Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale wybielanie zębów nie jest efektem stałym. Żadna z oferowanych metod nie gwarantuje dożywotnio białych zębów. Wybielanie w domu czy w gabinecie pod okiem stomatologa nie jest jednorazowym zabiegiem. O rezultat wybielania należy odpowiednio dbać, ponieważ z czasem znowu zaczynają się przebarwiać. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą prowadzonego przez nas trybu życia. Dokładnie chodzi jakimi produktami się odżywiamy i jaką stosujemy dietę. Kolor naszych zębów zależy od tego jakie produkty spożywamy? W takim razie, co powinniśmy jeść aby nasze zęby były jak najdłużej białe? Jeśli wzbogacicie swoje menu o poniższe produkty, to będziecie się mogli dłużej cieszyć bielą waszych zębów. Należy również pamiętać o składnika silnie barwiących nasze szkliwo.

Kruche warzywa

Nikogo chyba nie dziwi fakt, że spożywanie warzyw jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze odpowiadają za poprawne działanie naszego organizmu. Słyszeliśmy to nie raz jako dzieci. Ciekawym dodatkiem jest to, że regularne jedzenie kruchych warzyw wspomaga utrzymanie naszych zębów w dobrej formie. Poprawia się ukrwienie dziąseł, usuwa resztki pokarmowe i oczywiście utrzymuje efekt wybielanych zębów.

Truskawki

Zalety jakie niosą ze sobą truskawki są nieocenione. Owoce te zawierają kwas jabłkowy, który usuwa przebarwienia z powierzchni zębów. Zawarty w nich fluor pomaga utrzymywać naturalną biel zębów.

Ryby

Ryby i wszystkie inne produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 (nasiona lnu, orzechy, pestki dyni) działają przeciwzapalnie, dzięki czemu dziąsła i zęby utrzymywane są w bardzo dobrej formie.

Guma do żucia

Czy można wiele oczekiwać od gumy do żucia? Powiedziało by się, że nie. Jednak jest to najlepszy sposób, na zdrowe i białe zęby. Guma reguluje wydzielanie ilości śliny, która skutecznie oczyszcza i płucze jamę ustną z bakterii. To łatwa i szybka metoda na pozbycie się nieświeżego oddechu i resztek jedzenia.

Produkty mleczne

Pij mleko będziesz wielki. I jest w tym dużo racji, ponieważ produkty mleczne takiej jak mleko i jogurt zawierają wapń, który wzmacnia nasze kości w tym zęby. Obecny w nich kwas mlekowy chroni przed próchnicą i jest mocną tarczą dla naszych zębów narażonych na zniszczenia.

Przyczyny przebarwień naszych zębów

Problem przebarwionych zębów stanowi odwieczny problem. Wielu z nas marzy o doskonałym i śnieżnobiałym uśmiech. Jak utrzymać zęby w dobrej kondycji i zadawalającym kolorze? Najpierw należy się zastanowić nad przyczyną przebarwień, które pojawiają się dość często. W następnym kroku można podjąć z nimi walkę.

Płyny silnie barwiące

Pierwszą przyczyną i jednocześnie podstawową jest częste picie kawy, herbaty, soków i palenie papierosów. To właśnie te produkty w zbyt dużych ilościach najczęściej odbarwiają nasze zęby. Mimo, że większość z nas ma świadomość niekorzystnych działań na nasze zęby powyższych artykułów to i tak ich nie ograniczamy. Najbardziej niebezpieczne są papierosy i kawa w nałogowych ilościach. Czy używanie past mocno wybielających jest dobrym rozwiązaniem? Takie podejście może na chwilę jest korzystne, jednak na dłuższy okres to nie wystarczy. Zęby nie będą wyglądały zbyt estetycznie tylko dzięki paście. Musisz być tego świadomy i pomyśleć o ograniczeniu tytoniu i kawy.

Choroby układu pokarmowego

Inną przyczyną przebarwień są problemy układu pokarmowego. Jest bardziej skomplikowana i nieprzyjemna sytuacja. Wiąże się to z nieprawidłową pracą jelita grubego i grzybiczymi zakażeniami. Jeśli zauważymy niepokojące objawy musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zajmującego się problemami układu pokarmowego.

Antybiotyki

Jednym z poważniejszych czynników, które niszczą nasze zęby jest zażywanie leków. Podczas długich terapii antybiotykowych na naszych zębach możliwe jest pojawienie się silnych odbarwień. W takich przypadkach również zaleca się konsultacje z lekarzem odpowiadającym za leczenie.