Czym jest chlorheksydyna? Przeciwwskazania do stosowania płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną

Chlorheksydyna jest jednym z najpopularniejszych antyseptyków wykorzystywanych przez różne dziedziny medycyny, wliczając w to stomatologię. Ta pochodna biguanidu wykazuje silne działanie zabijające bakterie Gram-dodatnie i nieco słabsze w usuwaniu bakterii Gram-ujemnych. Poza tym likwiduje niektóre typy pierwotniaków, wirusów i drożdżaków, poprzez uszkadzanie ich błon komórkowych. Została odkryta w latach 50. XX wieku, kiedy pracowano nad syntetycznymi lekami przeciwmalarycznymi. Praktycznie od początku jej wynalezienia jest używana jako środek odkażający. Najczęściej stosuje się ją do tego, by odkazić skórę, błony śluzowe, rany oraz narzędzia chirurgiczne. W stomatologii, chlorheksydyna łączy się z płytką nazębną i błoną śluzową jamy ustnej, po czym jest stopniowo uwalniana, chroniąc nas przed bakteriami przez długi czas (8-12 godzin). Jest też w pełni bezpieczna, aczkolwiek czasami może spowodować miejscową nadwrażliwość. Czy każdy może się zdecydować na stosowanie preparatów z chlorheksydyną? Jak działa chlorheksydyna w wyższych stężeniach i czy może być niebezpieczna? Kto doceni szerokie spectrum jej działania i jakie produktu do higieny jamy ustnej zawierające chlorheksydynę Wam polecamy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu. Koniecznie zostańcie z nami do końca!

Chlorheksydyna - zastosowanie w stomatologii, jak działa chlorheksydyna?

Chlorheksydyna ma szerokie spektrum działania. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w przypadku stanu zapalnego dziąseł. Hamuje też ona osadzanie się płytki nazębnej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, chlorheksydyna utrzymuje się w jamie ustnej przez około 8 godzin, zaś w ślinie, przed snem, aż 12 godzin. Przewyższa to działanie każdej dostępnej na rynku płukanki. Płyny do płukania zawierające tę substancję wykorzystuje się także do przyspieszenia gojenia się ran i zmniejszenia stanów zapalnych po zabiegach chirurgii dentystyczej lub wstawianiu implantów. Wspiera ona też leczenie grzybicy jamy ustnej oraz odkaża wyciski i uzupełnienia protetyczne. Dobry przykład na płyn do płukania z chlorheksydyną to Gum Butler ParoeX.

Komu poleca się chlorheksydynę?

Specyfiki, które zawierają chlorheksydynę są szczególnie polecane osobom, które:

  • cierpią na choroby dziąseł i przyzębia
  • borykają się z problemem jakim jest krwawienie i stany zapalne dziąseł
  • są po zabiegach w obrębie jamy ustnej
  • mają implanty
  • wykazują wzmożony poziom powstawania biofilmu, nalotu na zębach i tym, którym odkłada się kamień nazębny

  1. Curasept ADS 350 – żel do miejscowego leczenia dziąseł z chlorheksydyną 0,5 % 30 ml
    25,90 zł
  2. Curasept ADS 020 Lentivo - płyn z chlorheksydyną i chlorobutanolem 200ml
    32,90 zł
  3. Curasept ADS 020 Astringent - płyn z chlorheksydyną i oczarem wirginijskim 200ml
    32,90 zł
  4. Curasept ADS350 Regenerative – regenerujący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i kwasem hialuronowym 30 ml
    24,90 zł
  5. Curasept ADS350 Soothing – łagodzący żel leczniczy z chlorheksydyną 0,5% i chlorobutanolem 30 ml
    24,90 zł
  6. Kin Gingival płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,12% 500 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 42,90 zł 44,90 zł
  7. KIN PerioKIN Gum Gencives płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,20% 250 ml
    28,90 zł

Długotrwałe działanie chlorheksydyny a działania niepożądane. Czy posiada jakieś wady? 

Dłuższe stosowanie chlorheksydyny może doprowadzić do skutków ubocznych takich jak brunatne przebarwienia w jamie ustnej, zaburzenia smaku lub podrażnienia błony śluzowe. Na szczęście każdy z tych efektów jest przejściowy i zaprzestanie korzystania z chlorheksydyny sprawia, że dolegliwości przeminą same. Jeśli więc długotrwałe stosowanie tej substancji budzi w Was lęk - spokojnie! Wszystko będzie dobrze.

