Podstawowym składnikiem czarnej pasty jest aktywny węgiel. Składnik ten został wybrany jako główny komponent tych nowatorskich past ze względu na swoje właściwości absorbujące, pozwalające mu na usuwanie wszelakich przebarwień. Mowa tu chociażby o tytoniu, kawie, czerwonym winie lub herbacie, czyli najbardziej problematycznych przebarwieniach. Ogromną zaletą czarnej pasty jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych past wybielających nie charakteryzuje się ona wysokim RDA, ponieważ węgiel z większą łatwością absorbuje przebarwienia. Co więcej, pasta ta ma silne działanie antybakteryjne i wzmacnia ochronne właściwości śliny poprzez regulację poziomu pH w ustach.

Węgiel aktywny – główny składnik czarnej pasty do zębów

Węgiel aktywny był początkowo stosowany w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Jednak zaczęto go wykorzystywać także w inny sposób. Nas interesuje kosmetyka, gdyż to do niej zaliczamy pasty do zębów. Węgiel aktywny posiada porowatą strukturę, a także, o czym już wspominaliśmy, zdolność wiązania i absorpcji. Dzięki temu jest taki skuteczny w przyciąganiu wszelkich zanieczyszczeń, toksyn, a nawet bakterii, które mogą występować zarówno na skórze, jak i w jamie ustnej. Doskonale oczyszcza, co zostało wykorzystane podczas opracowywania formuł past do zębów z tym składnikiem. Poza pastami możemy znaleźć także inne produkty, które zawierają węgiel aktywny. Znajdziemy nici dentystyczne, proszki, gumy do żucia i paski wybielające.

Węgiel aktywny doskonale radzi sobie z rozjaśnieniem uśmiechu. Jednak nie pomoże osobom, które mają naturalnie biały odcień zębów. Nie jest bowiem w stanie rozjaśnić go bardziej. Oznacza to, że jego działanie jest wyłącznie powierzchniowe. Jak już pisaliśmy, pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia, osady i powierzchniowe przebarwienia, które powstają po spożyciu takich produktów jak np. jagody, buraki, czerwone wino, kawa czy herbata. W takich sytuacjach sprawdzi się doskonale. Niestety nie pomoże osobom, które mają naturalnie ciemny odcień zębów. Producenci nie chcąc stracić twarzy umieszczają na swoich produktach informację, że „przywracają one zębom ich naturalny kolor”. Można powiedzieć, że to wyjątkowo uczciwe stwierdzenie.

Kiedy nie powinno się z nich korzystać?

Czarna pasta do zębów jest wykluczona przede wszystkim wtedy, gdy mamy osłabione szkliwo, skłonne do erozji. Użyciu czarnej pasty na takim szkliwie może nie tylko je przyciemnić, ale też pogorszyć jego nadwrażliwość. Z past tego typu, podobnie jak ze zwykłych past wybielających, nie powinniśmy korzystać zbyt długo. Nawet jeśli nie ścierają one agresywnie szkliwa, to i tak po długim stosowaniu mogą doprowadzić do uszkodzeń. Warto tu też nadmienić, że jeśli naprawdę interesuje nas wybielanie zębów węglem, powinniśmy wykorzystać właśnie takie pasty – zawarte w nich składniki trzymają efekty uboczne w ryzach, czego nie można powiedzieć o użyciu czystego węgla aktywnego. Na temat działania węgla aktywnego pisaliśmy już wcześniej w tym miejscu.

czarna pasta

Czy warto kupić czarną pastę do zębów?

Tak, jeżeli szukamy pasty wybielającej o niskiej ścieralności. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z niej mądrze i oszczędnie w celu uniknięcia efektów niepożądanych. Jeżeli mamy już osłabione szkliwo, pasty te zdecydowanie nie są wskazane w naszym wypadku. Czarna pasta do zębów najlepiej sprawdza się przy jednoczesnym korzystaniu z produktów remineralizujących na bazie hydroksyapatytów i tym podobnych. Na polskim rynku znajdziemy sporo produktów tego typu. Warto jednak dokonywać zakupów w sprawdzonych miejscach i unikać środków niewiadomego pochodzenia.

Co oferuje rynek?

Poniżej przedstawimy dwie pasty do zębów z węglem aktywnym. Każda z nich jest w pełni bezpieczna dla użytkownika i skuteczna w czyszczeniu zębów.

SEYSSO Carbon Charcoal

Pasta ta została stworzona z myślą o stosowaniu jej w połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi. Dzięki korzystaniu z tego duetu można w krótkim czasie zauważyć u siebie rozjaśnienie zębów. Głównym składnikiem jest węgiel aktywny, pochodzący z drewna bambusowego oraz hydroksyapatytu. Poza usuwaniem osadu nazębnego i przebarwień, pochłania nieprzyjemne zapachy. Doskonale chroni przed próchnicą dzięki temu, że posiada w składzie ksylitol. Dodatkowym składnikiem jest olej kokosowy, który wzmacnia zęby i dziąsła. Dzięki usuwaniu bakterii z jamy ustnej, zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.

White Glo Deep Stain Charcoal

Pasta ta ma za zadanie rozjaśnić szkliwo zębów, przywracając im kolor naturalnej bieli. Zestaw ten zawiera nie tylko pastę, ale także wykałaczki i szczoteczkę manualną. Zawartość węgla zapewnia działanie antybakteryjne. Pasta jest niezwykle skuteczna w usuwaniu bakterii z przestrzeni międzyzębowych, co sprawia, że doskonale chroni przed powstaniem i rozwojem próchnicy. Pozbywając się bakterii z jamy ustnej, zapewnia odświeżenie oddechu. By zauważyć jej działanie należy stosować ją 2-3 razy dziennie, najlepiej po posiłkach.

Co jeśli nie pasta?

Ostatnio ogromną popularnością cieszy się Coco Glam, proszek do zębów z węglem aktywnym, który pochodzi z drzewa kokosowego. Jest bardzo skuteczny w usuwaniu nawet najbardziej uporczywych przebarwień. Służy on do mycia zębów. Używając go nie tylko rozjaśnia się zęby, ale także wzmacnia szkliwo i głęboko oczyszcza jamę ustną. Dodatkowo chroni przed wystąpieniem próchnicy i nawracającym chorobom dziąseł i błon śluzowych.