Na szczęście, większości z nich - można łatwo uniknąć. Jednak żeby pokonać swojego przeciwnika, trzeba go dobrze poznać. Dowiedz się, jakie błędy przy oczyszczaniu zębów są najczęściej popełniane.

Używanie nieodpowiednio dobranej szczoteczki do zębów

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Nie ogranicza się on jedynie do koloru rękojeści bądź też ceny produktu. Dobór szczoteczki jest ważny ze względu na dwa elementy:

rodzaj szczoteczki:
- manualna - tradycyjna szczoteczka, której używamy siłą rąk,
- elektryczna - wykonuje około 8 800 ruchów na minutę (oscylacyjnych, rotacyjnych bądź pulsacyjnych - rodzaj zależy od modelu),
- soniczna - porusza się z prędkością ponad 31 000 pulsacji na minutę, wykonuje ruchy wymiatające,
- ultradźwiękowa - może oczyszczać zęby samymi falami ultradźwiękowymi;

miękkość włosia szczoteczki:
- miękkie - mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez osoby z nadwrażliwością zębów oraz chorobami przyzębia,
- średnio twarde,
- twarde - dobrze usuwa powierzchowne przebarwienia, ale może uszkadzać szkliwo i podrażniać dziąsła.

Większości osób poleca się szczoteczki elektryczne lub soniczne z miękkim bądź średnio twardym włosiem.

Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów

Niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki korzystamy - mamy tendencję do zbyt mocnego "szorowania" po zębach. Okazuje się jednak, że to nie siła a technika jest najważniejsza we właściwym oczyszczeniu uzębienia. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki może spowodować uszkodzenie szkliwa, nadwrażliwość zębów i podrażnienie dziąseł. Jeżeli mamy tendencję do intensywnego szczotkowania - warto zaopatrzyć się w elektryczną bądź soniczną szczoteczkę z wbudowanym czujnikiem nacisku. Możemy także poprosić stomatologa o nauczenie nas poprawnej techniki szczotkowania.

Zbyt krótki czas szczotkowania zębów

Tu musimy przestrzegać prostej zasady: zęby najlepiej jest oczyszczać po każdym posiłku (a minimum to dwa razy dziennie), za każdym razem przez dwie minuty. Obowiązkowo musimy myć zęby przed snem! W nocy w naszej jamie ustnej wydzielane jest znacznie mniej śliny, przez co nie ma możliwości neutralizowania kwaśnego środowiska i regeneracji mikrouszkodzeń szkliwa.

Jeżeli natomiast chodzi o wymagany dwuminutowy czas szczotkowania - można go nieco przekroczyć. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie oczyszczanie zębów może prowadzić do uszkadzania szkliwa i podrażniania dziąseł. Jeśli mamy problem z trzymaniem się wymaganego czasu szczotkowania, możemy zainwestować w szczoteczkę soniczną bądź elektryczną z wbudowanym timerem, który za nas odliczy czas niezbędny do poprawnego wyszczotkowania uzębienia.

Stosowanie nieodpowiedniej techniki oczyszczania zębów

Usuwanie z uzębienia płytki nazębnej i resztek pokarmowych nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy "jeździć" szczoteczką po zębach góra-dół lub przód-tył. Większość stomatologów poleca stosowanie techniki wymiatającej bądź technik wibracyjnych. Jeżeli widzisz, że twoje zęby są niedoczyszczone - poproś stomatologa o instruktaż. Z pewnością pokaże on, jak należy poprawnie je szczotkować. Dobrą opcją jest także zakup szczoteczki elektrycznej bądź sonicznej - przy nich, stosowanie odpowiedniej metody oczyszczania nie jest tak ważne. Takie urządzenie samo poprawnie szczotkuje każdy ząb.

Zbyt rzadkie wymienianie szczoteczki

Zarówno szczoteczkę manualną jak i końcówki szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, należy wymieniać co około trzy miesiące. Niekiedy, jeśli włosie ulegnie odkształceniu, zniszczeniu - nawet częściej. Korzystanie z główki z uszkodzonym włosiem może sprawić, że stworzymy sobie mikroubytki w szkliwie bądź podrażnimy dziąsła. Natomiast przekraczanie czasu trzech miesięcy jest niehigieniczne, ponieważ we włosiu szczoteczki rozwijają się bakterie. Z podobnego względu, szczoteczkę należy wymienić także po każdej chorobie.

Samą szczoteczkę należy przechowywać w suchym, czystym miejscu, tak, by mogła się wysuszyć.

Język i przestrzenie międzyzębowe

Niestety - wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności codziennego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nicią do zębów, irygatorem bądź specjalistyczną szczoteczką. W tych miejscach gromadzi się duża ilość płytki nazębnej, która nieusuwana - będzie przyczyną powstania kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Powinniśmy też każdego dnia oczyszczać język specjalną skrobaczką, gumową nakładką na szczoteczkę czy też po prostu włosiem końcówki. Na języku gromadzi się nalot bakteryjny, którego nieusuwanie może spowodować powstanie próchnicy oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Jak widać, najczęściej popełniane przy oczyszczaniu uzębienia błędy nie są trudne do wyeliminowania. Stosuj się do powyższych rad, by móc cieszyć się zdrowym i jasnym uśmiechem - przez dłużej.