Chlorheksydyna – przeciwwskazania do stosowania produktów z chlorheksydyną

Preparaty, w których znajduje się chlorheksydyna, nie są przeznaczone dla wszystkich. Przeciwwskazania do ich stosowania dotyczą takich sytuacji jak odkażanie błon śluzowych czy dezynfekcja otwartych ran o dużej powierzchni. Poza tym po produkty z chlorheksydyną nie powinny sięgać dzieci, kobiety w ciąży czy osoby uczulone na tę substancję.

W jakich produktach do pielęgnacji jamy ustnej ją znajdziemy?

Chlorheksydynę możemy znaleźć w płynach do płukania ust, pastach do zębów, żelach i lakierze. Żele i płukanki są tu najlepszym wyborem, ponieważ chlorheksydyna zachowuje w nich pełnię swojego działania. Jej stężenie w tych produktach wynosi 0,1-0,2% dzięki czemu niszczy bakterie próchnicotwórcze, które są głównym składnikiem płytki nazębnej.

Polecane płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną - sprawdź nasze ulubione! 

Kilka produktów zawierających w składzie chlorheksydynę

Gum Butler ParoeX

To doskonały płyn do płukania jamy ustnej, który nie zawiera w swoim składzie alkoholu. Sprawdza się w przypadku zębów skłonnych do nadwrażliwości i krwawiących dziąseł. Poleca się go szczególnie osobom, które noszą na stałe aparaty ortodontyczne, protezy lub implanty. Dzięki temu, że zawiera w swoim składzie chlorheksydynę, sprawuje się świetnie w chronieniu zębów przez wystąpieniem i rozwojem próchnicy. Może być stosowany także jako środek do zlikwidowania wczesnych oznak nadwrażliwości i obrzęków. Chroni także przed wystąpieniem chorób przyzębia. Dodatkowo wykazuje działanie wybielające, co może spodobać się osobom, pragnących rozjaśnić swoje zęby.

CURASEPT ADS Perio

Płyn do płukania jamy ustnej CURASEPT ADS Perio nie zawiera w swoim składzie alkoholu. Poleca się, by stosować go przy leczeniu periodontologicznym, jak również po zabiegach chirurgii plastycznej przyzębia i przy leczeniu resekcji chirurgicznej. Doskonale przemyślana formuła została ukierunkowana, by działać regenerująco i przeciwzapalnie, jednocześnie usuwając uporczywe przebarwienia. Zawartość chlorheksydyny to 0,12%. Jest ona podana z domieszką kwasu hialuronowego oraz kopolimeru PVP-VA. Dzięki temu dobrze radzi sobie z leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Dodatkowo chroni przed powstawaniem i rozwojem próchnicy w miejscach, do których nie dociera włosie szczoteczki. Co ważne, wzmacnia szkliwo zębów, sprawiając, ż eto staje się silniejsze i zdrowsze.

Corsodyl

To specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej, który sprawdza się w leczeniu chorób dziąseł i zębów. Najbardziej poleca się go osobom, które są w trakcie prostowania zębów, noszą implanty, korony bądź mają ubytki spowodowane panoszącą się we wnętrzu ich jamy ustnej próchnicą. Warto stosować go także przy aftach, zapaleniach dziąseł oraz podczas usuwania kamienia nazębnego. Dobrze przemyślany skład zapewnia zmniejszenie ilości bakterii wewnątrz jamy ustnej, co wpływa korzystnie na leczenie próchnicy. Zmniejszając występujące obrzęki oraz zapalenia dziąseł pomaga w leczeniu. Zawiera 0,1% chlorheksydyny, która dodatkowo działa dezynfekująco i przeciwgrzybicznie. Najlepiej stosować go dwa razy dziennie.

KIN PerioKIN Gum Gencives

Dzięki szczególnej formule płyn do płukania ust KIN PerioKIN GUM Gencives znajduje szerokie zastosowanie podczas leczenia chorób przyzębia, stanów zapalnych oraz przy redukcji płytki nazębnej. Doskonale sprawdza się w usuwaniu przebarwień na zębach. Z racji, że płyn ma miętowy smak, zapewnia długotrwałe uczucie odświeżenia wewnątrz jamy ustnej. Co ważne, płyn sprawia, że szybciej goją się rany oraz stany zapalne. Nie wysusza śluzówki, co gwarantuje brak alkoholu w składzie. Ponadto chlorheksydyna w stężeniu 0,2% działa antybakteryjnie. Pomaga także w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, skutecznie hamując przed powstawaniem płytki nazębnej. Warto stosować ten płyn po ekstrakcji zęba, skalingu, kiretażu lub implantacji, gdyż powoduje szybsze gojenie rany. Najlepiej stosować go dwa razy dziennie płucząc jamę ustną przez około minutę, używając do tego 10 ml płynu. Co ważne, mogą z niego korzystać również kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na cukrzycę