Biała dieta. Co jeść aby uzyskać białe zęby?

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale wybielanie zębów nie jest efektem stałym. Żadna z oferowanych metod nie gwarantuje dożywotnio białych zębów. Wybielanie w domu czy w gabinecie pod okiem stomatologa nie jest jednorazowym zabiegiem. O rezultat wybielania należy odpowiednio dbać, ponieważ zęby z czasem znowu zaczynają się przebarwiać. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą prowadzonego przez nas trybu życia. Dokładnie chodzi jakimi produktami się odżywiamy i jaką stosujemy dietę. Kolor naszych zębów zależy od tego jakie produkty spożywamy? W takim razie, co powinniśmy jeść aby nasze zęby były jak najdłużej białe? Jeśli wzbogacicie swoje menu o poniższe produkty, to będziecie się mogli dłużej cieszyć bielą waszych zębów. Należy również pamiętać o unikaniu spożywania silnie barwiących nasze szkliwo składników.

Przyczyny przebarwień naszych zębów

Problem przebarwionych zębów stanowi odwieczny problem. Wielu z nas marzy o doskonałym i śnieżnobiałym uśmiech. Jak utrzymać zęby w dobrej kondycji i zadawalającym kolorze? Najpierw należy się zastanowić nad przyczyną przebarwień, które pojawiają się dość często. W następnym kroku można podjąć z nimi walkę.

Płyny silnie barwiące

Pierwszą przyczyną i jednocześnie podstawową jest częste picie kawy, herbaty, soków i palenie papierosów. To właśnie te produkty w zbyt dużych ilościach najczęściej odbarwiają nasze zęby. Mimo, że większość z nas ma świadomość niekorzystnych działań na nasze zęby powyższych artykułów to i tak ich nie ograniczamy. Najbardziej niebezpieczne są papierosy i kawa w nałogowych ilościach. Czy używanie past mocno wybielających jest dobrym rozwiązaniem? Takie podejście może na chwilę jest korzystne, jednak na dłuższy okres to nie wystarczy. Zęby nie będą wyglądały zbyt estetycznie tylko dzięki paście. Musisz być tego świadomy i pomyśleć o ograniczeniu tytoniu i kawy.

Choroby układu pokarmowego

Inną przyczyną przebarwień są problemy układu pokarmowego. Jest bardziej skomplikowana i nieprzyjemna sytuacja. Wiąże się to z nieprawidłową pracą jelita grubego i grzybiczymi zakażeniami. Jeśli zauważymy niepokojące objawy musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zajmującego się problemami układu pokarmowego.

Antybiotyki

Jednym z poważniejszych czynników, które niszczą nasze zęby jest zażywanie leków. Podczas długich terapii antybiotykowych na naszych zębach możliwe jest pojawienie się silnych odbarwień. W takich przypadkach również zaleca się konsultacje z lekarzem odpowiadającym za leczenie.

Biała dieta – założenia. Na czym polega biała dieta po wybielaniu zębów?

Biała dieta skupia się na tym, by wyeliminować spożywanie produktów, które silnie barwią zęby. Często intensywny kolor produktów jest wynikiem zawartości barwników roślinnych. Tak dzieje się w przypadku owoców, soków i przypraw. Może być jednak powodowane przez dodawane do żywności barwniki sztuczne, które obecnie znajdziemy w większości produktów dostępnych na rynku, zarówno pokarmach, jak i napojach. Biała dieta polega na tym, by przyjmować jasno zabarwione produkty, najlepiej pozbawione barwników.

By odpowiednio przygotować się do jej wprowadzenia, warto zacząć interesować się składem kupowanych na co dzień produktów spożywczych. Wszystkie kolorowe barwniki spożywcze są oznaczane na etykietach produktów symbolami od E100 do E199. Tych powinniśmy unikać. Jeśli zatem chcecie kupić sok, a zobaczycie na nim oznaczenie mieszczące się w tym przedziale, lepiej będzie z niego zrezygnować. Kolor biały oznacza się jako E170 (węglan wapnia) i E171 (dwutlenek tytanu). Te dwa barwniki mogą znajdować się w spożywanych przez nas produktach.

Biała dieta – dlaczego jest tak ważna przy wybielaniu zębów?

