Codzienna higiena, regularne wizyty u dentysty, czy zdrowa dieta, to tylko kilka czynników, które mają wpływ na zdrowie naszych zębów. Przyjmowane przez nas leki również mogą się odbić na kondycji zębów. Szczególnie antybiotyki mają bardzo szkodliwe działanie.

Antybiotyki są substancjami, które w określonych stężeniach oddziałują na struktury komórkowe lub procesy życiowe niektórych mikroorganizmów, przez hamowanie ich podziałów oraz wzrostu. Są stosowane do leczenia różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych.

Mają one bardzo dużo zalet, jednak przyjmowanie ich w zbyt dużych ilościach przez długi czas, może powodować skutki uboczne. Czasami odbija się to na zdrowiu zębów i ogólnej kondycji jamy ustnej.

Antybiotyki a grzybica jamy ustnej

Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może powodować rozwój grzybicy jamy ustnej. Choroba ta wywoływana jest przez grzyby z rodziny Candida albicans, które naturalnie występują w jamie ustnej. Zbyt długa kuracja antybiotykowa, a także związany z nią spadek odporności, może doprowadzić do ich zbyt szybkiego namnażania się i infekcji jamy ustnej.

Jakie są objawy grzybicy? Pojawia się owrzodzenie i biały nalot na błonach śluzowych, dziąsłach, wewnętrznych stronach policzków, na języku oraz głębiej w gardle. Często towarzyszy im ból, pieczenie i problemy z przełykaniem.

Czym skutkuje przyjmowanie tetracykliny?

Tetracyklinę używa się w leczeniu trądziku i bakteryjnych zakażeń skóry. Ma ona szczególnie szkodliwy wpływ na nasze zęby. Przyjmowanie jej przez długi czas prowadzi do powstawania brzydkich i trudnych do usunięcia plam na zębach stałych i mlecznych. Mogą mieć one różny kolor, od szarego, lekko zielonego, przez niebieski, aż po brązowy i czarny. Przebarwienia te w medycynie dzieli się na cztery stopnie: przebarwienia pierwszego i drugiego stopnia możemy spróbować usunąć zabiegami wybielającymi. Natomiast w przypadku przebarwień trzeciego i czwartego stopnia, konieczne jest leczenie protetyczne.

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle zębów czy głowy, chętnie sięgają po leki przeciwbólowe. Jednak takie leki niwelują tylko objawy, przyczyna choroby zostaje. Te leki również mają wpływ na ogólną kondycję całego organizmu.