Chlorheksydyna jest jednym z najpopularniejszych antyseptyków wykorzystywanych przez różne dziedziny medycyny, wliczając w to stomatologię. Wykazuje ona silne działanie zabijające bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne a także niektóre typy pierwotniaków, wirusów i drożdżaków, poprzez uszkadzanie ich błon komórkowych. W stomatologii, chlorheksydyna łączy się z płytką nazębną i błoną śluzową jamy ustnej, po czym jest stopniowo uwalniana, chroniąc nas przed bakteriami przez długi czas (8 - 12 godzin). Jest też ona w pełni bezpieczna, aczkolwiek czasami może spowodować miejscową nadwrażliwość.

Zastosowanie w stomatologii

Chlorheksydyna działa przeciwzapalnie, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w przypadku stanu zapalnego dziąseł. Hamuje też ona osadzanie się płytki nazębnej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, chlorheksydyna utrzymuje się w jamie ustnej przez około 8 godzin, zaś w ślinie, przed snem, aż 12 godzin. Przewyższa to działanie każdej dostępnej na rynku płukanki. Płyny do płukania zawierające tę substancję wykorzystuje się także do przyspieszenia gojenia się ran i zmniejszenia stanów zapalnych po zabiegach chirurgii dentystyczej lub wstawianiu implantów. Wspiera ona też leczenie grzybicy jamy ustnej oraz odkaża wyciski i uzupełnienia protetyczne. Dobry przykład na płyn do płukania z chlorheksydyną to Gum Butler ParoeX.

Specyfiki, które zawierają chlorheksydynę są szczególnie polecane osobom, które:

- cierpią na choroby przyzębia
- borykają się z problemem jakim jest krwawienie i stany zapalne dziąseł
- są po zabiegach chirurgicznych
- mają implanty
- wykazują wzmożony poziom powstawania biofilmu, nalotu na zębach i tym, którym odkłada się kamień nazębny

Czy posiada jakieś wady?

Dłuższe stosowanie chlorheksydyny może doprowadzić do skutków ubocznych takich jak brunatne przebarwienia w jamie ustnej, zaburzenia smaku lub podrażnienia błony śluzowe. Na szczęście każdy z tych efektów jest przejściowy i zaprzestanie korzystania z chlorheksydyny sprawia, że dolegliwości przeminą same.

W jakich produktach ją znajdziemy?

Chlorheksydynę możemy znaleźć w płynach do płukania ust, pastach do zębów, żelach i lakierze. Żele i płukanki są tu najlepszym wyborem, ponieważ chlorheksydyna zachowuje w nich pełnię swojego działania.