Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Niestety notorycznie popełniamy te same błędy, które mogą kosztować nas sporo zdrowia. Po przeczytaniu poniższego tekstu dowiesz się jakich pomyłek nie popełniać przy higienie jamy ustnej.

1. Twarde włosie na szczoteczce

Czy rzeczywiście jest tak, że dzięki twardemu włosiu jesteśmy w stanie lepiej usunąć osad z naszych zębów? Niestety używając twardych końcówek ryzykujemy uszkodzeniem szkliwa oraz dziąsła, a w połączeniu ze zbyt dużym naciskiem na ząb może dojść do nieodwracalnych zmian. Osoby, które maja odkrytą szyjkę zębową lub cierpią na krwawienie dziąseł to tym bardziej powinny zadbać o miękką szczoteczkę.

2. Zła technika szczotkowania

Może to i jest śmieszne, ale wielu z nas nie potrafi dobrze szczotkować zębów. Chodzi to nieprawidłowy posuwisty ruch jaki stosujemy. Przez posuwiste ruchy i zbyt mocne dociskanie szczoteczki możemy uszkodzić sobie szkliwo. A tego przecież nie chcemy prawda. Poprzez tą technikę omijamy przestrzenie międzyzębowe, w których zbiera się najwięcej płytki bakteryjnej. Wynikiem złego szczotkowania może być również krwawienie i odsłonięcie szyjki zębowej.

Proponujemy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem linii dziąseł. Następnie stosując ruch wymiatający zaczynając od dziąseł. Ruch wymiatający pozwoli wymieść osad i płytkę nazębną nie uszkadzając szkliwa i dziąseł.

3. Pasty o wysokim wpółczynniku ścieralności

Pamiętajmy aby pry wyborze pasty kierować się przede wszystkim jej składem i zawartością. Wysoki współczynnik ścieralności – RDA, REA obecny w naszych pasatach nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie środki ni tylko polerują ale również ścierają szkliwo w konsekwencji osłabiając je. Warto zapamiętać, aby w naszych pastach znajdowały się cenne składniki wzmacniające i odbudowujące szkliwo.

4. Rozgryzanie twardych cukierków i lizaków

Zęby nie są niezniszczalne- to należy sobie uświadomić. Dlatego zbędne gryzienie cukierków czy landrynek do niczego dobrego nie prowadzi. Podobnie jak otwieranie piwa zębami. Przez takie postępowanie możemy uszkodzić sobie szkliwo lub je ukruszyć. Obecny cukier przykleja się do naszych zębów powodując próchnicę.

5. Palenie papierosów

O tym, że papierosy są szkodliwe dla naszego organizmu to już chyba każdy wie. Papierosy również wpływają niekorzystnie na kondycje naszych dziąseł. Zwiększają ryzyko powstawania chorób przyzębia. Powodują nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i przebarwiają szkliwo.

6. Spożywanie słodkich napojów

Jeśli pijemy słodkie napoje po umyciu zębów to nie jest najmądrzejsze rozwiązanie. Cukry proste zawarte w tych artykułach są pożywką dla bakterii, a te zaś powodują powstawanie próchnicy. Jeśli napijesz się czegoś przed snem pamiętaj umyć zęby. Dobrze będzie jak odczekasz jeszcze 20 minut lub przepłuczesz wodą.