Najpopularniejsza spośród wszystkich szczoteczek porusza się ruchem obrotowo-zwrotnym. Ruch ten bardzo dokładnie usuwa płytkę nazębną i redukuje ilość bakterii, jednocześnie przynosząc niezwykłe uczucie odświeżenia. Szczoteczka ta napędzana jest ukrytą wewnątrz baterią, którą ładujemy raz na 5-7 dni (są wysoko zaawansowane szczoteczki, które ładować można nawet raz na 2 tygodnie). To bardzo praktyczne opcje umożliwiające stałe korzystanie z urządzenia nawet poza domem.

Różne rodzaje urządzenia

Szczoteczki dzielimy na trzy główne grupy, są to szczoteczki elektryczne, soniczne oraz ultradźwiękowe. Pierwszy rodzaj, najbardziej klasyczny i popularny. Kolejny, czyli szczoteczki soniczne poruszają się ruchem wibracyjnym, są znacznie delikatniejsze i cichsze. Ostatnia grupa, czyli ultradźwiękowe, to urządzenia najnowszej generacji. Osiągają najwyższą cenę, jednak użytkowanie ich jest nie tylko dobre dla usuwania płytki nazębnej, ale i prewencyjnym rozbijaniu łańcuchów bakterii i zapobieganiu próchnicy. Rodzaj szczoteczki musi być przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb.

Działanie szczoteczek elektrycznych

Stomatolodzy polecają korzystanie z tego typu szczoteczek. Są one bowiem wielokrotnie bardziej wydajniejsze od manualnych. Przeciętna główka takiego urządzenia porusza się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę, czego nigdy nie osiągniemy szczotkując zęby samodzielnie. Dodatkowe funkcje w jakie jest również wyposażona pomagają w wydajny i bezpieczny sposób zadbać o jamę ustną. Ciekawym rozwiązaniem jest timer, który automatycznie po 2 minutach sam wyłącza sprzęt ( tyle czasu powinno nam wystarczyć na dokładne wyszczotkowanie zębów). Dodatkowym plusem jest również wyświetlacz informujący nas o sile nacisku przykładanej szczoteczki do zęba, od razu zostaniemy zaalarmowani gdy jest ona zbyt duża. Pomoże nam to z pewnością uchronić się przed uszkodzeniami związanymi z niewłaściwym myciem zębów. Poza tymi nowoczesnymi funkcjami ułatwiającymi korzystanie z urządzenia mamy zagwarantowane dokładne i bezpieczne wyczyszczenie jamy zębowej.

Bezprzewodowe ładowanie

Szczoteczki elektryczne bardzo szybko podbiły rynek stomatologiczny, doczekały się więc wielu dodatkowych funkcji i udoskonaleń. Zdecydowanym plusem jest z pewnością mobilność szczoteczki. Spowodowane jest to bardzo wytrzymałą baterią. Wystarczy naładować ją raz, a wystarczy na co najmniej 5 dni użytkowania (2 razy dziennie). Gdziekolwiek więc nie będziemy, szczotkowanie zawsze będzie możliwe.