowanego piasku. Ta metoda jest skuteczna nie tylko w usuwaniu powierzchniowych przebarwień, ale także w osiąganiu długotrwałych efektów. Piaskowanie zębów jest bezpieczne, a więcej na jego temat dowiecie się z artykułu 'Piaskowanie zębów - co warto wiedzieć, na czym polega ten zabieg stomatologiczny?'.

Skaling - aby pozbyć się przebarwień na zębach, udaj się na ten zabieg

Aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień na zębach, warto skorzystać także z zabiegu skalingu. Skaling to profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, które są głównymi przyczynami przebarwień. Zabieg przeprowadzany jest przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną przy użyciu specjalnego narzędzia. Polega na usunięciu osadów z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych. Sprawdźcie: na czym polega skaling zębów i czy warto usuwać kamień nazębny przy pomocy tej metody?

Korony i licówki to ostateczność, kiedy zębów nie da się nawet piaskować

Niestety, jeśli nasze zęby znajdują się w zaawansowanym stanie chorobowym, a przebarwienia mają charakter wewnątrzpochodny, bardzo często opisane wyżej sposoby okażą się nieskuteczne. Na szczęście na takie sytuacje również znaleziono rozwiązanie. Przebarwienia, których nie można usunąć, zwykle w gabinetach stomatologicznych przykrywa się licówkami, koronami, czy też materiałami kompozytowymi. Dzięki licówkom i koronom każdy z Was może mieć śnieżnobiały uśmiech.

Na koniec jeszcze jedno – warto, byśmy wybielając zęby kierowali się przede wszystkim rozsądkiem. Korzystajmy ze sprawdzonych, bezpiecznych metod, nie narażając swojego szkliwa na zniszczenie. Konsultujmy swoje decyzje ze stomatologiem i nie przesadzajmy – pamiętajmy, że wszystkie zabiegi specjalistycznego wybielania powinny być stosowane nie częściej niż dwa razy do roku.