Bonding zębów – szybka metoda zmiany kształtu zębów. Na czym polega bonding zębów?

Bonding to metoda rekonstrukcji powierzchni zęba, która pozwala na zmianę wyglądu zębów. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu przy wykorzystaniu tej techniki można uzyskać prostsze zęby już podczas jednej wizyty w gabinecie. Używając żywicy kompozytowej i zjawiska adhezji (przylegania) uzyskuje się wspaniałe efekty estetyczne i piękny uśmiech. Bonding jest zabiegiem, z którego niestety nie może skorzystać każdy. Z takiego nadawania zębom kształtu nie mogą skorzystać osoby, które mają próchnicę lub cierpią na bruksizm. Wymienione problemy z zębami są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania bondingu.

Czy kształt zębów można zmienić?

Pytanie to już samo w sobie odnosi się nie tylko do stosowania uzupełnień protetycznych, ale także do stomatologii estetycznej. Pierwszy z wymienionych sposobów leczenia jest dość drogi, co sprawia, że wiele osób zwleka z jego wykonaniem lub unika wizyty u dentysty. Jednak nie należy tego robić. Jeśli okazuje się, że nie stać nas na wykonanie zabiegów, które poprawiłyby wygląd zębów przy wykorzystaniu uzupełnień protetycznych, możemy skorzystać z tych, które mają charakter estetyczny. Ich największą zaletą jest to, że są znacznie tańsze. Jedną z metod zmieniania wyglądu zębów jest właśnie bonding. Polega on na tym, że do tkanek zęba przyłącza się materiały kompozytowe. Wykorzystuje się w tym celu kwasy, wytrawiające zęby i żywicę. Bonding pozwala w sposób nieinwazyjny naprawić stare wypełnienia, wyleczyć pęknięcia na powierzchni szkliwa, poradzić sobie z przebarwieniami zębów, a to wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu materiału jakim jest żywica kompozytowa. Czasami trzeba nałożyć także cienką warstwę kompozytu.

 

  1. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Pink
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  2. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Purple
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  3. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  4. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Green
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  5. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Blue
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  6. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Red
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł
  7. Szczoteczka soniczna Smilesonic EX Black
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 349,00 zł 399,00 zł

Na czym polega bonding i jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?

Bonding polega na połączeniu struktury zęba z kompozytem z żywicy. Cały proces dzieli się na kilka etapów. W pierwszym i zarazem najważniejszym stomatolog ma za zadanie oczyścić powierzchnię zęba oraz wykonać higienizację. Następnie należy pobrać wycisk zębów w celu określenia odpowiedniego kształtu odbudowanego uzębienia.

W trakcie odbudowy zęba kompozytem specjalista wytrawia szkliwo za pomocą bardzo delikatnego kwasu. W kolejnym kroku wypełnia ubytki żywicą kompozytową i wykonuje polerowanie. Przy znacznych uszkodzeniach zębów można dodatkowo zastosować licówkę porcelanową.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania bondingu?

Jednym z podstawowych wskazań do wykonania bondingu jest brak pieniędzy na wykonanie uzupełnień protetycznych. Metodę tę stosuje się wtedy, gdy ukruszyły się zęby. Zwykle dotyczy to siekaczy przyśrodkowych górnych. Bywa, że pacjentowi udało się zachować przy sobie ten kawałek zęba, który się ukruszył. Wtedy można go przytwierdzić z powrotem na miejsce używając żywicy kompozytowej. Często jednak zdarza się tak, że ukruszony kawałek przepadł bezpowrotnie. Wtedy trzeba odbudować utraconą tkankę, wykorzystując w tym celu materiał kompozytowy.

Kolejnym powodem, który stoi za tym, by wykonać zabieg techniką bondingu jest chęć wyrównania powierzchni zębów. Jeśli mamy pęknięcia na ich powierzchni, możemy naprawić je używając żywicy kompozytowej. Warto zaznaczyć, że dotyczy to także starych wypełnień lub przebarwień zębów. Chcąc zamaskować ten problem możemy pozwolić, by stomatolog nałożył nam na powierzchnię zęba cienką warstwę kompozytu, co nie sprawi, że utracimy nadmierną ilość tkanki.

