Najczęstszym błędem podczas rozpoczęcia korzystania ze szczoteczek elektrycznych jest dobór odpowiednich akcesoriów. Konkretnie chodzi tu o pastę do zębów. Nieświadomie nakładamy na szczoteczką tą, którą używaliśmy na co dzień w domu do szczoteczki manualnej. Niestety jest to duży błąd. Dlaczego? Zwykła pasta do zębów ma bowiem dość miękką strukturę i trudniej rozprowadza się po niewielkiej główce szczoteczki elektrycznej, często spływa i przez to jest mniej wydajna. Kolejnym powodem jest wyższa ścieralność takich past – siła włókienek elektrycznej szczoteczki sprawia, że pasta jest mocniej wcierana (mocniej niż jesteśmy w stanie to zrobić manualnie). Przez to możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia, bądź poważnego uwrażliwienia szkliwa. Dodatkowym argumentem jest mocne pienienie się takiej pasty – z przyzwyczajenia nakładamy jej dużą ilość i przez prędkość ruchów obrotowych taka pasta mocniej się pieni, to zaś prowadzi do szybszego zakończenia czynności mycia zębów, choć powinno to trwać aż 2 minuty (30 sekund na każdą z czterech części jamy ustnej).

Specjalistyczna pasta do mycia zębów szczoteczką elektryczną dostępna jest już w wielu stacjonarnych punktach (drogerie, apteki) oraz w ośrodkach dentystycznych. Ewentualny zapas po niższej cenie możemy sobie za to zamówić w internecie. Ten rodzaj pasty charakteryzuje się przede wszystkim niskim wskaźnikiem ścieralności RDA. Pasta jest dzięki temu łagodniejsza i nie ma prawa zaszkodzić naszym zębom. Ciekawe jest również to, że zazwyczaj do wyboru mamy dwa typy tejże pasty: w formie żelu, bądź klasycznej zwykłej pasty. Stomatolodzy jednak najczęściej polecają pierwszy rodzaj – lepiej utrzymuje się na główce szczoteczki, nie spływa i nie pieni się mocno. Dzięki temu mycie zębów zawsze będzie prostą i odczuwalną przyjemnością.

Zmiana zwykłej pasty na pastę specjalistyczną nie będzie odczuwalny finansowo – pasta kosztuje średnio tyle, co ta przeciętna, nie przekracza dziesięciu złotych. Ilość zalet z pewnością przekonuje do wyboru tej odpowiedniej dla naszej szczoteczki. Bez dwóch zdań szybko odczujemy różnicę stosowania, warto jest dać jej szansę. Po kilku tygodniach stosowania zauważyć będziemy mogli znaczącą różnicę nie tylko w czystości zębów, ale i rozjaśnieniu się szkliwa.