Dzięki wybielaniu zębów możemy rozjaśnić kolor naszego uzębienia, przybliżając się tym samym do postaci znanych z gazet i ekranów. Zęby podczas tego zabiegu tracą dużo wody, o czym niewiele osób mówi. Ze względu na to zaraz po wykonaniu zabiegu stają się jak gąbka, co oznacza, że z jeszcze większą intensywnością chłoną wszystkie barwniki z pożywienia i napojów. Właśnie dlatego trzeba uważać na to, co się je po wykonaniu zabiegu. Może to zostać błyskawicznie wchłonięte ze śliną przez szkliwo, co odbarwi nasze uzębienie. Przez to może dojść nawet do cofnięcia efektu wybielania. Z tego powodu bardzo ważnym jest, by zrezygnować z barwiących produktów w trakcie wybielania i zaraz po nim. Najlepiej zrobimy, jeśli postaramy się o to, by zastąpić je produktami możliwie jak najjaśniejszymi. One nie odbarwią naszego szkliwa. Kiedy kolor się już ustabilizuje można wrócić do normalnej diety.

Biała dieta - jak długo powinna trwać?

Zastanawiasz się jak długo stosować białą dietę? Należy jej przestrzegać bezwzględnie przez co najmniej 48 godzin po wykonaniu zabiegu wybielania zębów. Specjaliści mówią, że najlepszym, co można dla siebie zrobić, jest żywienie się według zasad białej diety od trzech do czternastu dni po zabiegu. To, ile czasu powinno się stosować białą dietę zależy od dwóch głównych czynników. Są nimi indywidualne nawyki osoby, która postanowiła wybielić zęby, a także stopień porowatości zębów. Takie podejście podkreśla konieczność zwrócenia uwagi na to, że różne są reakcje na wybielanie zębów, a także na to, iż u różnych osób inny czas jest potrzebny do tego, by kolor się wyrównał. Jeśli macie w tym temacie wątpliwości, zasięgnijcie opini dentysty, który wybielał Wasz uśmiech.

  1. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-05 (Whitening Professional)
    529,99 zł
  2. Irygator stacjonarny wybielający Waterpik WF-06 (Whitening)
    479,99 zł
  3. Wybielający płyn do płukania ust Vitis Whitening
    29,99 zł
  4. Wybielający płyn do płukania jamy ustnej z witaminą E, prowitaminą B5 oraz alantoiną GUM Butler OriginalWhite
    Ocena:
    100%
    25,90 zł

Zaraz po wybielaniu zębów - czego unikać, aby nie stracić efektu wybielania?

Na 2 godziny po wykonaniu zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, należy bezwzględnie unikać przyjmowania wszelkich pokarmów i napojów, które nie są niegazowaną wodą mineralną. Nie wolno dodawać do niej choćby cytryny. Należy tej zasady koniecznie przestrzegać, ponieważ w tym czasie wybielanie wciąż jeszcze trwa.

Zalecenia po wybielaniu - co poza białą dietą?

Poza stosowaniem białej diety przez dwa dni po wykonaniu zabiegu należy myć zęby wyłącznie białą pastą do zębów. Nie można też używać płynów służących do dezynfekcji jamy ustnej. Warto również nie spożywać gorących i zimnych napojów, ponieważ zęby mogą być nieco nadwrażliwe. Jest to chwilowe.

Co można jeść po wybielaniu zębów? Jakich produktów nie może zawierać Twój jadłospis, aby efekt wybielania zębów został z Tobą dłużej

Warzywa z niewielką ilością barwników - jakie warzywa można jeść na białej diecie?

Nikogo chyba nie dziwi fakt, że spożywanie warzyw jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze odpowiadają za poprawne działanie naszego organizmu. Słyszeliśmy to nie raz jako dzieci. Ciekawym dodatkiem jest to, że regularne jedzenie kruchych warzyw wspomaga utrzymanie naszych zębów w dobrej formie. Poprawia się ukrwienie dziąseł, usuwa resztki pokarmowe i oczywiście utrzymuje efekt wybielanych zębów. Poleca się spożywanie kalafiora, białej fasoli, kalarepy, ziemniaków, czosnku, białej cebuli, białej kapusty, białej rzodkwi, szparagów białych, korzenia pietruszki i selera, a także warzywa bez skórki takie jak: bakłażan czy ogórek szklarniowy.

Owoce w menu po wybielaniu zębów

Biała dieta pozwala na jedzenie owoców, ale nie wszystkich. Tutaj nasze pole jest mocno ograniczone, ponieważ wolno nam spożywać wyłącznie banany. Dzięki swojemu jasnemu kolorowi na pewno nie odbarwią zębów. Są pożywne, co sprawia, że mogą stanowić doskonałą przekąskę. Ten produkt można jeść bez ograniczeń. Innych owoców, tj. truskawek, czereśni, malin, borówek i innych warto unikać przez kilka dni po wybielaniu zębów. Są one mocno barwiące. 