Następnym powodem wykonania bondingu jest występowanie diastemy. Jeśli odpowiednio uzyje się licówek (najlepiej porcelanowych) u pacjenta może zostać wypełniona przestrzeń pomiędzy przednimi zębami. Dzięki temu można zlikwidować kompleksy.

Czy każdy może wykonać bonding zębów? Przeciwwskazania do odbudowy zęba bondingiem

Jak pisaliśmy wcześniej, przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są: próchnica, bruksizm i inne parafuncje dotyczące jamy ustnej.

Jak przebiega bonding zębów?

Jak wygląda procedura odbudowy zęba bondingiem? Chcąc wykonać bonding zębów, należy je delikatnie zmatowić. Używa się w tym celu odpowiedniego wiertła lub krążka ściernego. Następnie należy przygotować się na konieczność wytrawienia zęba kwasem przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Na tak przygotowane tkanki nakłada się żywicę kompozytową, którą lekarz dentysta naświetla lampą polimeryzacyjną. Bywa, że należy przeprowadzić dalszą odbudowę zęba. By to zrobić używa się materiał kompozytowy o odpowiedniej barwie. Dopasowuje się ją do koloru zębów pacjenta. Musimy w tym miejscu podkreślić, że bonding nie jest zabiegiem inwazyjnym. Pozwala na zachowanie tkanek zęba. Przy leczeniu próchnicy należy pozbyć się zainfekowanych tkanek zęba, które potem się odbudowuje. Efekty wykonania zabiegu widać po jednej wizycie w gabinecie. To właśnie wtedy nadaje się zębom nowy kształt, który bardziej odpowiada naszym wyobrażeniom. Ta metoda jest bardzo szybka w przeciwieństwie do odbudowy protetycznej, która może zajmować wiele czasu (nawet do kilku tygodni).

Jakie są zalety wykonania bondingu zębów?

Jak wspominaliśmy wyżej, cały zabieg bondingu wykonuje się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Z tego powodu największą jego zaletą jest szybki czas realizacji. Bonding nie wymaga wielu wizyt u stomatologa. Poza tym zabieg ten jest stosunkowo tani — tańszy niż licówki. Kolejnym, co stoi za tym, że warto wykonać bonding zębów jest to, że zabieg ten dla doświadczonego stomatologa nie stanowi większych problemów. Poza tym cechuje go mała inwazyjność, a efekty można odwrócić - bonding jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą szlifować swoich zębów, a jednocześnie liczą na ich piękny wygląd. Dodatkowo warto zastanowić się nad jego wykonaniem, ponieważ można z czasem zastąpić materiał kompozytowy licówkami porcelanowymi, które doskonale wyglądają i są znacznie trwalsze.

Wady bondingu. Jakie są wady przeprowadzania bondingu zębów?

Warto wiedzieć, że wykonanie tego zabiegu dużo zmieni w naszym życiu. Należy przede wszystkim uświadomić sobie konieczność zrezygnowania ze spożywania wszystkich barwiących produktów, do których należą: kawa, herbata, buraczki czy jagody. Poza tym trzeba pożegnać się z nałogiem jakim jest palenie papierosów. Wynika to z tego, że materiał kompozytowy łatwo się odbarwia. Warto wiedzieć także o tym, że może się on kruszyć. Przez to przestaje wyglądać estetycznie. Pocieszenie może stanowić fakt, że wystarczy jeszcze raz wykonać zabieg bondingu, by pozbyć się tych niedociągnięć. Trwałość kompozytów sięga około 5 lat. Chcąc utrzymać zadowalające efekty jak najdłużej, należy stawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa raz na 3 miesiące. To w czasie ich trwania można wypolerować kompozyty, co poprawi ich wygląd.

