Jakie bakterie gnieżdżą się w naszej jamie? Czy wszystkie są niebezpieczne? Jakie są skutki złej higieny jamy ustnej?

Bakterie są wszędzie

Bakterie są nierozerwalnym elementem codziennego życia każdego z nas. Są praktycznie wszędzie: w naszych domach, samochodach, talerzach, łóżkach i naszych ubraniach. Jest to obiekt, którego nie dostrzeże się gołym okiem, a jednak ma olbrzymi wpływ na nasze życie, zdrowie i ciało. W naszej jamie znajduje się nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Nie musimy oczywiście wpadać w skrajną panikę, dlatego że nie wszystkie bakterie są złe. Niektóre z nich żyją z nami w symbiozie i ułatwiają nam funkcjonowanie. Mimo to należy ściśle pilnować higieny osobistej. W ciągu dnia sporo różnych i niebezpiecznych bakterii jest w stanie dostać się do naszej jamy ustnej, choćby poprzez nasze dłonie, które dotykają wiele obiektów i przedmiotów. Jednym słowem nasza jama ustna jest mocno narażona na ataki drobnoustrojów. Co w takim razie możemy zrobić aby uchronić się przed gnieżdżącymi się wszędzie roztoczami i bakteriami?

Jak walczyć z bakteriami?

Po pierwsze, musimy wyrobić sobie pozytywne nawyki higieny osobistej. Do tego dokładamy odruchy szczotkowania zębów po każdym większym posiłku- czyli min. trzy razy dziennie. Poprzez dokładnie wyszczotkowanie zębów pozbędziemy się resztek jedzenia, osadu i płytki nazębnej jako siedlisk bakterii. Niestety jest to za mało na to aby wyeliminować bakterie, które się namnożyły. Do kompletnego usunięcia bakterii z ust należy stosować specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. Preparaty te są mieszanką specjalnych minerałów i środków dezynfekujących usta, które świetnie zabezpieczają naszą jamę przed licznymi infekcjami. Szczotkowanie i płukanie jamy ustnej to dwa działania poprzez, które możemy sobie zapewnić bezpieczną i wolną jamę od niemal wszystkich bakterii. Są to czynności, które pochłaniają sporo czasu, ale jeśli ważne jest dla Ciebie zdrowie to należy systematycznie wykonywać opisane wyżej zabiegi.

Zaniedbana jama ustna

Zaniedbania jamy ustnej prowadzą do wywołania próchnicy. Bakterie rozkładają węglowodany, które tworzą później środowisko przyczyniające się do psucia szkliwa nazębnego. Bakterie to również przyczyna zapalenia dziąseł, krwawienia oraz opuchlizna dziąseł. Jeśli pozwolimy na rozmnażanie się bakterii w naszej jamie to mogą one doprowadzić do tworzenia się niebezpiecznej dla naszego zdrowia płytki nazębnej. Ta z kolei może przyczynić się do powstania kamienia nazębnego, który jest początkiem poważnych chorób.