Ryby - czy można je jeść po profesjonalnym wybielaniu zębów?

Ryby i wszystkie inne produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 (nasiona lnu, orzechy, pestki dyni) działają przeciwzapalnie, dzięki czemu dziąsła i zęby utrzymywane są w bardzo dobrej formie. Najlepiej wybrać pieczone lub gotowane na parze np. mintaja, łososia, dorsza. Co ważne, nie należy stosować do ich przyrządzenia barwiących przypraw takich jak np. curry.

Gumę do żucia

Czy można wiele oczekiwać od gumy do żucia? Powiedziało by się, że nie. Jednak jest to najlepszy sposób, na zdrowe i białe zęby. Guma reguluje wydzielanie ilości śliny, która skutecznie oczyszcza i płucze jamę ustną z bakterii. To łatwa i szybka metoda na pozbycie się nieświeżego oddechu i resztek jedzenia.

Produkty mleczne

Pij mleko będziesz wielki. I jest w tym dużo racji, ponieważ produkty mleczne takiej jak mleko, twarożek i jogurt zawierają wapń, który wzmacnia nasze kości w tym zęby. Obecny w nich kwas mlekowy chroni przed próchnicą i jest mocną tarczą dla naszych zębów narażonych na zniszczenia.

Produkty zbożowe

To doskonałe źródło węglowodanów, które są bardzo ważnym elementem naszej diety. Należy spożywać je codziennie, gdyż są doskonałym źródłem składników odżywczych. Ważne, by były odpowiednio dobrane. Podczas białej diety możemy zdecydować się na przyjmowanie białego pieczywa, białych makaronów, płatków i otrębów owsianych. Pierwsze dwa produkty nie są szczególnie zdrowe, dlatego nie należy ich przyjmować po zakończeniu białej diety.

Kolorowe napoje - należy unikać picia ich bezpośrednio po wybielaniu gabinetowym

Po wybielaniu zębów w gabinecie nie poleca się picia kolorowych napojów gazowanych, soków czy kolorowych napojów energetycznych. Najlepszym wyborem na okres stosowania białej diety będzie picie po prostu wody. 

Czerwone wino - stomatolodzy zalecają zrezygnowanie z niego

Czerwone wino jest znane ze swojego intensywnego koloru i bogatego smaku. Jest to napój, który wielu ludziom smakuje i często spożywają go podczas różnych okazji, takich jak przyjęcia czy romantyczne kolacje. Jednak, jeśli planujesz przejść zabieg wybielania zębów, dobrze jest zrezygnować z jego spożywania po wybielaniu zębów. Czerwone wino zawiera bowiem substancje barwiące, które mogą powodować m.in. przebarwienia szkliwa. Pijąc czerwone wino po zabiegu wybielania, efekt wybielania zębów szybko odejdzie w zapomnienie, a wy zapomnicie o białym uśmiechu.

Czy biała dieta odchudza?

Biała dieta, jak każda inna, może odchudzać. Wszystko bowiem zależy w głównej mierze od tego, ile jemy. Jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy zastosować obniżkę kaloryczną oraz dbać o regularny wysiłek fizyczny. W tym celu warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Nie zapominajmy, że stosując białą dietę, spożywamy spore ilości produktów bogatych w witaminy
i wartości odżywcze, takich jak warzywa, owoce, nabiał, chude mięso i ryby.

Czy można pić piwo na białej diecie?

Piwo jest napojem zabarwionym, a więc nie powinniśmy po nie sięgać na białej diecie, zwłaszcza gdy jest ona wdrożona po zabiegu wybielania zębów. Bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego należy spożywać wyłącznie niegazowaną wodę mineralną. Ponadto zawarty w piwie kwas może podrażniać i uszkadzać zęby oraz dziąsła.

Co pić na białej diecie zamiast kawy, aby utrzymać efekt wybielenia zębów?

Jak już wspomniano wcześniej, na białej diecie najlepiej pić wodę niegazowaną. Powierzchnia zębów po wybielaniu jest chropowata i mogą osadzać się na niej różne barwniki, co wyklucza spożywanie słodkich napojów, herbaty, kawy, czerwonego wina czy piwa. Skoro mamy do czynienia z białą dietą, dozwolone jest wówczas również sięganie po mleko.