Jakie są różnice między bondingiem a bleachingiem?

Musimy uświadomić sobie przede wszystkim, że są to dwa różne zabiegi. Pierwszy z nich, tak jak mówiliśmy, polega na tym, że pacjent decyduje o tym jaki kształt zębów chciałby uzyskać i jaką mają mieć one barwę. Może wybrać dowolną, gdyż wszystko bazuje na wykorzystaniu materiałów kompozytowych. Z kolei bleaching zębów (wybielanie) polega na tym, że wykorzystując specjalne preparaty przywraca się im ich naturalny odcień. Zakres tego zabiegu jest ograniczony przez pewną granicę barwy zęba. Nie zmienia się przy tym kształtu uzębienia.

Czy bonding jest lepszym wyborem niż licówki porcelanowe?

Uważa się, że to licówki porcelanowe stanowią przewagę nad bondingiem, w którym wykorzystuje się żywicę kompozytową. Porcelana jest materiałem mocniejszym i trwalszym niż kompozyt. Choć oba sposoby na odbudowę zęba zapewnią nam zadowalający efekt estetyczny, to w przypadku licówki porcelanowej może on utrzymać się dłużej.

Czy bonding to licówka kompozytowa?

Bonding to zabieg stomatologiczny, w którym zostaje wykorzystana bezpośrednia licówka kompozytowa, czyli inaczej cienka nakładka wykonana z żywicy kompozytowej. W uproszczeniu można więc stwierdzić, że bonding to licówka porcelanowa.

Bonding zębów czy konturowanie?

Kiedy zależy nam na tym, by poprawić kształt zębów możemy zdecydować się na jedną z tych metod. Konturowanie polega na tym, że kształt uzębienia zmienia się poprzez delikatne zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa zębów oraz odbudowania jego powierzchni kompozytem. Robi się to tylko wtedy, kiedy zaistniała taka konieczność. Efekty tego zabiegu są widoczne u pacjentów, którzy przed jego wykonaniem nie czuli się najlepiej z tym, jak wyglądają ich zęby. Specjalne krążki ścierne, wiertła oraz żywica sprawiają, że zęby stają się nie do poznania. Warto zaznaczyć, że konturowanie zębów daje możliwość zmniejszenia dysproporcji między zębami. Poza tym pozwala skorygować ostre krawędzie. Jest to rozwiązanie trwałe. Jak pisaliśmy wyżej, bonding jest rozwiązaniem tymczasowym, które może utrzymać się przez 5 lat. Efekt jaki możemy uzyskać okazuje się fantastyczny, jeśli po jego wykonaniu zdecydujemy się założyć licówki porcelanowe wykonywane w laboratorium dentystycznym. 

Efekty bondingu - jak długo się utrzymuje?

Jeśli zabieg bondingu zostanie wykonany prawidłowo, z użyciem odpowiednio dobranych materiałów wysokiej jakości, jego efekty mogą utrzymać się nawet do 5 lat. Trwałość bondingu uzależniona jest od rodzaju zastosowanego materiału, a także od nawyków żywieniowych oraz higienicznych danego pacjenta.

Ile kosztuje bonding zębów?

Koszt wykonania zabiegu bondingu zębów zależny jest od gabinetu stomatologicznego oraz regionu, w którym znajduje się dana placówka. W niektórych miastach za opracowanie w ten sposób jednego zęba zapłacimy od 300 do 600 złotych. Z kolei doświadczony stomatolog za przeprowadzenie tego zabiegu może zażądać nawet od 800 do 1000 złotych. Opracowanie całego uzębienia to średni koszt od 2 do 5 tys. złotych.

Zalecenia po zabiegu - stosuj się do nich, aby zachować piękny wygląd zębów!

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować piękny wygląd swoich zębów po zabiegu bondingu, zastosuj się do następujących zaleceń: odwiedzaj gabinet stomatologiczny w celu kontroli uzębienia, unikaj twardych i lepkich pokarmów przez okres kilku godzin, a także dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej każdego dnia.