Podstawowym składnikiem czarnej pasty jest aktywny węgiel. Składnik ten został wybrany jako główny komponent tych nowatorskich past ze względu na swoje właściwości absorbujące, pozwalające mu na usuwanie wszelakich przebarwień. Mowa tu chociażby o tytoniu, kawie, czerwonym winie lub herbacie, czyli najbardziej problematycznych przebarwieniach. Ogromną zaletą czarnej pasty jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych past wybielających nie charakteryzuje się ona wysokim RDA, ponieważ węgiel z większą łatwością absorbuje przebarwienia. Co więcej, pasta ta ma silne działanie antybakteryjne i wzmacnia ochronne właściwości śliny poprzez regulację poziomu pH w ustach.

Kiedy nie powinno się z nich korzystać?

Czarna pasta do zębów jest wykluczona przede wszystkim wtedy, gdy mamy osłabione szkliwo, skłonne do erozji. Użyciu czarnej pasty na takim szkliwie może nie tylko je przyciemnić, ale też pogorszyć jego nadwrażliwość. Z past tego typu, podobnie jak ze zwykłych past wybielających, nie powinniśmy korzystać zbyt długo. Nawet jeśli nie ścierają one agresywnie szkliwa, to i tak po długim stosowaniu mogą doprowadzić do uszkodzeń. Warto tu też nadmienić, że jeśli naprawdę interesuje nas wybielanie zębów węglem, powinniśmy wykorzystać właśnie takie pasty – zawarte w nich składniki trzymają efekty uboczne w ryzach, czego nie można powiedzieć o użyciu czystego węgla aktywnego. Na temat działania węgla aktywnego pisaliśmy już wcześniej w tym miejscu.

czarna pasta

Czy warto kupić czarną pastę do zębów?

Tak, jeżeli szukamy pasty wybielającej o niskiej ścieralności. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z niej mądrze i oszczędnie w celu uniknięcia efektów niepożądanych. Jeżeli mamy już osłabione szkliwo, pasty te zdecydowanie nie są wskazane w naszym wypadku. Czarna pasta do zębów najlepiej sprawdza się przy jednoczesnym korzystaniu z produktów remineralizujących na bazie hydroksyapatytów i tym podobnych. Na polskim rynku znajdziemy sporo produktów tego typu. Warto jednak dokonywać zakupów w sprawdzonych miejscach i unikać środków niewiadomego pochodzenia.